Odla hela året

När man väl kommit igång med odlandet på allvar kommer snart tankar om att förlänga odlingssäsongen. Tänk om man kunde få njuta av egenodlat lite tidigare och lite senare. Tanken om att kunna skörda under hela året är för många en utopi. Men för ett flertal odlare är det faktiskt verklighet. Vi, och fler med oss, har under många år provat oss fram. Vi har sått okristligt tidigt och kunnat skörda förvånansvärt sent. Tillsammans har vi insett att mycket mer än man anar är möjligt.

De senaste åren har ett flertal odlingsentusiaster skrivit om detta i sina senaste böcker, däribland Sara Bäckmo, Lena Israelsson och vi. I podklippet nedan berättar jag och Lena om våra tips och erfarenheter.

 

https://shop.luxpublica.com/product/allafingrargrona

Fyll i din mailadress och få en mailnotis varje gång i publicerar en ny artikel.


Våra senaste inlägg

Våra kommande evenemang 2025

Januari

Februari

Mars

  • 4 Årjäng – föreläsning
  • 8 Finland Korsholm – föreläsning
  • 15 Hillared
  • 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
  • 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.

April

  • 2 Borås

Maj

  • 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
  • 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Juni

  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.

Hoppas vi ses!


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *