Din varukorg är för närvarande tom!
Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!

Vi har sett en hel del artiklar det senaste året om att de gemensamma tvättstugorna är på väg att försvinna. Tydligen vill allt fler ha egna tvättmaskiner i sina lägenheter, och byggbolagen vill maximera antalet bostäder. Men det är inte hela sanningen, har vi fått erfara. Det finns andra krafter som också aktivt arbetar för att lägga ned dem – nämligen hyresbolagen, vårt i alla fall.
Visst är det en härlig färg tvättstugan är målad i? Man piggnar verkligen till när man öppnar dörren och kliver in. I vårt hus är tvättstugan alltid i bra skick: luddet är borttaget, golvet sopat och ovansidorna på maskinerna avtorkade. Ibland glömmer någon en tid, och då räcker det att knacka på hos personen och fråga om man kan ta den. Ibland börjar någon sin tvätt när ens egen sista tvätt hänger och torkar – och det är också helt okej. Varken jag eller mina grannar, så vitt jag vet, irriterar oss på varandra. Men så har det inte alltid varit. Kortvariga hyresgäster har ibland lett till gnäll, märkliga teckningar och symboler på boknings listan och konflikter.
Tips: Till er som har tvättstuga och upplever problem: det räcker inte med att sätta upp en lapp om att “det var dåligt städat”. Man behöver precisera var det inte var städat. Olika människor ser olika saker och stör sig på olika detaljer. Var tydlig!



Spontana mötesplatser
För oss har tvättstugan och Tillsammansodlingen varit de två viktigaste spontana mötesplatserna för oss och våra grannar i hyreshuset i Västerås. Det blir lätt några ord när man rensar ogräs eller planterar tillsammans och ser grannar komma förbi med ett par blåa kassar. Inte sällan möts man även i dörren till tvättstugan och får möjlighet att säga hej och höra hur det är.
Det är faktiskt kombinationen av tvättstugan och Tillsammansodlingen som gjort det så värdefullt. När vi började odla lärde vi känna varandra mycket bättre – och namnen på tvättstugans bokningsschema fick ansikten.
Läs mer: Theres lägger stenar i staden, Ett stadsodlingsprojekt tar sin början. Del 1, Jordförflyttningen till vår stadsodling


Vi har allt vi behöver
I vår tvättstuga finns två stora tvättmaskiner, torktumlare, torkskåp, mangel, lakansträckaren Pandor och en lång bänk där man kan vika sina kläder. Det är ett perfekt ställe att tvätta, torka och vika. Ibland står jag där och manglar alla T-shirts och lyssnar på en podd – en härlig sysselsättning.

Men även vår tvättstugas framtid är hotad. En familj som bodde här kortvarigt gjorde tillval av tvättmaskin och torktumlare för några år sedan. Under tre års tid har vårt bostadsbolag fört en stundtals aggressiv övertalningskampanj om att vi andra borde följa efter. Men vi är fyra av sex familjer som inte vill gå den vägen. Vi älskar vår tvättstuga och tycker om att kunna tvätta allt på en gång istället för att tvätta lite då och då. Vi kommer att kämpa för att få ha den kvar!
Vi vet förstås inte säkert, men vi anar att bostadsbolaget vill slippa kostnader för renovering av tvättstugan och dessutom lägga elförbrukningen på oss istället för på dem. Men det är som sagt bara en känsla.
Här kan du läsa ett par artiklar om tvättstugor
- Tidningen mitt i: Gemensamma tvättstugor på väg bort: ”Tråkigt”
- Icakuriren: Svenska tvättstugan är unik – men efter 100 år är den på väg bort
- Svt nyheter: Tvättstugans död – slutet på en svensk folkhemssymbol?
- Hem & Hyra: Tvättstugan på väg att försvinna – hälften tvättar hemma
- Lyssna på etnologen Kristina Lund: Därför är tvättstugan snart ett minne blott
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med? - Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Vi har sett en hel del artiklar det senaste året om att de gemensamma tvättstugorna är på väg att försvinna. Tydligen vill allt fler ha egna tvättmaskiner i sina lägenheter, och byggbolagen vill… Läs mer: Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!”
Om tvättstugor
Sen 2015 när dom kom o förstört tvättstugan det försvann kläder man tvätta sen lämnar dom ostädat över all
Så var det inte förutSå tråkigt.











Lämna ett svar