Din varukorg är för närvarande tom!
Tteokbokki – koreansk streetfood (glutenfri)

Tteokbokki är en koreansk kryddig sidorätt vars huvudingrediens är ricecakes. Förra veckan testade vi att tillaga rätten och resultatet blev fantastiskt.
Jag såg maträtten Tteokbokki i ett utskick från en sida jag handlar asiatiska livsmemedel ifrån och även prenumererar på. En bild och ett recept på den koreanska rätten Tteokbokki. Jag gick igång på alla fyra på direkten, det såg så krämigt och gott ut. Som en variant på en italiensk pastarätt i koreansk stil, där själva pastan består av glutenfria ricecakes och där såsen utgörs av två väldigt populära koreanska kryddor, gochujangchilipasta och gochugaru / koreanskt chilipulver. När jag berättade för vår dotter om denna maträtt lät hon meddela att den har hon sätt på Tik tok flera gånger.


Ibland blir jag så trött på matlagning och på mig själv och min tidvisa brist brist på kreativitet. Ibland känns det som att jag inte kan komma på någonting nytt i köket, det blir bara gamla standardrätter och det känns som att jag gör dem halvhjärtat. Dessa dagar eller veckor utan inspiration skulle jag allra helst vilja ha ett piller eller två att knapra på, där allt nyttigt finns så att jag slipper tänka på matlagande tills lusten sakta återvänder.
Kanske är familjelivet en del av att jag tappar kreativiteten gällande matlagandet, man ska ju alltid prestera och laga något varje dag, vare sig man vill eller har lust, även om våra barn är sjukt duktiga på att hjälpa till. Så när en ny rätt, ingredienser eller teknik flörtar med mig och det gnistrar till, då kör jag bara och oftast har jag märkligt nog redan börjat älska den nya rätten innan jag ens lagat den. Det är som att jag vet att den kommer att smaka bra och ställer in mig på det.


Föga förvånade smakade därför Tteokbokki otroligt gott och jag kände redan efter första försöket att det här är en rätt som kommit för att stanna, en perfekt rätt för den asiatiska buffén eller som ett kryddstarkt tillbehör till våra sushimiddagar. Jag lagade nästan strikt efter receptet på sidan även om jag trixade lite på egen hand. På bilderna precis ovanför kan du skönja de flesta ingredienser jag använde inkl egenskördade paprikor. Paprikorna stekte jag i tunna ringar för sig och hade som tillbehör, supergott. De populäraste tillbehören enligt receptet jag följde skulle vara lite nudlar, gräslök och eller rostade noriflakes. Jag tyckte alla tillbehör passade bra och i framtiden ska jag experimentera med fler. Det här var en mycket god grundrätt!
Ingredienser till Tteokbokki
- 1 liter vatten
- 400 g ricecakes
- 70 ml gouchuyang/ koreansk söt medelhet chilipasta.
- 1 msk gochuogaru / koreansskt medelhett chilipulver,
- 1 bit, mindre delat ark kombu ( japansk saltat sjögräs), kan uteslutas men det är riktigt gott så det är lite synd.
- 2 msk Youndo, vegansk japansk buljong ( kan bytas till grönsaksfond).
- Dashi, i det här fallet 2 påsar instant dashi en slags buljong baserad på rökt bonitofisk och kelp, kan ersättas med lite extra grönsaksfond.
- Lite salt efter tycke och smak.
- Salladslök eller gräslök till garnering, i mitt fall egen perenn piplök.
Gör så här: Koka upp vattnet tillsammans med kombun, youndon och dashin ( alt grönsaksbuljong). När vattnet kokar häll då ner gouchuang, gochuogarun och 400 g ricecakes samt ett par salladslökar om du har. Koka på medelvärme, mellan 15 – 20 min tills innehållet börjar tjockna och ta upp salladslök och kombun. Fortsätt därefter koka innehållet så att såsen tjocknar och du kan tänka dig att rispastan och såsen ”enkelt” går att äta med ett par pinnar. När du anser att rätten är klar är det dags att hälla/ stjälpa upp den på ett uppläggningsfat och garnera med finhackad gräslök/ piplök eller luftlök, lite nudlar och noriflakes.
Fler asiatiska recept
- Asiatisk buffé
- Sushi ”vegetarisk” göra själv
- Furikake – den japanska kryddan med mystisk smak
- Satay – vegetariska spett med jordnötssås
- Nudelsoppa med pak choi, rädisa och morot
- Kimchi
Smaklig måltid / Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
- Binda upp tomaterTomater behöver man oftast stödja seller binda upp, vare sig de växer i växthus, inomhus eller i krukor utomhus. Här berättar vi om våra bästa tips kring uppbindning och stöttning. Det som är… Läs mer: Binda upp tomater
- Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigtDet är inte ovanligt att medodlare runt om i hela landet får för sig att så gurkväxter, så som gurka, melon, zucchini och pumpa, lite för tidigt. Gurkväxter växer i en rasande fart.… Läs mer: Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigt
- Den gröna handboken i grönsaksodlingI år släppte vi vår andra bok på eget förlag ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Det är inte vilken bok som helst, utan vår odlingsbibel för 44 grödor från jord till bord. Det… Läs mer: Den gröna handboken i grönsaksodling
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
Ett svar till ”Tteokbokki – koreansk streetfood (glutenfri)”
[…] Detta är en populär koreansk rätt med sega riskakor. Farbror Grön beskriver tteokbokki som en koreansk variant av pasta, fast med riskakor istället för […]
Lämna ett svar