Din varukorg är för närvarande tom!
Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj

Tänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till nygräddade våfflor, pannkakor eller plättar. Vi brukar alltid koka en stor sats med jordgubbs- och rabarbersylt och njuter av den året runt!
Vi har gjort den här sylten varje år de senaste 12 åren, ingen annan sylt kommer ens i närheten av denna sylt. Kombinationen jordgubbar och rabarber är fantastisk, kombinationen av det söta och det syrliga gör så att 1 +1 blir 3. Var denna sylt än hamnar, på plättar pannkakor, istället för hallonsylt i hallongrottorna eller varm på glassen, så blir det perfekt. Hoppas att du kommer att älska den lika mycket som vi!
Ingredienser
- 1 kg jordgubbar
- 1 kg rabarber
- 1 vaniljstång
- 1 kg strösocker
- 2 tsk röd Melatin (för sylt)
- Atamon (valfritt, som konserveringsmedel)
Gör så här:
Skiva jordgubbarna och rabarbern. Om rabarbern är grov i skalet kan det vara bra att dra bort det yttersta lagret. Lägg jordgubbar, rabarber och socker i en stor kastrull. Dela vaniljstången på längden, skrapa ur fröna och tillsätt både frön och stång till kastrullen. Värm upp blandningen på medelvärme och rör om tills den börjar koka. Låt koka i ca 5 minut. Rör ner Melatin enligt instruktionerna på förpackningen. Låt sylten småkoka i ytterligare 2–3 minuter under omrörning. Häll den varma sylten i väl rengjorda glasburkar. Burkarna ska vara sköljda med kokhett vatten. Förslut burkarna direkt medan sylten fortfarande är varm. Förvara svalt och mörkt. Öppnad burk förvaras i kyl, oöppnade burkar kan hålla ett par år i kylskåp.




För längre hållbarhet:
Vill du att sylten ska hålla extra länge utan att förvaras i frysen? Då kan du använda Atamon: Häll kokande vatten i burkarna innan du fyller dem, och pudra i lite Atamon. Låt stå i 5–10 minuter, häll ut vattnet och fyll på med het sylt. Om du återanvänder burkar med metallock: koka locken i vatten tillsammans med lite Atamon i 5–10 minuter innan användning.
Tips!
- Vill du undvika konserveringsmedel? Frys sylten i mindre burkar, så håller den sig fräsch utan tillsatser.
- Blir sylten för lös? Koka upp den igen och tillsätt lite mer Melatin enligt anvisningarna – det går att justera i efterhand.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar