Din varukorg är för närvarande tom!
Gör egen glögg!

I väldigt många år har jag tänkt att jag ska göra min egna glögg. Vi brygger ju öl, gör eget vin och vinäger och förädlar allt vi kan komma över., så varför inte glögg? Det finns en hel del glögg recept på nätet. När Anders, en av duon på feeders matprat, la upp sitt glögg recept på deras facebooksida var det dags att sätta igång. Jag tog det som ett tecken, att nu är det dags.
Ingredienserna till den här glöggen är inte många och alla kan du finna i en modell större mataffär. Ingen specialjäst, inga märkliga essenser eller kryddor utan basprodukter som tillsammans frambringar en underbar dryck. Vår glögg har lagrats i ett år, några flaskor i rumstemperatur och några stående i vårt kylskåp i vår odlingskällare och smakar otroligt gott. En del menar att ett års lagring är den ulytimata lagringstiden, emedan andra menar att den bara blir bättre med åren, om detta tvistar de väl insatta.
Skulle du tycka att det är försent, för nära inpå jul, när du upptäcker detta recept, strunta i det, det är nu det kommer till dig.. Den här glöggen vinner verkligen på att lagras så du är antagligen ute i helt rätt tid. Tänk att skapa julstämning och underbara dofter i år och göra en glögg till nästa ås, som en självhushållar julklapp.
Läs mer om andra förädlingar: Farbror Grön brygger öl – uppstarten, Gör eget kryddat brännvin till julen, Vi gör eget rödvin – film
Jag uppgraderade smaken

Inte så många eller speciellt komplicerade ingredienser till egen välsmakande glögg
Ingredienser
- 6 liter svagdricka
- 2 kg vanligt socker
- 2 paket jäst som du finfördelar.
- 0,5 kg russin
- 2 påsar hela kardemummakärnor.
- 2 påsar hela nejlika
- Och efter några dagar la jag i några pomeransskal för att få in lite citrustoner i glöggen.
- Något slags jäskärl, hink med lock och vattenlås eller en damejann med vattenlås. Kan vara bra att ha två mindre a 12 liter vardera. Länk till behållare: Jäshink
Gör så här: Blanda alla ingredienser i ett rengjort jäskärl och skaka om allt rejält och låt stå i sex veckor i rumstemperatur. Efter sex veckor tappar du av glöggen i en stor rengjord behållare och ser till att allt jox och bottensats stannar kvar. Låt glöggen vila i ett dygn i den nya behållaren med stängt lock och tappa av glöggen en gång till i en rengjord behållare. Fyll sedan väl rengjorda flaskor med glöggen och förvara mörkt och svalt till kommande år.
Citrustoner
Jag tycker att glöggen var väldigt enkel att göra och gav en julig smak. En aning mer citrustoner kunde jag dock sakna, jag är så galen i citrus! Jag slängde i ett par pomeransskal i halvlek, efter 2 – 3 veckor ,som jag först stoppat i hett vatten några minuter. Mitt recept är bortsett från pomeransskalen identiskt med Anders, hans recept kan du läsa här.
Vi har ingen aning vilken alkoholhalt denna glögg har och det spelar inte så stor roll för oss.
För dig som inte har tid
För dig som inte har tid och vill åstadkomma något varmt och juligt snabbt, har vi några enkla och snabba recept. Basen kan vara hemgjord eller köpesaft eller varför inte en must på egna äpplen. I med drycken i en kastrull tillsammans med glöggkryddor och låt det sjuda en stund. Skvätt i någon god sprit om du vill ha en liten mer mogen smak eller varför inte göra en egen glögg på rödvin, sötad med honung.
Några snabba glöggrecept
- Julrecept – Egen vinbärsglögg
- Julens godaste glögg – Äppelglögg
- Egen glögg på äppeljuice och granatäppeljuice
Våra senaste inlägg
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
- Odla kallt – vårså mangoldMangold passar ypperligt för kall vårsådd. För att förhindra blomning är det bra att invänta våren innan sätter igång med att vårså mangold. Här berättar vi mer och varför. När vi odlar mangold köper… Läs mer: Odla kallt – vårså mangold
- Ta groddar från potatisar och gör nya plantorVill du få dubbelt så mycket potatis att skörda utan att behöva köpa mer utsäde? Eller äta upp kakan och samtidigt behålla den, alltså dina fasta fina knölar som skjuter groddar men ändå… Läs mer: Ta groddar från potatisar och gör nya plantor
- Vi sår alla ettåriga blommor kallt!Vi sår alla ettåriga blommor kallt och slipper springa ut och in för att avhärda våra växter innan utplantering. Det var ett vanligt och smått omständigt scenario när vi sådde dem inomhus. I… Läs mer: Vi sår alla ettåriga blommor kallt!
- Vi odlar sockerrörVi odlar sockerrör : Jag behöver spännande grödor som driver mig framåt. När jag fick tag på frön till sockerrör gnistrade det till i mitt odlarhjärta. Tänk att göra eget socker! Undrar hur… Läs mer: Vi odlar sockerrör
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Gör egen glögg!”
Det har aldrig fallit mig in att göra glögg själv, men det måste jag testa till nästa jul. Tack för tipset!
Gör den redan nu så har du något riktigt gott till nästa år 🙂
Lämna ett svar