Din varukorg är för närvarande tom!
Hela familjen odlar
Det är lätt hänt att man som odlingsentusiast drar in hela sin familj i odlandet. Men det är väl egentligen ingenting konstig. Att odla är ju en stor del av vårt liv.
Vi försöker skapa intresset spontant genom att barnen är med oss i våra moment och det verkar fungera, än så länge. Vad har de för val? Det finns en stor nyfikenhet från våra barn att vara med i de olika processerna och de snappar upp kunskap otroligt snabbt. När mormor bjöd på cashewnötter i en maträtt och sa ordet lite snabbt så hajade de till och svarade lite förvånat.
-Bokashi?
Båda våra barn har ganska god koll på skillnaden mellan hur en tomat och chiliplanta ser ut, när man sår vissa grödor, att chili är väldigt starkt, hur man syrar chili, kokar sylt bakar bröd, gör panirost, mortlar örtsalt, kärnar smör, bakar kolakakor och hur man brygger kombucha. Det känns underbart och viktigt för oss att ge vidare den kunskapen och den närheten och intresset till livets processer och hur mat blir till, att den vetskapen finns där någonstans i deras ryggmärg redo att blomma ut när de vill att den ska blomma. Det skapar en närhet och ett intimare förhållande till världen och kan få våra liv att bli nyansrikare vare sig man bor på landet eller i staden.
Barnen tar hand om potatisarna i odlarbänken på balkongen. Det räckte till två rejäla middagar.
Våra senaste inlägg
- Att låta kreativiteten flöda
Om det är något jag verkligen älskar, så är det de där stunderna när man bara flyter med i kreativiteten och ger sig hän till idéer som dyker upp – fast man kanske… Läs mer: Att låta kreativiteten flöda - Våra syltgrottor
Det råder delade meningar mellan vår dotter och framför allt mig Johannes, vilket grundrecept av syltgrottor som är det bästa. Vi är helt överrens om att vår hemkokade favoritsylt, den på jordgubbar, rabarber… Läs mer: Våra syltgrottor - Mögel i tomatpuré- nej tack
När Testfakta.se publicerade sin artikel om tomatpuré hösten 2025 blev det en väckarklocka för oss. Det visade sig nämligen att flera av de märken som säljs i svenska butiker innehåller mögelgifter – även… Läs mer: Mögel i tomatpuré- nej tack - Indisk gul curry – mild
Häromdagen gjorde vi en mild, gul indisk curry. Det är för att vår dotter är lite känsligare än oss andra för chili och ofta tycker att färdigköpta currykryddor är för starka. Alla länder… Läs mer: Indisk gul curry – mild - Odla perenner från frö
Tidigt i mitt odlande, både genom de perenner som redan fanns i min trädgård och som överlevde mina behandlingar, insåg jag att det var de fleråriga växterna jag behövde lära mig mer om.… Läs mer: Odla perenner från frö - Jag hade en trädgård som väntade på mig
Föga visste jag som barn och ung att mitt framtida liv, mitt största intresse och hela min livsstil fanns bara en meter framför verandan. Det var där min skola, mitt universitet och min… Läs mer: Jag hade en trädgård som väntade på mig - 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor
Oktober 2025. Vi kan nu summera de senaste 13 månaderna: 125 gnagare tagna i slagfällor i stugan vid skogsträdgården. Det är ofantligt många – ett nytt personligt rekord. Aldrig tidigare har vi haft… Läs mer: 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor - GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter
Det blir en ny bok i vinter, en bok som vi länge haft i våra tankar att vi måste göra. Den heter ”GRATISODLA – bli rik på frön, plantor, blommor och grönsaker” och… Läs mer: GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
5 svar till ”Hela familjen odlar”
Ja visst är det underbart med intresserade barn! Hur gamla är dina? Jag har en snart treåring och hon är otroligt entusiastisk över odlingen. Hon springer varje morgon för att kolla till sådden, hon vet vilka småplantor som står var. Häromdagen satte vi tomatfrön tillsammans, efteråt sa hon "Mamma, jag gillar verkligen att odla med dig". Jag tror att det är en väldigt nyttig syssla för barn, speciellt när de bor i staden. Det är långsiktigt, man måste vara försiktig och tålmodig, och man lär sig var maten kommer ifrån. Och inget går ju upp mot att äta något man odlat själv. Min dotter är kräsen, men grönsaker från lotten äter hon med god aptit.
/Följare av din blogg sedan ungefär ett år. Började på allvar med odlingen då och du har varit en mycket god inspirationskälla och kunskapsbank. Tack för det!
De är 3 och 5. Vilken härlig tjej du har och vad underbart att hon gillar att odla med dig. Absolut det skapar verkligen en större medevetenhet. Det känns underbart att höra att vi har den påverkan på dig och ditt odlande. Precis så tänkte vi när vi startade Farbror Grön för snart 2 år sedan. Att ge tydlig och inspirerande kunskap som bygger på våran egen erfarenhet. 🙂
Jag håller med – mina barn, som är 5 och snart 7, hjälper också till med odlandet med stor entusiasm och förra sommaren fick de varsin egen liten halvpallkrage att odla i. Inte så att jag inte hjälpte till med att vattna där, men att de fick varsitt utrymme att själva välja vad de ville så… 4,5-åringen satsade på "en av varje" i sin krage, och det blev en verklig djungel!
Jag vill också rekommendera några böcker som vi gillar: Linnéa planterar och Anton i trädgårdslandet som båda är gamla favoriter från min egen barndom, och Castor odlar som är lite nyare. Det leder till ett visst teoretiskt intresse också.
Mina barn är 15 och 18. När de var små hade de sina egna odlingslotter där de odlade det som de ville ha.Nu är de med och ger åsikter om vilka grönsaks fröer som jag ska beställa men jag får sköta odlingen själv men De hjälper till med att äta upp det:)
Härligt att höra Sylvia. Då vet vi vad vi har att vänta oss 🙂
















Lämna ett svar