
Tänk att slippa köpa gurkor och att odla dem inomhus utan växtbelysning under kanske en eller två månader, innan man ens kommit igång på riktigt ute i trädgården! Så kan det bli om man odlar gurka inomhus och smaken, herregud smaken!
Efter flera års belamrande av tomatodlingar i våra österfönster fick barnen nog. ”Vi vill ha gurka också”, hördes det titt som tätt. Självklart vill jag att odlingarna ska gagna alla i familjen och att barnen ska styra det vi odlar. Tomaterna fick maka på sig och leva lite på undantag och inomhusodling av gurka blev det nya! Det var riktigt spännande att testa en för oss ny gröda inomhus! Skulle vårt österfönster med endast 5 – 6 timmars sol räcka för att plantorna skulle producera gurkor och i så fall hur många skulle det bli? Nu har det gått flera år sedan vi odlade gurkor i fönster för första gången och vi har lärt oss massor.


Ju mer sol desto flera gurkor
I vårt fönster med begränsat antal soltimmar, 5 – 6 timmar, kunde vi på varje gurkplanta få ut cirka10 slanggurkor. Vi tyckte att det var fantastiskt att kunna få så stora skördar där vi odlade. Samtidigt blev vi nyfikna på hur mycket man kunde få ut på en planta om man odlade i ett fönster i söderläge, med mer än 10 timmars sol. Vi knackade på hos våra grannar och lämnade över ett par plantor, redan gödslade och planterade i slutkrukor. Grannarna fick ännu mer skörd, upp till 20 gurkor på varje planta.
Till en början slokade plantorna i den gassande solen och grannarna blev lite oroliga för gurkorna. Men efter riklig vattning återhämtade sig plantorna i skymningen och var riktigt ståtliga under nästkommande dag. Det visade sig att de under hela säsongen behövde ge sina gurkplantor i söderfönstret mycket mer än vad vi behövde i vårat österfönster.



Två stalltips
Två värdefulla detaljer med att odla gurka inomhus som vi lärt oss är att man kan klippa sticklingar av gurkor för att göra nya plantor, och bekämpa spinnkvalster med kiselgur. Sticklingarna fungerar utmärkt att använda både till nya krukor inomhus men även till odling utomhus eller i växthus.
Läs mer : Gurkdöden – spinnkvalster, Bekämpa spinnkvalster med MyrNIX, Gurksticklingar – den snabba vägen till en likadan planta
Läs mer: Odla gurka inomhus – så gör vi
Sådd
Gurkfröna kan sås från början av mars till mitten av sommaren när vi vill odla plantorna i fönster utan extra belysning. Vill man använda växtbelysning i sina fönster kan man så tidigare.
Vi sår gärna två frön i en 7 cm kruka som vi fyller med oekologisk planteringsjord. Därefter ställer vi gärna krukan/ krukorna i ett odlingstråg under belysning den första tiden. Gurkor gillar att ha det extra varmt när de ska gro så har du en värmematta får du gärna plocka fram den till gurksådden. Kombinationen värmematta och växtbelysning gör att gurkplantorna tittar upp på ett par dagar och att du får fler frön att gro. När de tittat upp ska värmemattan stängas av. Vill man göra allt i fönstret kan det också gå bra att ställa sådden där och har du ett element påslaget under fönsterbrädan kan det ge ungefär samma effekt som en värmematta.
När plantorna vuxit upp en bit och fått några blad planterar vi dem direkt i sina stora fönsterkrukor. Vi hoppar alltså över omplantering.



VIKTIG INFO: Pga av bekämpningsmedelsrester ”pyralider” i främst ekologiska, kravmärkta och organiska jordar och gödselprodukter, samt i olika form av djurbajs som häst, ko, gris och hönsgödsel, både direkt från gårdar eller från trädgårdshandeln, även strömaterial, rekommenderar vi dig som ska använda dessa produkter, även produkter i detta inlägg, att kontakta tillverkaren eller försäljningsstället innan köp.
Kan företagen inte garantera att deras produkter, material är 100% fria från pyralider bör du inte använda dem. Läs mer: Gift i gödsel – hur ligger det till och vad gör vi?



Krukor, jord och gödsel
När vi odlar gurka inomhus gör vi det i huvudsak i två olika slags behållare. Dels i den vita fyrkantiga till vänster som är en slags misslyckad kruka för underbevattning som heter Eden, flottören fungerar inte. Men den är perfekt till törstiga plantor i ett fönster då dess ytterkruka blir som ett högt fat och kan innesluta flera liter vatten. Perfekt om man vill åka bort några dagar och vill att plantorna ska överleva. Den andra behållaren är en rektangulär Beberis 80 med ett vattenmagasin på 5 liter. Båda odlingsbehållarna är kantiga vilket gör att de både rent praktiskt, men även estetiskt smiter in på en fönsterbräda på ett smidigt sätt.
I Eden-krukan planterar vi 2 gurkplantor ( jo vi vet att det är trångt, men det blir bra ) och i Berberis 80 brukar vi plantera tre plantor. Vi använder planteringsjord samt 25 gram ekologiskt grönsaksgödsel och 25 g pelleterat hönsgödsel. Numera med risk för pyralidrester behöver man ta reda på om den ekologiska/ kravmärkta jord och gödsel är 100% fri från pyralider. Man kan också använda ett par matskedar av något oekologiskt gödsel eller tex Bat guano fördelat i nedre tredjedelen av krukan.


Se till att skörda löpande och misstänker du näringsbrist ( du kanske varit slarvig med att tillföra fast gödsel vid planteringen) vattna då med en svag koncentration av blomstra vid varje vattning( 6 mått till 10 liter vatten) eller ditt egna kiss ( 1 dl till 10 liter vatten). Tänk på att man kanske inte behöver berätta för alla att man använder sitt kiss ;).
Och du, glöm inte att ta sticklingar från dina plantor när de växer upp i taket eller blir för yviga. Då slipper du köpa nya frön och hålla på.



Vilka gurkor ska man odla inomhus och var?
Hos oss är det vårt gamla sovrum som nu blivit sonens sovrum som fått härbärgera våra gurkodlingar, då han har det fönster som får mest sol. Det innebär nu för tiden att vi kan behöva försöka muta honom för att få odla gurkor i hans rum, men det har inte alltid gått. Det är viktigt att respektera att alla i en familj inte delar samma ohämmade intresse för odling.
Vi har för enkelhetens skull valt att odla minislanggurkor som inte kräver befruktning, alltså hanblommor och frömjöl. Dessa självbefruktande sorter kallar man för parternokarpa eller F1-hybrider. Man slipper alla yviga hannar som tar plats och kan på ett tidigt stadie räkna hur många gurkor man kommer att få skörda då själva gurkämnet sitter bakom varje liten gul blomma.Tänk på att partenokarpa gurkor inte bör odlas tillsammans med icke partenokarpa sorter då de genom pollinering av hanblommor ofta blir missbildade och får stora kärnhus.
Sorter vi odlat inne och gillar
- Piccolino
- Passandra
- Gunnar
- Sherpa
- Hopeline
Det fungerar säker med flera sorters gurkor vi inte listar här, även växthusgurkor för den som har stora fönster och plats.


Det där med solen
Tänk på att om dina gurkplantor startar under växtbelysning kan de behöva vänja sig vid den starka solen i fönstret. Man kan skymma gurkplantorna med en bit kartong de första dagarna och vänja dem vid sin nya ljusstarka miljön. Kom ihåg att det är bladen som ska ha sol inte de små gurkorna, fotosyntesen du vet. Ju mer blad som kan lapa sol desto fler gurkor.

Växtstöd för gurkor
Jag brukar sätta ner ett par höga blompinnar i respektive kruka i början av plantans levnad, så att den har något att hålla sig i och inte vräker sig ut på fönsterbrädan. Senare när plantorna blir lite yvigare knyter jag ner steksnören från gardinstången som hänger och dinglar mot gurkorna till dess framtida stöd. Använder du bara pinnar som stöd så kommer de med stor risk ge vika och allt ramla ihop ( tro mig, vi har testat) På bilderna ovanför kan du se gurkornas fantastiska tentakel klätterverktyg.
Tänk på: Gurkor älskar vatten, det består till 96% vatten. Vid ojämn bevattning kan plantan lättare drabbas av mjöldagg. Se till att du vattnar mycket utan att dränka dem.
Läs mer: Mjöldagg
Läs mer: Hur vi tar gurksticklingar, beskärning utav gurkväxter.


Spinnkvalster
Spinnkvalster dyker mer eller mindre alltid upp förr eller senare och innan vi fann en lösning som fungerade var det svårt att lyckas när man väl fått in dem i fönster, men även i växthus! Spinnkvalster är kvlaster som suger växtsaft och dödar plantorna. Man kan se att det bildas som ett spindelnät eller vitt ludd på bladen eller stjälkarna när kvalstren gått till attack. Vi har också märkt att rummet och plantorna börjat lukta mer gurka när vi fått invasion av spinnkvalster. Så om du tycker det doftar underbart av gurka ska du ta det som en varningssignal och studera plantorna. Om plantorna drabbas gör man klokt i att skörda de gurkor som ser fina ut. Börjar fler och fler se oaptitliga ut och blad och stjälkar ser allt för sjuka ut är det bara att kasta plantorna.
Spinnkalster kan gå i dvala och sova i 12 månader så även om du tvättar fönstret är många av dem kvar, tro oss, vi vet. Så när du vill odla gurka inomhus efter att du haft spinnkvalster behöver du arbeta förebyggande, även om det gått ett år sedan sist.
Läs mer : Gurkdöden – spinnkvalster, Bekämpa spinnkvalster med MyrNIX, Gurksticklingar – den snabba vägen till en likadan planta










Lämna ett svar