Din varukorg är för närvarande tom!
Himmelsk god rödbetskaka med mörk choklad

Att använda grönsaker i bakverk kan verkligen bli en lyckträff. Som tex i denna rödbetskaka då rödbetor och mörk choklad blir till en supergod kaka.
Det är roligt när grönsaker kan få vara värdefulla ingredienser även till söta bakverk. I denna mustiga chokladiga rödbetskaka ger rödbetan en saftig karaktär. Kakan upplevs inte så söt och den mörka chokladen ger kakan lite av en vuxen smak. I vår familj spelar det ingen roll, alla i familjen älskar den. En riktigt fin bieffekt med rödbetan i denna kaka är att den gör den så pass saftig att kakan inte blir nämnvärt torr varken andra eller tredje dagen. Det här är verkligen en kaka att leva med, ja om man har karaktär, vilket är svårt med denna kaka. Man vill bara ha mer!
Ingredienser
- 3 ägg
- 3 dl strösocker
- 2,75 dl vetemjöl
- 2 tsk vaniljsocker
- 3 tsk bakpulver
- 2 krm salt
- 4 msk kakao
- 1 1/2 dl solrosolja eller rapsolja
- 4 1/2 dl rårivna rödbetor
- 50 g mörk choklad, gärna 70%
Chokladganache
- 1/2 dl vispgrädde
- 50 gram mörk choklad
- 1-2 tsk smör
- en nypa salt
Gör så här: Sätt ugnen på 150 grader. Smörj en form med en skvätt olja och ”bröa” med socker. Finriv rödbetorna. Hacka chokladen i 0,5 cm bitar, vispa ägg och socker. Blanda i resten av de torra ingredienserna och blanda ner det i äggsmeten. Rör om tills allt är blandat, men använd inte elvispen. Då finns risken att kakan sjuker ihop i mitten. Tillsätt till sist de rivna rödbetorna och oljan samt chokladhacket och rör försiktigt. Häll smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i ca 50 minuter. Känn efter med en sticka, är kakan väldigt kladdig i mitten behöver den vara i ugnen ett tag till. Låt kakan svalna.
Koka upp grädden i en kastrull. Ställ kastrullen åt sidan och bryt ner chokladen. Vispa sedan runt tills all choklad smälter. Vispa därefter ner smöret och salta. Häll den varma chokladblandningen över kakan. Vill du ha mycket ganache behöver du kanske dubbla satsen.
Om man önskar att ganachen ska stelna lite kan man ställa kakan i kylskåpet eller kanske utomhus en stund innan servering.
Tips!
Om man skippar ganachen och den mörka chokladen som man hackar i smeten, passar denna rödbetskaka även för den som inte tål mjölk.
Fler bakverk med grönsaker: Zucchinimuffins med blåbär och Saftig morotskaka
Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän
Du finner alla våra böcker i vår webbutik och de går att beställa som signerade närsomhelst under årets alla månader. Vill du ge bort någon av våra kunskapsdrypande böcker i julklapp, kan det… Läs mer: Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän - Hur hinner du/ni med allting?
Ja, hur hinner man leva, njuta, ha tid för barnen, odla, skriva en låt då och då, göra böcker, skriva artiklar, fotografera, filma, ha tjugo dialoger igång samtidigt, driva ett företag, gå en… Läs mer: Hur hinner du/ni med allting? - Chilisådd i december
I december är det dags att så de chilisorter som behöver längst utvecklingstid för att hinna bära frukt innan höstens frost tar dem. Hit hör de flesta av de riktigt heta sorterna, som… Läs mer: Chilisådd i december - Vi har skaffat bastu
Igår kom den äntligen, vår bastu som vi på sätt och vis har längtat efter under hela våra liv. Under de senaste 10 åren har bastu stått högt upp på önskelistan och vi… Läs mer: Vi har skaffat bastu - Kalljästa ostfrallor
Att baka kalljästa ostfrallor är enkelt och går snabbt. Det är bara att slänga ihop degen på kvällen och på morgonen därpå är degen klar för gräddning. Dessa läckerheter som dessutom får en… Läs mer: Kalljästa ostfrallor - Sorgmyggor – hotet från jorden
Sorgmyggor kan ibland dyka upp när man förodlar inomhus och kan resultera i att ens plantor dör. Det är myggornas larver som ger sig på de små plantornas rötter och äter upp dem.… Läs mer: Sorgmyggor – hotet från jorden - Högre makter krossade vår kompost!
Vi hade verkligen sett fram emot att börja varmkompostera, men universum – eller vad man nu vill kalla det – hade andra planer. Det var bara att acceptera läget och gå vidare. Aldrig… Läs mer: Högre makter krossade vår kompost! - Pumpasoppa
Det här är utan tvekan den godaste pumpasoppa vi lagat! Vi använder sorten Uchiki Kuri (även kallad hokkaido), som har ett sött, nötigt och koncentrerat kött. Men självklart fungerar andra sorter också. På… Läs mer: Pumpasoppa
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
4 svar till ”Himmelsk god rödbetskaka med mörk choklad”
Den mörka chokladen till själva kakan nämns inte i texten. Ska den finhackas/smältas? I tillsammans med det torra eller på slutet?
Tack för tips, nu har vi ändrat / lagt till.
/ Johannes
[…] chokladkakerecept som passar till kaffe: Kärlekskaka- varför välja mellan mums eller kladd?, Himmelsk god rödbetskaka med mörk choklad, Kladdkaka […]
[…] på andra goda kakor: Himmelsk god rödbetskaka med mörk choklad, Saftig rabarberkaka med smak av citron, Rabarberkaka med mörk choklad, Vallmokaka med chiafrön […]











Lämna ett svar