Frittata med zucchini eller squash

Har du zucchini eller squash hemma och vill göra en snabb lunch? Då kan du göra en frittata. Här har vi smaksatt en frittata med mycket zucchini/squash, lite tomat och lök. Mums!

Ingredienser till 2 personer (en frittata)

  • Ca 250-300 gr grovriven squash eller zucchini
  • 4 ägg
  • 2-3 msk cream cheese
  • ½ lök finhackad
  • 1-1,2 dl riven ost, tex Prästost
  • Någon nypa vitlökspulver
  • Salt och svartpeppar
  • 1 stor tomat
  • Olivolja till stekningen
  • Salladsgrönsaker till en sallad, tex sallat, gurka, tomat, basilika.

Gör så här: Riv squash eller zucchini och ost grovt. Finhacka lökhalvan. Blanda rivet och löken med ägg, kryddor och cream cheese. Skiva tomaten. Häll en skvätt olivolja i en panna och pensla gärna ut oljan så att den täcker hela pannans yta. Lägg tomatskivorna i pappan och häll sedan ner smeten och se till att zucchini-rivet och osten är jämnt fördelat. Stek på låg värme tills frittatan stannat, det vill säga blivit fast. Frittatan ska nu vändas och stekas på andra sidan. Ta hjälp av en tallrik och lägg den ovanpå frittatan, vänd på steken så att frittatan hamnar på tallriken. Stjälp därefter ner frittatan i stekpannan ingen, med den ostekta sidan neråt. Håll koll med en steksspade hur frittatan ser ut på undersidan. När den fått en gyllenbrun yta är den klar.

Servera frittatan med en sallad.

Theres Lundén

Tips på fler zucchini-recept: 7 underbara recept med zucchini


Fyll i din mailadress och få en mailnotis varje gång i publicerar en ny artikel.


Våra senaste inlägg

Våra kommande evenemang 2025

Januari

Februari

Mars

  • 4 Årjäng – föreläsning
  • 8 Finland Korsholm – föreläsning
  • 15 Hillared
  • 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
  • 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.

April

  • 2 Borås

Maj

  • 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
  • 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Juni

  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.

Hoppas vi ses!


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *