Din varukorg är för närvarande tom!
Plättar med smak av semla

Vi älskar pannkakor och plättar och vi älskar semlor. Hur skulle det vara om man kombinerade dessa två härliga bakverk tänkte vi och satte igång. Till de hysteriskt goda semlorna använde vi Enkorn ljust Guldmjöl, ett ekologiskt mjöl med naturliga karotenoider som gör det lite gulare än andra mjöl. Det här inlägget var ursprungligen ett sponsrat inlägg för Warbrokvarn.
Under de senaste åren har det kommit mängder av innovativa varianter av semlor och nästan varje gång har jag tänkt, ja just ja, att man inte kommit på det där tidigare. I år är det vår tur tänkte vi och tillsammans med Warbro kvarns ekologiska Guldmjöl tog vi äntligen tag i saken. Tanken med det här receptet är att smaken ska vara så nära semla som möjligt fast i en annan form samt att det ska gå fort och vara enkelt att tillaga.
Var är plättlaggen?
Precis innan vi satte igång satt jag mig på knä vid kastrullskåpet för att leta fram plättlaggen. Hoppsan den har vi i stugan sa Theres. Jag fick knata över till Grannen Patrik som är den stora plättmästaren i huset där vi bor och låna hans farmors gedigna och tunga gjutgärnslagg från Husqvarna.
Det var med andakt vi hettade upp den massiva och tunga plättlagen och klickade i smör som fräste och smet som bubblade. Det är något visst med gamlas köksredskap, man kan nästan känna av att de varit med om så mycket! Tänk så många munnar de mättat genom åren!


Smet och tillbehör
I princip har vi gjort samma slags pannkakssmet de senaste 15 åren ( med olika slags mjöl) med undantag att vi ibland knäcker i ett extra ägg om vi vill ha extra mycket protein. Vi gör alltid samma smet till både pannkakor och plättar och det har fungerat ypperligt för oss. Att blanda i olivolja i smeten har jag fått från min pappa, det var något han började göra under sin långa vandring till och från Afrika på 1950-talet.
Olivoljan säkerhetsställer att de inte bränner fast brukar min pappa säga, vilket ofta kanske inte är ett problem, men det känns tryggt och oljan ger en angenäm smak och har även en hel del nyttigheter i sig. Guldmjölet är härligt att använda och förutom att plättarna blir lite gulare än vanliga mjöl så har det en rikare smak.
Ingredienser till ca 14 plättsemlor
- 2 ägg
- 2 dl mjöl
- 0,5 – 1 tsk salt
- 1 msk olivolja
- 4 dl mjölk
- 0,5 tsk nystött kardemumma
- 2 – 4 msk rostade mandelflarn
- 0,5 dl florsocker
- Ca 70 g mandelmassa
- 0,6 dl ovispad grädde till mandelmassan.
- 3 dl grädde som vispas
- Skål, slev, visp, spritspåse och rivjärn.
Gör så här: Blanda mjöl och salt och vispa i mjölken med en elvisp eller för hand med en snabb och stadig hand. Häll därefter i olivoljan, den stötta kardemumman och äggen och vispa så att allt blandar sig och så att alla eventuella klumpar försvinner. Hetta upp plättlaggen på högsta värmen och sänk sedan till strax över medelvärme och klicka i smör i varje sektion. Häll därefter i lagomt med smet som du innan du slevar upp vispar hastigt. Vispningen är viktigt så att inte all kardemumma lägger sig på botten, man vill ha med lite kardemumma i varje plätt. Den är viktig för den rätta semmelsmaken.
När all plättar är gräddade, mellan ca 21 – 30 st, är det smart att lägga ut dem en och en på ett bakplåtspapper och låta dem svalna, tex på balkongen eller i ett kylskåp, ju kallare de är desto bättre håller de formen när man monterar dem.
Montering
När plättarna blivit kalla är det dags att blanda mandelmassa med grädde, tex med en gaffel på ett fat. Ca 70 g riven mandelmassa på det grövsta på rivjärnet och 0,6 dl grädde blev bra för oss men man kan ändra proportionerna lite som man tycker. Det viktiga är att få mandelmassasmeten bredbar så att man med lätthet får på den på plättarna. Vi valde att servera plättsemlorna i plättlaggen så pannan fick också ligga på kylning på balkongen innan monteringen ägde rum.
När väl mandelmassasmeten var applicerad på plätten underst klickade vi ut vispad grädde ovanpå med hjälp av en sprits. Efter det placerade vi en plätt ovanpå grädden och spritsa även på en klick grädde på denna. Ovanpå strösslade vi ut rostade mandelflarn och pudrade hela ekipaget med florsocker.
När allt var klart och vi hade lagat, filmat ( kommer i dagarna på instagram) och fotograferat våra skapelser (och var jätte hungriga) var det dags att fördela dem rättvist till hela familjen. Men en sak var säker, minst en plätt skulle levereras tillbaka till patrik som tack för lånet och även han uppskattade denna platta semla, det var vad han sa.
Tips: Man även kan blanda i madelspån i grädden om man vill ha mer chrunch i semlan och även bygga på med ett lager till. Vi tyckte dock att det var enklast att äta dessa plättsemlor om de bestod av två plättar, det var svårt att få in dem i munnen när de hade tre våningar.

Warbro kvarn
Sedan millenniets början har Warbro kvarn vuxit och knutit till sig flera ekologiska odlare men också utvecklat odlandet till flera olika slags spannmålssorter. Det 12 000 år gamla vetet enkorn som vi använder i det här receptet och det 8000 år gamla Emmervetet , som är en korsning mellan enkorn och vildgräs, är urgamla sorter som härstammar från tiden då människan började att odla.
Flera av deras mjölprodukter finns både som siktade och som fullkornsmjöl. Deras Vetemjöl bageri är närmast att jämföra med de mjöl som har benämningen ”Vetemjöl special” Det är ett starkt och proteinrikt mjöl som lämpar sig till det mesta. Sortimentet på webbshoppen kommer att succesivt fyllas på med flera spännande spannmål så som nakenhavre och olika virvelmjöl.
I augusti 2022 hände något förskräckligt med Warbro Kvarn, kvarnen brann ner! Så just nu pågår återuppbyggnaden av kvarnen och så länge det sker maler Orga kvarn utanför Norrköping deras mjöl. Det är därför deras vanliga bruna påsar bytts ut till vita påsar och att sortimentet för tillfället inte är lika stort som det var innan branden. Det är samma spannmål och mjöl men just nu malet i grannlandskapet.
Se inslag om branden: Förödelsen efter branden och kika gärna in i Webbshoppen.
Kuriosa: Min historia med Warbro kvarn, som både är ett företag som maler mjöl i egen kvarn och som odlare av ekologisk spannmål, sträcker sig långt tillbaka i tiden. Vid 2000-talets början läste jag om en gård i Södermanland, ganska nära där jag vuxit upp och där vi fortfarande vistas mycket och odlar, som hade börjat odla ett gammalt spannmål som heter Dinkel. Det sades att Dinkel, som är ett slags vete passade väldigt bra att odla ekologiskt och att det innehöll mer protein än vanligt traditionellt vetemjöl. Jag blev väldigt nyfiken och begav mig till Warbro kvarn och köpte mina första dinkelprodukter från verandan direkt av odlarfamiljen någon gång under hösten 2001.


Kika gärna in på våra två andra recept vi skapat med Olika mjöl från Warbro Kvarn det här året.
Recept: Pizza med ljust dinkelmjöl och Kalljästa bröd med mjöl från Warbro kvarn
Johannes Wätterbäck & Theres Lundèn
Våra senaste inlägg
- Distansodla – odla där du inte ärDistansodla är ibland det enda alternativet ifall man inte bor där man odlar eller har flera trädgårdar. Hur får man plantorna tex vid sommarstugan, kolonilotten att klara sig när man inte är där?… Läs mer: Distansodla – odla där du inte är
- Farbror Grön i Järvsö ”Stenegård” den 25 majVälkomna till en stunds odlingsinspiration på Stenegård i Järvsö den 25 maj där jag Johannes Wätterbäck / Farbror Grön, delar med mig av mina erfarenhetsbaserade tips och tankar till ett glädjefullare, roligare och… Läs mer: Farbror Grön i Järvsö ”Stenegård” den 25 maj
- Odla i odlingslådor med vattenmagasinHar du upptäckt de fantastiska odlinglådorna man kan finna på Gjordnära vid namn Berberis? Med sina vattenmagasin och enkla design är dessa odlingslådor ypperliga för krukodling både inomhus, i växthus och utomhus. Detta… Läs mer: Odla i odlingslådor med vattenmagasin
- Odla kallt – vårså majsSist ut bland våra kalla sådder utomhus är de som görs i maj månad. Däribland har vi majs av alla de slag. Här berättar vi om vårså majs kallt. Under en massa år… Läs mer: Odla kallt – vårså majs
- Guldvatten – gåvan som aldrig slutar att geDet är väldigt många som använder kiss, eller guldvatten som många av oss kallar det, i sina odlingar. För varje år blir vi bara fler och fler. Kiss är den bärbara gåvan vi… Läs mer: Guldvatten – gåvan som aldrig slutar att ge
- Odla dig ur krisen – Boda glasbruk 17 majEndagskursen ”Odla dig ur krisen” handlar om att odla och leva utifrån ett krisperspektiv. Genom att odla kallt och serieodla, att så vid flera tidpunkter och att samodla, det vill säga att blanda växter med varandra… Läs mer: Odla dig ur krisen – Boda glasbruk 17 maj
- Rosettkål – tips för lång och stor skördDet är få kålsorter som är som rosettkål och kan leverera mycket mat under lång tid. Det här är snudd på världens bästa kål, tycker vi. Sedan vi odlade den för första gången… Läs mer: Rosettkål – tips för lång och stor skörd
- Tack för att ni gör vårt arbete möjligtVi är så otroligt glada över alla er som hittar till oss, Farbror Grön. Till dig som är premium-läsare på farbrorgron.se vill vi ge ett extra stort tack, du får verkligen vårt arbete… Läs mer: Tack för att ni gör vårt arbete möjligt
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
Ett svar till ”Plättar med smak av semla”
Jag är lite sen att kommentera, men jag hittade precis din blogg. När jag läste inlägget angående monteringen så tänkte jag direkt ”tänk om man skulle ha flera plättar”? Så att du skrev det i slutet var perfekt!
En annan sak som jag ofta gör, både när jag gör pannkakor och plättar, är att jag har i lite bakpulver så blir de extra fluffiga. Men tack angående ett extra ägg om man vill ha mer protein, det är lätt att proteinet saknas om man äter bara plättar och sylt istället för semmel-plättar 🙂
Lämna ett svar