Din varukorg är för närvarande tom!
Odla kallt – vinterså spenat i back

De senaste åren har vi vintersått spenat i back i vårt kallväxthus. Det blir riktigt fina och kompakta plantor som vi kan skörda av i april/maj.
Det är verkligen lyxigt att under våren kunna ta med sig en korg och skörda en massa bladgrönt till salladen eller smörgåsen. Oftast äter vi spenat färsk men orkar vi inte äta upp allt innan plantorna reser sig och riktar in sig på blomning, händer det att vi fryser in bladen efter förvällning. Att odla spenat i back ger en liten och lagom skörd. Vill man har en mer massiv skörd kan man istället så spenatfrön i en hel pallkrage.
Lästips: Vinterså spenat på friland och i pallkrage och skörda i vår

Varför så kallt?
Innan vi började vinterså hade vi plantor överallt inomhus under våren. De inomhussådda fick för dåligt med ljus och blev allmänt gängliga och svåra att hantera. När det blev platsbrist ett år sådde vi vissa växter utomhus tidigt under vårvintern på vinst eller förlust. Resultatet blev häpnandsväxkande. Fröna grodde tidigare än anat och plantorna blev kompakta och otroligt fina. Efter det provade vi allehanda frön. Att vinterså spenat visade sig vara det enda rätta. Spenat går nämligen nästan direkt upp i blom om de sås för sent under våren. Det beror på att dygnet har så många ljusa timmar att det triggar blomningen. Vid vintersådd kommer spenaten i gång innan den mest kritiska tiden börjat.



Så här går det till när vi sår spenat i back
Odling i back är smart om man vill ha många plantor på samma yta. Med back menas en brödback eller något annat back- eller lådliknande med hål i botten. En brödback kan ha ganska mycket hål i botten så att jorden behöver hållas på plats. Vi brukar därför lägga en bit plast från en jordsäck i botten på backen.
Jorden vi använder är planteringsjord eller återanvänd krukjord med kompost. När backen är fylld med jord nästan ända upp till kanten strör vi över fröna jämnt över ytan. Det brukar blir en hel påse som går åt. Tänk på att inte platta till jorden i backen. Det ska vara luftigt. Över fröna strör vi ett tunt lager med jord och sedan är det dags att vattna med ett tjockt lager snö eller rikligt med vatten.

Spenatbacken har vi i vårt kallväxthus. Men det går också bra att så spenat i back på en balkong, inglasad uteplats eller på annan plats utomhus eventuellt med en fiberduk över. Ju mer skyddad plats backen står på, desto snabbare kommer fröna att gro.
Vart efter tiden går behöver man fylla på med mer snö eller vatten om snön smälter eller jorden ser torr ut. De första bladen som syns är långsmala, men efter det kommer de mer ovala bladen. Man har inte så lång tid på sig att skörda, så det gäller att inte vara för försiktig. Det är ofrånkomligt att plantorna börjar blomma om man väntar för länge. Blommande spenat ge mindre och ljusare blad.
Lästips: Hjälp, spenaten blommar!
Theres Lundén & Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Koka kronärtskocka och ät med citronsmörDet mest klassiska att göra med sina nyskördade kronärtskockor är att koka dem med citronjuice och äta med citronsmör. Här berättar vi hur vi gör. Ingredienser: Till citronsmöret: Gör såhär: Klipp bort stjälkarna… Läs mer: Koka kronärtskocka och ät med citronsmör
- Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvaraNu är den största skördetiden här. Vissa grödor behöver skördas så fort de nått sin skördestorlek, för att inte bli övermogna, medan andra mår bättre av att stå kvar i landet eller på… Läs mer: Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvara
- 7 spännande morotsreceptHar du börjat skörda morötter än? Eller har du ett gäng i kylen som du vill använda till något gott? Här kommer våra bästa morotsrecept. Vi älskar morötter och har nästan alltid några… Läs mer: 7 spännande morotsrecept
- Vad gör du med dina tomater?Vet du inte vad du ska göra med dina tomater? Här kommer en artikel med recept på tomatprodukter för dig som gillar att leka länge och väl med dina grödor i köket. Sätt… Läs mer: Vad gör du med dina tomater?
- Vinterns kurser med Farbror GrönNu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Vinterns kurser med Farbror Grön
- Smart skördetips för morötter som växer tättVäxer dina morötter väldigt tätt? Här berättar vi om ett smart tips för tätväxande morötter som både ger mer plats och fin skörd. Morotsfrön är otroligt små, och alla som har sått egna… Läs mer: Smart skördetips för morötter som växer tätt
- Frys in persilja – enkelt och gottVi odlar gärna mycket persilja så att vi kan frysa in och ha tillgång till under resten av året. Det är både roligt och gott att odla sina egna kryddväxter, och persilja är… Läs mer: Frys in persilja – enkelt och gott
- Läcker smörgåstårta med medelhavssmakerGillar du medelhavssmaker och smörgåstårta? Då kan kanske denna matiga tårta passa? I vår enkla smörgåstårta har vi feta, soltorkade tomater, oliver, gurka och kapris. Fyll i din mailadress och få en mailnotis… Läs mer: Läcker smörgåstårta med medelhavssmaker
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
6 svar till ”Odla kallt – vinterså spenat i back”
Vilken bra idé, ser ut som ni lägger plast i botten på backen?
Ja, vi lägger en bit plast från en gammal jordsäck i botten så att inte jorden ska trilla ur. Vi är dock noga med att det alltid finns möjlighet för överblivet vatten att rinna ut i botten.
Har börjat så grönsaker nu när det är vår, i beskrivningen av hur man gör står det att det skall vara luftig kompostjord .
Min finns i permafrosten !
När jag grävde i markbädden i växthuset så på ett spaddjup finns det mycket trådtunna rötter från vinrankor och annat som jag hackade isär och tänkte använda som fyllnad i odlingsjorden.
Vad tror ni?Vi vet inte. Hur gjorde du?
[…] om hur vi odlar i backar: Odla kallt – vinterså spenat i back, Odla kallt – vinterså dill i back, Odla kallt – vinterså mini pak choi i […]
[…] kan du läsa mer om spenat: Odla kallt – kallså spenat i pallkrage och på friland, Odla kallt – vinterså spenat i back, Så spenat kallt mellan januari och april, Hur mycket spenat blir det i en pallkrage?, Hjälp, […]
Lämna ett svar