Din varukorg är för närvarande tom!
Kom igång med vintersådd

Mycket av det vi odlar drivs upp i vår kallväxthus under vintern. Vi tycker att det är en superbra metod. Så här gör vi.
För den som odlar mycket blir lätt fönsterbrädor och andra platser i hemmet snabbt fyllda med småkrukor och tråg. Genom att så en stor del av sina grödor på vintern utomhus i kallväxthus, kallbänk eller i plastlådor kan man undvika att inomhusytan blir alltför belamrad.
Alla växter klarar inte att sås i kallt väderlag. Växter som chili, aubergine, gurka och zucchini mm kräver värme och behöver sås inomhus för att får en bra start. Men kålväxter, många örter, sallat och en del rotfrukter klarar av att ligga i kall jord och sedan väckas till liv när jord och utomhusklimatet blir varmare under våren.

När fröna gror och växer, blir de per automatik även vana med dagsljus och temperaturen utomhus. När de vuxit till sig till önskad storlek kan de planteras ut direkt, utan avhärdning eller skördas.
För oss har vintersådderna ofta förvånat oss. De flesta har tittat upp långt tidigare än vi trott. På så sätt kan man säga att vintersådd liknar ett naturligt förfarande, då växter själva väljer när tiden är inne för att gro och växa.
Ett varningens tecken, är vintern väldigt mild eller bjuder på kraftiga värmeomslag, kan fröna gro när det är varmt i luften för att sedan dö när kylan kommer åter. Vi brukar därför aldrig så alla våra frön på vintern. Resten av fröna sås på våren och fram till högsommaren, för att få en spridning på skörd.
I vår bok Alla fingrar gröna, finns stegvisa beskrivningar för varje grönsak som kan sås på detta vis. I filmerna nedan visar vi hur det går till i praktiken.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
Ett svar till ”Kom igång med vintersådd”
[…] Kom igång med vintersådd […]











Lämna ett svar