Din varukorg är för närvarande tom!
Falafel med broccoli, persilja och koriander

Vi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna så testar vi att baka dem i ugnen istället.
Det kommer med stor sannolikhet ett sådant ugnsrecept inom en snar framtid. Tills dess, fram med oljan och kastrullen och sist men inte minst, skörda din broccoli smart.
De godaste bollarna eller falafeln är den som är friterad. Vi har ingen fritös så vi friterar alltid på frihand i en kastrull. Som olja använder vi oftast rapsolja men på senare år har vi testat kokosfett av bra kvalitet, det sägs ju vara nyttigare. Men i år, just idag, testar vi att baka dem i ugnen för att se hur det blir. Broccolifalafel kan ätas hur som helst men det vanligaste är i en brödrulle med sallad och salsasås eller med bulgur. Vi äter dem ofta som snacks eller som en sidorätt skulle man kanske kunna säga. Otroligt goda är de i alla fall.
Broccoli falafel
Ingredienser 4 personer
- ca 500 g broccoli
- 2, 75 dl kikärtsmjöl
- 0,5-1 tsk svartpeppar
- 1 tsk salt
- 0,5 dl finhackad persilja
- 1 msk malen koriander
- 1,5 tsk vitlökspulver



Tomatsalsa (ska ej kokas)
- 200 gr finkrossade tomater
- 2 tsk spiskummin, mald
- 1 tsk koriander, mald
- 1 tsk torkad oregano
- 1 pressad vitlöksklyfta
- 1-1,5 tsk salt
- 2 tsk ättikssprit 12%
- ev lite chilipulver
- 1 nypa socker eller annan sötning
Gör så här blanda: Blanda alla ingredienser till tomatsalsan och ställ i kylskåpet.
Grovriv den färska broccolin. Blanda rivet med kikärtsmjöl, finhackad persilja och kryddor. Knåda ihop ingredienserna så att det blir en hyfsat formbar deg. Forma sedan bollar i önskad storlek och lägg på en tallrik. Om du blöter händerna med lite vatten då och då blir det lättare att forma falafel.
Ps: Har man inte alla kryddor så får man ta det man har. Men utan vitlök och tomat blir denna sås riktigt trist ;).


Fritera broccoli falaffel:Värm upp rikligt med olja i en kastrull på högsta värmen. Ha alltid ett lock nära till hands ifall oljan skulle börja stänka eller i värsta fall ta eld. Har du en termometer ska oljan komma upp i en temperatur på ca 180 grader för att friteringen ska bli perfekt. Om du inte har en termometer kan man testa temperaturen med att lägga ner en miniboll i olja. Börjar den fräsa är temperaturen lagom. Sänk sedan värmen till strax över medeltemperatur.
Lägg i 5-8 bollar samtidiga i oljan. När de flyter upp till ytan och börjar se lite mörka ut brukar de vara klara. Ta upp och låt rinna av på ett tjockt lager hushållspapper. Fritera ett gäng nya bollar. Se till att du har ett lock att kväva eventuell eld i oljan.
Tips på recept på andra typer av bollar: Blomkålsbollar, Arancini – friterade risbollar med parmesan, Vegetariska köttbullar, Göra egen falafel med kikärtor, persilja, spiskummin och koriander, Falafel på bondböna och gul ärta – ljudlös
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar