Din varukorg är för närvarande tom!
Göra eget paprikapulver enkelt och supergott

Har du fått stor skörd av paprika? Då är det perfekt läge att prova att göra eget paprikapulver! Här får du tips om torkning och förvaring så att du kan njuta av smaken året runt.
När vi får stora paprikaskördar brukar vi göra vårt eget paprikapulver. Idén fick vi efter många år av att ha gjort syrade chilisåser. I den processen mixas frukterna och man silar bort kärnor, skal och större bitar – och just detta ”avfall” kom vi på att vi kunde torka och mala till pulver. Resultatet blev både gott och användbart. När vi sedan började odla mer paprika än chili ville vi förstås prova att göra paprikapulver på samma sätt.
Eftersom vi inte så ofta gör syrad paprikasås på paprika valde vi i detta fall att istället ugnsrosta färska frukter. Vi väntade tills de var riktigt mogna, gärna lite skrumpna, eftersom torkningen då går snabbare och frukterna blir smakrikare om de får skrumpna lite.
Läs mer: Syra chili och paprika


Först rensade vi bort kvistar och kärnor. Därefter delade vi paprikorna i jämnstora bitar, så att de skulle torka jämnt i ugnen. För stora skillnader i storlek gör att vissa bitar blir klara mycket tidigare än andra. Paprikabitarna la vi på en plåt och torkade i ugnen.
Tips!
Ta gärna vara på paprikafröna om du odlat frukterna själv, samt vet att sorten är sortäkta. Frön från F1-hybrider (korsningar) ska man undvika att ta frön ifrån. Mer information om köpegrönsakernas frön: Varför vi aldrig sår köpegrönsakernas fröer.
Vi började med att sätta ugnen på 100 grader och ha paprikaplåten i på den temperaturen i ungefär 15 minuter för att få igång processen, och sänkte sedan till 50–75 grader. Ugnsluckan höll vi på glänt med hjälp av en träslev, så att fukten kunde ventileras ut.



Efter några timmar var paprikabitarna helt torra. Om det känns som att det tar för lång tid kan man ta ut plåten och låta paprikan eftertorka i rumstemperatur. Frukterna är klara när de är så torra att de går att bryta sönder och smula mellan fingrarna.
Till malningen använder vi en elektrisk kaffekvarn, vilket fungerar perfekt för att få ett fint pulver. Men även en mixer eller mortel går bra. Det färdiga pulvret förvaras torrt, helst i en glasburk med lock.
Hemgjort paprikapulver
Du behöver:
- Mogna paprikor
- Ugn
- Kaffekvarn, mixer eller mortel
- Glasburk med lock
Gör såhär: Rensa bort kvist och kärnor. Dela paprikorna i jämnstora bitar. Lägg på plåt med bakplåtspapper. Torka i ugnen: 100 °C i 15 min → sänk till 50–75 °C. Håll luckan på glänt. Torka tills bitarna är helt spröda (tar några timmar). Mixa eller mortla till fint pulver. Förvara torrt i glasburk med lock.
Använd pulvret i grytor, soppor, marinader eller för att krydda dina favoriträtter. Vi har paprikapulver i egen tacokrydda. Eget paprikapulver är fantastiskt mycket godare än köpt paprikapulver, går knappt att jämföra produkterna
Lästips: Egen taco-krydda med egenodlade ingredienser
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén




Våra senaste inlägg
- Indisk gul curry – mild
Häromdagen gjorde vi en mild, gul indisk curry. Det är för att vår dotter är lite känsligare än oss andra för chili och ofta tycker att färdigköpta currykryddor är för starka. Alla länder… Läs mer: Indisk gul curry – mild - Odla perenner från frö
Tidigt i mitt odlande, både genom de perenner som redan fanns i min trädgård och som överlevde mina behandlingar, insåg jag att det var de fleråriga växterna jag behövde lära mig mer om.… Läs mer: Odla perenner från frö - Jag hade en trädgård som väntade på mig
Föga visste jag som barn och ung att mitt framtida liv, mitt största intresse och hela min livsstil fanns bara en meter framför verandan. Det var där min skola, mitt universitet och min… Läs mer: Jag hade en trädgård som väntade på mig - 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor
Oktober 2025. Vi kan nu summera de senaste 13 månaderna: 125 gnagare tagna i slagfällor i stugan vid skogsträdgården. Det är ofantligt många – ett nytt personligt rekord. Aldrig tidigare har vi haft… Läs mer: 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor - GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter
Det blir en ny bok i vinter, en bok som vi länge haft i våra tankar att vi måste göra. Den heter ”GRATISODLA – bli rik på frön, plantor, blommor och grönsaker” och… Läs mer: GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter - Egen glögg på svagdricka
I många år har jag tänkt att vi borde göra vår egen glögg. Vi brygger ju öl, gör vin, vinäger och tar tillvara på det mesta vi kan odla och förädla – så… Läs mer: Egen glögg på svagdricka - Skörda kallt – så mycket kyla tål våra grönsaker
Att kunna skörda färska grönsaker under årets kalla tid är en lyx! Men vilka grönsaker kan man skörda kallt och hur mycket kyla tål dem? Här berättar vi om våra upptäckter gällande både… Läs mer: Skörda kallt – så mycket kyla tål våra grönsaker - Förvara potatis
Att förvara, i synnerhet vinterförvara potatis kan vara en utmaning. Har man ingen jordkällare eller en potatislår stående i något dragit uthus får man tänka till och finna andra platser. Genom årens lopp… Läs mer: Förvara potatis
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar