Din varukorg är för närvarande tom!
Skräpmat – läckert snacks av bondbönsskal

Du slänger väl inte dina bondbönsskal? Dessa kan man äta när de sitter på bönorna eller göra något riktigt läckert utav. Det blir som en ny grönsak!
Mitt i middagen, när Theres skalat de förvällda bondbönorna, frågade hon mig: ”Vad gör vi med alla bondbönsskal?” I en annan familj kanske den frågan hade låtit en aning korkad, eftersom matavfall oftast läggs i komposten. Så är det inte alltid i vår familj. Om något avlägsnas på en ätbar växt hemma hos oss kan det kanske bli till något annat smarrigt. Blast, rötter, stjälkar, blad och skal som man kanske tänker är skräp är riktigt goda och ätbara på många grönsaker.
Att upptäcka något nytt
Bondbönsskal till exempel, det vill säga det tunna halvt genomskinliga höljet som omsluter den gröna bönan. Vissa människor tar alltid bort skalet och menar att det är lite hårt medan andra äter bondbönor med skal på. Det är lite av en smaksak. Om man kokar eller steker bondbönor tycker vi det är gott att ha skalet på. Den här dagen skulle Theres göra bondbönshumus och tyckte att skalen kändes lite för hårda för att kunna mixas till en jämn och slät konsistens.
Hur som helst. När en fråga som ”Vad ska vi göra med bondbönsskalen”? kommer kan jag gå all in och uppfinna något nytt. Kanske var jag för tillfället lite snacks-sugen för i mina tankar fick jag direkt upp bilden av något frasigt och knaprigt.
Bondbönsskal med flingsalt
Jag tog högen med bondbönsskal och la i en het panna med lite olja. När skalen blivit lite hårda och hade fått lite färg strödde jag över lite flingsalt och vips hade jag skapat: Knaperstekta bondbönsskal! Hela familjen åt upp allt i ett nafs. Vi enades om att detta förutom som snacks också skulle kunna vara ett perfekt topping till sallader och soppor, ja även som något knaprigt i en wrap.
Andra recept på temat skräpmat: Friterade potatisskal, skräpbuljong, Tomatsirap.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Arbetskläder att leva i – året om i trädgårdenDetta inlägg är gjort i samarbete med Operose. Vi har använt deras arbetskläder i många år och kan med handen på hjärtat säga att de är slitstarka, bekväma och fungerar året om i… Läs mer: Arbetskläder att leva i – året om i trädgården
- Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025Äntligen är det dags att kliva ut i världen och bli mer utåtriktad rent fysiskt. Under 14 år har vi, främst jag Johannes, rest land och rike, ja i hela Norden runt och… Läs mer: Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025
- Paprika – skörda, lagra, lagaFå ut mer av din paprikaskörd. Här får du tips om hur du skördar paprika, lagrar frukterna på bästa sätt och använder paprikan i matlagningen. Varje år odlar vi paprika. Det är verkligen… Läs mer: Paprika – skörda, lagra, laga
- Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som viNu är det dags att fundera på vilka blomsterlökar som ska pryda våren och sommaren 2026. Sorter, form, färg och inte minst om man får ha dem ifred är aspekter väl värda att… Läs mer: Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som vi
- Odla steg för steg – vintersallatNu är det dags att så vintersallat – den lilla, tåliga sallaten som klarar kylan och ger fräscha gröna blad hela vintern. Med sin milda, nötiga smak och rosiga ton är den en… Läs mer: Odla steg för steg – vintersallat
- Vi plockar tomaterna grönaUnder sommar och höst pratas det mycket om tomater i odlarforum. En vanlig fråga som dyker upp, när vi visar våra skördar, är varför vi ofta plockar tomaterna gröna. Myten om solmogna tomater… Läs mer: Vi plockar tomaterna gröna
- Göra eget paprikapulver enkelt och supergottHar du fått stor skörd av paprika? Då är det perfekt läge att prova att göra eget paprikapulver! Här får du tips om torkning och förvaring så att du kan njuta av smaken… Läs mer: Göra eget paprikapulver enkelt och supergott
- Två föreläsningar i helgen – Enköping och VästeråsTill helgen gör jag två föreläsningar i Västmanland. Lördagen den 6/9 dyker jag upp i Enköping kl 12:30 i Drömparken under evenemanget Trädgårdsdagen i Enköping. Söndagen den 7/9 kl 11 finner ni mig… Läs mer: Två föreläsningar i helgen – Enköping och Västerås
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
5 svar till ”Skräpmat – läckert snacks av bondbönsskal”
Åh, låter najs! Har inte odlat bondbönor men ja ska !
Står inför samma dilemma nu, fast med rödbets stjälkar å blad … känns inte ok att slänga.
Har du nåt bra tips ?Rödbetsblad och stjälkar kan tex fräsas i lite olja och blandas med annat i en varm sallad. Bladen är också goda råa i en sallad. Det sägs att blad och blast på rödbeta innehåller relativt höga halter av nitrat. Därför ska man inte äta för mycket.
Alldeles lysande!!! Måste testas.
Jag har upptäckt ny mat i år. Glömde bort rädisor som gick i stock och blommade vackert med rosa blommor. Rätt som det var såg jag fröskidor och smakade. Det var så goda att hädanefter blir det mer blommande rädisor!
Vad kul att höra. Tack för tips!
Lämna ett svar