Din varukorg är för närvarande tom!
Kurs i Göteborg, Stockholm och Skinnskatteberg

Dags för kurs? Vinterns kurser närmar sig och nu är det rätt tid att ladda för nästa säsong! Den 8 /12 är det dags för Göteborg och den 15/12 i Stockholm Även Färnahelgen 15/2 – 16 /2 är bokningsbar vår webbutik. Det ska bli kul att träffa alla er som vill kasta sig in i odlandets konst och få en rejäl kunskapsboost precis när kylan griper tag i oss. Låt våren börja med Farbror Grön, tidigare än vad du någonsin tänkt dig.
På odlingskurserna går vi på djupet i odlandets konst och delar frikostigt med oss av våra tips och trix, lyckanden och misslyckanden. Under kursens gång kommer du också ha möjlighet att berätta om ditt odlande och att ställa alla frågor du har och som samtidigt uppkommer. Vi kommer alla att lämna kurserna med mer i bagaget än vad vi kunnat ana. Tänk dig bara att få blomma ut i det gröna med likasinnade utan att känna dig extrem eller annorlunda!
Boka eller läs om kurserna: Webbutiken
Odla spenat: Så spenat kallt mellan januari och april

Endagskurs i Göteborg söndagen den 8/12 2024
Pris: 1400 inkl moms Plats: Centralhuset Konferens (First Hotel G). Nils Ericsonplatsen 4 / 41103 Göteborg ( en våning upp och ingången är från utsidan på motsatt sida av huset från tågen sett) Tid: 9.00-16.00 (lunch ordnas på egen hand mellan 12-13) Det är tyvärr inte tillåtet att ta med egen förtäring till dessa lokaler. Övrigt: Morgonkaffe och kaka samt eftermiddagskaffe ingår i priset. Välkomna till gröna dagar där du kan blomma ut i ditt odlarbegär tillsammans med likasinnade. BOKA HÄR.

Endagskurs i Stockholm söndagen den 15/12 2024
Pris: 1400 inkl moms Plats: Hälsans Hus, Fjällgatan 23 b, Stockholm (Södermalm) Datum: Söndagen den 15 december 2024.Tid: 9.00-16.00 (lunch ordnas på egen hand mellan 12-13) Rekommendation: Här kan man ta med sig förtäring, så länge den är vegetarisk. En populär restaurang med grön buffé finns i samma hus https://hermans.se/helgbuffe/. Boka gärna bord i förväg.OBS: Vill du ge bort en kurs i present maila oss så ordnar vi med ett gåvokort. BOKA HÄR.

Odlingskurs 2025 Färna Herrgård – 15-16/2 2025
Tider: Lördag 15/2 kurs kl 10-16 (lunch kl 12-13, middag kl 19). Det går bra att komma från 9.30 och småprata och fika med andra kursdeltagare. Incheckning brukar ske efter kl 12. 16/2. Söndag kurs kl 9-13 (frukost kl 8-9, smörgås kl 13).
Pris för två personer i ett dubbelrum: 10950 sek inkl moms. Pris för en person i ett enkelrum: 5950 sek inkl moms . I priset ingår fika, lunch, fyrarättersmiddag, frukost, övernattning i enkelrum och odlingskurs med Farbror Grön. Specialkost? Skriv i rutan för Anteckningar i kassan om du önskar specialkost och säg till om detta även när du checkar in Viktigt! Om du beställer kursen till någon annan, skriv i rutan för Anteckningar i kassan kursdeltagarens namn. BOKA TVÅ PERSONER DUBBELRUM HÄR. och BOKA EN PERSON ENKELRUM HÄR.
Plats: Färna Herrgård i Skinnskatteberg.



Ta med en påse att bära dina sådder i. Välkommen till en grön kurs där du kan blomma ut i ditt odlarbegär tillsammans med likasinnade.
Framöver kommer vi även att lägga upp flera kurser i vår webbutik bla en i Herrljunga, en i Alvesta och flera i Stockholm. Håll utkik på vår sida om du bor i dessa trakter och skicka gärna ett mail om du redan nu känner att du är intresserad.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén / Välkommen in i vår kalla och enkla värld!
Våra senaste inlägg
- Koka kronärtskocka och ät med citronsmörDet mest klassiska att göra med sina nyskördade kronärtskockor är att koka dem med citronjuice och äta med citronsmör. Här berättar vi hur vi gör. Ingredienser: Till citronsmöret: Gör såhär: Klipp bort stjälkarna… Läs mer: Koka kronärtskocka och ät med citronsmör
- Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvaraNu är den största skördetiden här. Vissa grödor behöver skördas så fort de nått sin skördestorlek, för att inte bli övermogna, medan andra mår bättre av att stå kvar i landet eller på… Läs mer: Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvara
- 7 spännande morotsreceptHar du börjat skörda morötter än? Eller har du ett gäng i kylen som du vill använda till något gott? Här kommer våra bästa morotsrecept. Vi älskar morötter och har nästan alltid några… Läs mer: 7 spännande morotsrecept
- Vad gör du med dina tomater?Vet du inte vad du ska göra med dina tomater? Här kommer en artikel med recept på tomatprodukter för dig som gillar att leka länge och väl med dina grödor i köket. Sätt… Läs mer: Vad gör du med dina tomater?
- Vinterns kurser med Farbror GrönNu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Vinterns kurser med Farbror Grön
- Smart skördetips för morötter som växer tättVäxer dina morötter väldigt tätt? Här berättar vi om ett smart tips för tätväxande morötter som både ger mer plats och fin skörd. Morotsfrön är otroligt små, och alla som har sått egna… Läs mer: Smart skördetips för morötter som växer tätt
- Frys in persilja – enkelt och gottVi odlar gärna mycket persilja så att vi kan frysa in och ha tillgång till under resten av året. Det är både roligt och gott att odla sina egna kryddväxter, och persilja är… Läs mer: Frys in persilja – enkelt och gott
- Läcker smörgåstårta med medelhavssmakerGillar du medelhavssmaker och smörgåstårta? Då kan kanske denna matiga tårta passa? I vår enkla smörgåstårta har vi feta, soltorkade tomater, oliver, gurka och kapris. Fyll i din mailadress och få en mailnotis… Läs mer: Läcker smörgåstårta med medelhavssmaker
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar