Din varukorg är för närvarande tom!
Föreläsningar under våren med Farbror Grön

Här kommer en förteckning över alla föreläsningar jag ska hålla under våren 2022. Det ska bli riktigt kul att ge sig ut och träffa er alla fysiskt! Jag kommer ha med mig böcker till försäljning och ibland bjuder jag på smakprov.
Föreläsningar våren 2022
I listan nedanför har jag markerat de ställen där jag håller föreläsningar så att de är klickbara. Klickar du på markerat namn så kommer du direkt till respektive arrangörs hemsida eller facebookevenemang. Behöver du anmäla dig och ev köpa biljett innan så har jag länkat till deras sida och där har jag skrivit Anmälan, då behöver du klicka på den länken. Det är arrangörerna som kan svara på frågor angående lokal, antal sittplatser, om man kan förboka biljetter osv. Det bästa är om du kontaktar dem om du har några frågor som rör det praktiska och det ekonomiska, jag har ganska dålig koll på just detta.
Hoppas att du med lätthet ska finna alla info. Varmt välkommen!
- Måndag 4/4 Gnosjö kl 19:00 ”Odla där du är” Gnosjö bibliotek, Stora gatan 8, tel 0370- 331138. Fri entré, först till kvarn, endast 100 platser!
- Lördag 9/4 Smedjebacken(Dalarna) kl 13:00 ”Så odlar jag tomater, mina bästa stalltips” Smedjebacken ”Södra Dalarnas Hus, Hem & Trädgårdsmässa” Barken Arena i Smedjebacken. Entréavgift 80 kr för vuxna, 20 kr för barn, 65 kr för pensionärer över 65 år under söndagen.
- Onsdag 20/4 Gislaved kl 19 :00 ”Odla för smak” Gislaveds industrimuseum. Fri entré först till kvarn.
- Torsdag 21/4 Göteborg kl 18:00 ”Jag odlar därför finns jag” Redbergsteatern, Pris 120 kr. Kallelse med inbetalningskort mejlas/skickas i god tid. Obligatorisk föranmälan.
- Lördag 23/ 4 Umeå kl 15:00 ”Maxa din skörd” Umeå Nolia trädgårdsmässa. Entréavgift: 100 kr vuxen 80 kr pensionär 20 kr ungdom.
- Söndag 24/4 Umeå kl 11:15 ”Maxa din skörd” Umeå Nolia trädgårdsmässa. Entréavgift: 100 kr vuxen 80 kr pensionär 20 kr ungdom.
- Torsdag 28/4 Kolsva kl 18:00 ”Odla där du är” Kolsva bibliotek. Fri entré först till kvarn.
- Onsdag 4/5 Bjursnäs Kl 18:00 ”Odla hela året” Bjursnäs bygdegård. Fri entré först till kvarn.
- Onsdag 11/5 Nödinge kl 19:00″ ”Odla med Farbror Grön” Nödinge, teatern Ale kulturrum. Pris 60kr
- Måndag 16/5 Borås kl 18:00 ”Odla där du är och maxa dina skördar” Vuxenskolan Borås Druveforsvägen 8. Pris 200kr Anmälan.
- Tisdag 17/5 Rydal Kl 18:00 ”Odla där du är och maxa dina skördar” Abbotsalen, Rydals Museum, Boråsvägen 237. Pris 200kr Anmälan.
- Onsdag 18/5 Landvetter kl 18:00 ”Odla där du är och maxa dina skördar” Landvetter kulturhus, Guldsmedsplatsen. Pris 200kr Anmälan.
- Torsdag 19/ 5 Ulricehamn kl 18:00 ”Odla där du är och maxa dina skördar” Folkets Hus, Nygatan 24. Pris 200 Anmälan.
- Söndag 22/5 Orsa Trädgårdsdagar i Orsa Hornberga gård. Info om denna mässa kommer framöver.
Framtida föreläsningar
Det kan även vara så att jag dyker upp på fler ställen än de jag listat här ovan, väntar på klartecken från några arrangörer. En del tillställningar är dessutom privata och de listar jag inte här. Under sommaren är det spikat att jag kommer till Ronneby trädgårdsmässa den 28/8 och under hösten besöker jag Töreboda den 8/10 och Bankeryd den 24/11. Det brukar bli föreläsningar på fler ställen under hösten men allt är inte klart än och det brukar komma in en hel del förfrågningar under våren både för hösten och våren 2023.
Vill du som arrangör av föreläsningar, kurser och föredrag att jag kommer till er, maila mig på kontakt@farbrorgron.se så hörs vi där. Är du en odlare som vill att jag kommer till ditt närmaste bibliotek, studieförbund, mässa eller bygdegård? Kontakta dessa tänkbara arrangörer och tipsa om Farbror Grön, många vet inte ens att vi finns.
Mina populäraste teman
Odla hela året: Varför begränsa odlandet bara till vår och sommar, när året har två årstider till som kan grönska?I föreläsningen Odla hela året berättar jag hur man kan tänja på gränserna och odla ätbart under så lång tid som möjligt, hur man kan utnyttja plats för att få flerskördar på liten yta, hur fönsterbrädan kan ge grönt då utomhusklimatet inte kan. Därtill ger jag läckra tips på vad man kan göra med sin skörd.
Odla där du är: Du behöver inte ha en stor trädgård för att kunna odla! I föreläsningen Odla där du är berättar jag hur du enkelt kan odla goda grönsaker i dina fönster, på din balkong, takterrass, pallkrage, växthus eller friland. Jag varvar praktiska odlingstips med sortrekommendationer och gröna recept.
Fler förslag på ingångar
Odla för smak – Vad gör man med sin skörd
Kvinnorna i mitt odlarliv
Mina älskade blommor
Stadsodling – hur kommer man igång
Stadsodling – Att odla på tak
Stadsodling – Att praktisera hållbar utveckling<
Stadsodling – Vad händer i en stad där människor börjar att odla
Odlandets grunder
Vad gör man med skörden
Odla med naturen
Jag skräddarsyr gärna föreläsningar efter era behov. Så om du har förslag och Ideèr på vad du vill att jag ska tala om eller kanske kombinera olika teman, välkommen att dela med dig av dina tankar.
Varmt välkomna / Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Odla steg för steg – ärterAtt odla ärter är enkelt, roligt och väldigt givande. Dessutom är de en perfekt gröda för både nybörjaren och den mer erfarna odlare. Här berättar vi om hela odlarvägen från frö till skörd.… Läs mer: Odla steg för steg – ärter
- Arbetskläder att leva i – året om i trädgårdenDetta inlägg är gjort i samarbete med Operose. Vi har använt deras arbetskläder i många år och kan med handen på hjärtat säga att de är slitstarka, bekväma och fungerar året om i… Läs mer: Arbetskläder att leva i – året om i trädgården
- Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025Äntligen är det dags att kliva ut i världen och bli mer utåtriktad rent fysiskt. Under 14 år har vi, främst jag Johannes, rest land och rike, ja i hela Norden runt och… Läs mer: Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025
- Paprika – skörda, lagra, lagaFå ut mer av din paprikaskörd. Här får du tips om hur du skördar paprika, lagrar frukterna på bästa sätt och använder paprikan i matlagningen. Varje år odlar vi paprika. Det är verkligen… Läs mer: Paprika – skörda, lagra, laga
- Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som viNu är det dags att fundera på vilka blomsterlökar som ska pryda våren och sommaren 2026. Sorter, form, färg och inte minst om man får ha dem ifred är aspekter väl värda att… Läs mer: Dags för blomsterlökar men gör inte samma misstag som vi
- Odla steg för steg – vintersallatNu är det dags att så vintersallat – den lilla, tåliga sallaten som klarar kylan och ger fräscha gröna blad hela vintern. Med sin milda, nötiga smak och rosiga ton är den en… Läs mer: Odla steg för steg – vintersallat
- Vi plockar tomaterna grönaUnder sommar och höst pratas det mycket om tomater i odlarforum. En vanlig fråga som dyker upp, när vi visar våra skördar, är varför vi ofta plockar tomaterna gröna. Myten om solmogna tomater… Läs mer: Vi plockar tomaterna gröna
- Göra eget paprikapulver enkelt och supergottHar du fått stor skörd av paprika? Då är det perfekt läge att prova att göra eget paprikapulver! Här får du tips om torkning och förvaring så att du kan njuta av smaken… Läs mer: Göra eget paprikapulver enkelt och supergott
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar