Din varukorg är för närvarande tom!
Vårens odlingshelg på Färna Herrgård

Den 17-18/ februari 2024 går vår odlingskurs på Färna Herrgård av stapeln. Du finner den i vår webbshopp. Vi verkligen längtar efter att träffa er och att tillsammans njuta av denna fantastiska miljö och underbara mat. Det blir en helg då vi kliver in i odlandet utan skygglappar eller begränsningar. Här kan vi blomma ut i våra fulla potential bland likasinnade och med alla sinnen. Varmt välkomna
Nåja, vad är en bal på slottet, den kan ju vara fruktansvärt långtråkig, dötrist och tråkig och alldeles underbar. / Askungen
Odlingskurs 2024 på Färna Herrgård
Välkommen till 2024 års odlingsinsprationshelg den 17 – 18 februari på Färna Herrgård i Bergslagen, där vi går på djupet i att att odla kallt och att serieodla ( vilket vår nya bok också heter, som vi gör helt själva och snart dyker upp i vår webbshop). Bered dig på en helg som kommer leva kvar i ditt minne länge.
Färnahelgen riktar sig både till dig som är ny och erfaren, vi skräddarsyr helgen utifrån alla er som deltar på varje enskild kurs. Utöver en massa odlingsinspiration och kunskap kommer du även att få njuta av kulinariska måltider och slappna av i en underbar miljö. Bered dig på en kunskapsfylld helg tillsammans med andra medodlare som aldrig kommer tycka att du är för nördig eller för intresserad av det gröna.
Kursens grundinnehåll
- Odla kallt och odla hela året
- Serieodla, hur kan man skörda 2 – 3 grödor på samma plats under samma säsong
- Fördjupad kunskap om jord, gödsel, biokol, kompostering, täckodling
- Spännande och lite komplicerade ätbara växter
- Kristidsperspektiv
- Skörda, lagra laga – tips och recept
- Odla för eget frö
- Skadedjursbekämpning och växtsjukdomar
- Deltagarnas egna trädgårdsfunderingar och tips
- Fröbyte, ta gärna med lite frön om du vill byta
- Frösådd av grönsaker och blommor (praktiskt moment)
- Omplantering av växter till din odling (praktiskt moment)
Boka odlingskurs 2024: En person i ett enkelrum kr 5.950 inkl moms
Boka odlingskurs 2024: Två personer i ett dubbelrum kr 10.950 inkl moms


Odlingskurs 2024 på Färna Herrgård
Under odlingskursen på Färna Herrgård går vi på djupet i odlandet under vinter vår och sommar för både blommor och grönsaker. Hur man på ett enkelt sätt kan förtidliga, maximera och förlänga skördarna genom att odla kallt serieodla, samplantera, odla trångt och skörda smart. Vi kommer även beröra hur man odlar på distans, alltså där man inte är och hur man sköter om sin odling i allmänhet.
Tider: Lördag 17/2 kurs kl 10-16 (lunch kl 12-13, middag kl 19). Det går bra att komma från 9.30 och småprata och fika med andra kursdeltagare. Incheckning brukar ske efter kl 12. 18/3 Söndag kurs kl 9-13 (frukost kl 8-9, smörgås kl 13).
I priset ingår fika, lunch, fyrarättersmiddag, frukost, övernattning och odlingskurs med Farbror Grön. Specialkost? Skriv i rutan för Anteckningar i kassan när du bokar din plats om du önskar specialkost och säg till om detta även när du checkar in Viktigt! Om du beställer kursen till någon annan, skriv i rutan för Anteckningar i kassan kursdeltagarens namn. Önskar du ett gåvokort att skriva ut och tex ge i present, kan du maila oss. Vid frågor maila: kontakt@farbrorgron.se Bokningsvillkor


Tips: Gillar du att åka längdskidor? kolla med färna strax innan kursen hur det ser ut med snö och kyla. De brukar ha ett skidspår som är omtyckt att ge sig ut på under någon ledig stund eller innan hemresa.
Varmt välkomna! Johannes & Theres
Våra senaste inlägg
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
- Odla kallt – vårså mangoldMangold passar ypperligt för kall vårsådd. För att förhindra blomning är det bra att invänta våren innan sätter igång med att vårså mangold. Här berättar vi mer och varför. När vi odlar mangold köper… Läs mer: Odla kallt – vårså mangold
- Ta groddar från potatisar och gör nya plantorVill du få dubbelt så mycket potatis att skörda utan att behöva köpa mer utsäde? Eller äta upp kakan och samtidigt behålla den, alltså dina fasta fina knölar som skjuter groddar men ändå… Läs mer: Ta groddar från potatisar och gör nya plantor
- Vi sår alla ettåriga blommor kallt!Vi sår alla ettåriga blommor kallt och slipper springa ut och in för att avhärda våra växter innan utplantering. Det var ett vanligt och smått omständigt scenario när vi sådde dem inomhus. I… Läs mer: Vi sår alla ettåriga blommor kallt!
- Vi odlar sockerrörVi odlar sockerrör : Jag behöver spännande grödor som driver mig framåt. När jag fick tag på frön till sockerrör gnistrade det till i mitt odlarhjärta. Tänk att göra eget socker! Undrar hur… Läs mer: Vi odlar sockerrör
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Vårens odlingshelg på Färna Herrgård”
[…] Odlingskursen på Färna Herrgård finns det några platser kvar både i dubbelrum och i […]
Absolut, men inte så många. I webbshoppen finns det en räknare vid varje resp kurs, där kan du se hur Här kan du kika: https://farbrorgron.se/webbutik/
Lämna ett svar