Din varukorg är för närvarande tom!
Hjälp vi fick inte upp all potatis

Jag har så svårt att få upp alla potatisar när jag skördar dem, hur jag än bär mig åt glömmer jag alltid några. Första gången det hände mig blev jag ganska irriterad när det på vårkanten visade sig att det spirade potatis där jag hade tänkt att odla någonting helt annat. Så osmart egentligen och så typiskt att vi människor blir irriterade för att något i naturen inte blir som vi har tänkt oss. Vi tvingar oss ofta på den även om vi är vana odlare.
Men att glömma kvar potatis kan innebära att vi inte behöver köpa lika mycket utsäde till nästa år och att vi kan skörda potatis lite tidigare. Det återstår att se till våren om det fungerar, varje vinter är unik och flera faktorer spelar in ifall de ska lyckas att övervintra, tex odlingszon, läge i trädgården och hur djupt och varaktigt snötäcke det blir. Våra odlingar ligger i zon 2 och 3 och de odlingar där de oftast överlevt är de som ligger i söderläge och nära husväggen ,men vissa vintrar har det inte spelat någon roll vart de glömts kvar.
Nu för tiden är vi medvetet slarviga när det gäller att ta upp all potatis under sommaren, vi glömmer alltid några mer eller mindre med flit. Detta slarviga handhavande har med tiden blivit något jag verkligen uppskattar och väntar på, att få se potatisen komma upp självmant i april utan att behöva grodda eller förkultivera den. Den kvarglömda potatisen är inte alls lika känslig som de man förgror inne utan verkar följa klimat och väderlek och tittar upp när det är dags och den klarar av att börja växa ovan jord.
Flytta dem kan man också, både direkt till dess växtplats eller låta dem bo i en kruka ett par veckor innan man bestämt sig för var man ska ha årets potatis, oftast förvarar jag dessa omplanterade potatisar i växthuset. Ett år hade vi glömt så mycket potatis att vi slapp köpa något utsäde. 60 kg fick vi ihop i två pallkragar och vid en liten plätt vid söderväggen. Det här exemplet är verkligen ett bra exempel på hur det är att odla, det finns alltid något nytt att lära sig och det som först kanske ser ut som ett ”misstag” visar sig senare vara ett lyckokast. Nu håller vi tummarna för att de ska överleva.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän
Du finner alla våra böcker i vår webbutik och de går att beställa som signerade närsomhelst under årets alla månader. Vill du ge bort någon av våra kunskapsdrypande böcker i julklapp, kan det… Läs mer: Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän - Hur hinner du/ni med allting?
Ja, hur hinner man leva, njuta, ha tid för barnen, odla, skriva en låt då och då, göra böcker, skriva artiklar, fotografera, filma, ha tjugo dialoger igång samtidigt, driva ett företag, gå en… Läs mer: Hur hinner du/ni med allting? - Chilisådd i december
I december är det dags att så de chilisorter som behöver längst utvecklingstid för att hinna bära frukt innan höstens frost tar dem. Hit hör de flesta av de riktigt heta sorterna, som… Läs mer: Chilisådd i december - Vi har skaffat bastu
Igår kom den äntligen, vår bastu som vi på sätt och vis har längtat efter under hela våra liv. Under de senaste 10 åren har bastu stått högt upp på önskelistan och vi… Läs mer: Vi har skaffat bastu - Kalljästa ostfrallor
Att baka kalljästa ostfrallor är enkelt och går snabbt. Det är bara att slänga ihop degen på kvällen och på morgonen därpå är degen klar för gräddning. Dessa läckerheter som dessutom får en… Läs mer: Kalljästa ostfrallor - Sorgmyggor – hotet från jorden
Sorgmyggor kan ibland dyka upp när man förodlar inomhus och kan resultera i att ens plantor dör. Det är myggornas larver som ger sig på de små plantornas rötter och äter upp dem.… Läs mer: Sorgmyggor – hotet från jorden - Högre makter krossade vår kompost!
Vi hade verkligen sett fram emot att börja varmkompostera, men universum – eller vad man nu vill kalla det – hade andra planer. Det var bara att acceptera läget och gå vidare. Aldrig… Läs mer: Högre makter krossade vår kompost! - Pumpasoppa
Det här är utan tvekan den godaste pumpasoppa vi lagat! Vi använder sorten Uchiki Kuri (även kallad hokkaido), som har ett sött, nötigt och koncentrerat kött. Men självklart fungerar andra sorter också. På… Läs mer: Pumpasoppa
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Hjälp vi fick inte upp all potatis”
Men vad bra, där fick jag svar på min fråga från Instagram. Härligt också med lite en dos försommar med fågelsång och barn på utelek 🙂 Tack /Jennie, Linköping
[…] 11. Hjälp vi fick inte upp all potatis | Farbror Grön […]












Lämna ett svar