Din varukorg är för närvarande tom!
Två föreläsningar i helgen – Enköping och Västerås

Till helgen gör jag två föreläsningar i Västmanland. Lördagen den 6/9 dyker jag upp i Enköping kl 12:30 i Drömparken under evenemanget Trädgårdsdagen i Enköping. Söndagen den 7/9 kl 11 finner ni mig i missionshuset på Vallby friluftsmuseum under evenemanget Höstfest.
På båda ställena står jag dessutom kvar ett par timmar och säljer böcker, svarar på frågor och har med mig Gröna Frön som har några utvalda frön och plantor med sig till försäljning.



Föredrag i Enköping 6/9 (kl 12:30) i Drömparken
Följ med Johannes Wätterbäck, ena halvan av ”Farbror Grön”, på en odlingsresa som började för drygt trettio år sedan. Vägen har aldrig varit spikrak och med tiden har han utvecklat en egen lustfylld och kreativ odlingsstil utan raka rader och regler. Det mesta är tillåtet så länge det är roligt! Välkomna till en stunds odlingsinspiration där Johannes delar med sig av sina erfarenhetsbaserade tips och tankar till ett glädjefullt, roligare, enklare och mer effektivt sätt att odla. Dessutom bjuder han på tips för en mer avslappnad skördetid med större skördar och mer att njuta av.
Ingen föranmälan behövs, gratis inträde.



Föredrag i Västerås 7/9 (kl 11) i missionshuset på Vallby friluftsmuseum
Föredraget handlar om att odla kallt. Vi odlar med naturen på ett lekfullt, enkelt och naturligt sätt, helt utan värme och extra belysning. Fröna gror när det är dags för dem att gro och växter kan stå kvar ända in i vintern. Resultatet är minimalt med tillförd energi samt stora skördar och blomsterfägring. Idag sår vi 100 % av alla växter kallt och vi skördar och njuter under hela året under alla årstider. Välkommen in i vår kalla och enkla värld. Alla kan odla kallt! Känn dig fri att dela informationen.
Ingen föranmälan behövs, gratis inträde.
Varmt välkomna
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän
Du finner alla våra böcker i vår webbutik och de går att beställa som signerade närsomhelst under årets alla månader. Vill du ge bort någon av våra kunskapsdrypande böcker i julklapp, kan det… Läs mer: Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän - Hur hinner du/ni med allting?
Ja, hur hinner man leva, njuta, ha tid för barnen, odla, skriva en låt då och då, göra böcker, skriva artiklar, fotografera, filma, ha tjugo dialoger igång samtidigt, driva ett företag, gå en… Läs mer: Hur hinner du/ni med allting? - Chilisådd i december
I december är det dags att så de chilisorter som behöver längst utvecklingstid för att hinna bära frukt innan höstens frost tar dem. Hit hör de flesta av de riktigt heta sorterna, som… Läs mer: Chilisådd i december - Vi har skaffat bastu
Igår kom den äntligen, vår bastu som vi på sätt och vis har längtat efter under hela våra liv. Under de senaste 10 åren har bastu stått högt upp på önskelistan och vi… Läs mer: Vi har skaffat bastu - Kalljästa ostfrallor
Att baka kalljästa ostfrallor är enkelt och går snabbt. Det är bara att slänga ihop degen på kvällen och på morgonen därpå är degen klar för gräddning. Dessa läckerheter som dessutom får en… Läs mer: Kalljästa ostfrallor - Sorgmyggor – hotet från jorden
Sorgmyggor kan ibland dyka upp när man förodlar inomhus och kan resultera i att ens plantor dör. Det är myggornas larver som ger sig på de små plantornas rötter och äter upp dem.… Läs mer: Sorgmyggor – hotet från jorden - Högre makter krossade vår kompost!
Vi hade verkligen sett fram emot att börja varmkompostera, men universum – eller vad man nu vill kalla det – hade andra planer. Det var bara att acceptera läget och gå vidare. Aldrig… Läs mer: Högre makter krossade vår kompost! - Pumpasoppa
Det här är utan tvekan den godaste pumpasoppa vi lagat! Vi använder sorten Uchiki Kuri (även kallad hokkaido), som har ett sött, nötigt och koncentrerat kött. Men självklart fungerar andra sorter också. På… Läs mer: Pumpasoppa
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar