Din varukorg är för närvarande tom!
Föredragsturné V36 Göteborg, Mölndal, Landvetter, Enköping och Uddevalla.
Då var det dags att dra ut på föredragsturné v36 och det är i Mellansverige och de södra delarna jag kommer att befinna mig denna vecka.
Den 3 september kommer jag till Mölndal, den 4 september till Landvetter, lördagen den 7 september befinner jag mig i Enköping och så vänder jag ner till Nisses trädgårdar i Udevalla söndagen den 8 september. Jag kommer ha smakprov och böcker med mig och förhoppningsvis några vinägermammor. Bifogar affischer och info är nedan till veckans föredrag. Varmt välkomna
Vill du ha besök till din kommun, trädgårdsförening, skola, hyres- eller bostadsförening?
Kontakta mig på:
johannes@farbrorgron.se
073-360 58 59
På vår facebooksida Farbror Grön kan man också skicka meddelande. Läs mer i inlägget om våra föreläsningar.
Önskar du att jag kommer till din kommun eller stad. Tala med ditt närmsta bibliotek eller studieförbund.
Här kan du klicka om du vill anmäla dig till föredraget i Mölndal.
Här kan du klicka om du vill anmäla dig till föredrag i Landvetter.
Lördagen den 7 september kommer jag till Enköping och här kan du läsa mer om evenemanget ”Trädgårdsdagen” som sker i Enköping.
Här kan ni klicka er in till Nisses i Uddevalla och reservera en plats.
Senare under hösten kommer jag att befinna mig i Sjöbo den 26 september, Växjö den 8 oktober, Karlshamn den 15 oktober, Västerås ”stadsbiblioteket” den 17 oktober, Hudiksvall den 22 oktober och på Åland den 13 november.
Jag har plats för några till föredrag i november och december annars är ni varmt välkomna att boka in mig för 2020, det kommer förfrågningar mer eller mindre varje dag under den här perioden på året, så var ute i god tid så är det lättast att få till datum som passar.
Ni når mig lättast på
johannes@farbrorgron.se
073-360 58 59
Våra senaste inlägg
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
- Odla kallt – vårså mangoldMangold passar ypperligt för kall vårsådd. För att förhindra blomning är det bra att invänta våren innan sätter igång med att vårså mangold. Här berättar vi mer och varför. När vi odlar mangold köper… Läs mer: Odla kallt – vårså mangold
- Ta groddar från potatisar och gör nya plantorVill du få dubbelt så mycket potatis att skörda utan att behöva köpa mer utsäde? Eller äta upp kakan och samtidigt behålla den, alltså dina fasta fina knölar som skjuter groddar men ändå… Läs mer: Ta groddar från potatisar och gör nya plantor
- Vi sår alla ettåriga blommor kallt!Vi sår alla ettåriga blommor kallt och slipper springa ut och in för att avhärda våra växter innan utplantering. Det var ett vanligt och smått omständigt scenario när vi sådde dem inomhus. I… Läs mer: Vi sår alla ettåriga blommor kallt!
- Vi odlar sockerrörVi odlar sockerrör : Jag behöver spännande grödor som driver mig framåt. När jag fick tag på frön till sockerrör gnistrade det till i mitt odlarhjärta. Tänk att göra eget socker! Undrar hur… Läs mer: Vi odlar sockerrör
- Gängliga tomatplantor – Halshugg demDärför halshugger jag mina tomatplantor: Om och när jag förodlar och inomhusodlar tomater och när de blir höga och gängliga, klipper eller kapar jag plantorna. Jag kallar det för att jag halshugger tomatplantorna men… Läs mer: Gängliga tomatplantor – Halshugg dem
- Eterneller – evighetsblommorEterneller är fantastiska blommor. De skapar färgklickar i odlingen och kan dessutom sparas och tokas utan att de tappar sin färg eller form. För många pollinatlörer är de viktiga och inte sällan besöks… Läs mer: Eterneller – evighetsblommor
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar