Din varukorg är för närvarande tom!
Chilisådd 2 Nu tittar de upp.
En chili som heter Mustafa tittar upp, en chili vi tror kommer vara underbar att fylla med ost och gratinera i ugnen.
En Bhut Jolokia Peach vecklar ut sina blad. En enda planta har vi och vi hoppas på en persikofärgad syrad sås som är så stark att man hajar till. Ni som följer oss vet att vi odlar fem olika slags Jolokior i år. Brun, röd, orange, vit och persiskofärgad. Tack Mari och Billan för att ni delade med er av era frön.
En chili som vi tycker ska bli enormt spännande att odla i år. Aji Amarillo. Ska tydligen ha en smak av viol. Tack Patrik Hultstrand för fröna. Kolla in hans jättefina chiliblogg och läs om honom i Weibulls senaste katalog. Klicka HÄR så kommer du till inlägget.
Vi planterade två till tre frön i varje behållare, vi tycker att det är så trist när de står tomma. Det är ju heller ingen konst att pillra ur ett par till plantor när man ändå håller på. När vi placerade en värmematta under Rootmastern så blev det fart på fröna. Första året vi använde värmematta och definitivt inte det sista. Det går ju så mycket snabbare. Slutligen ett tips. Vill ni odla chili och ha bra kunskap och mängder av inspiration. Gå med i chiliklubben på Facebook och titta in på Stigs hemsida.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 majLördagen den 3 maj 2025 är det dags för Odlingskurs på Björnögården i Västerås med mig Johannes / Farbror Grön. Det kommer bli en en intensiv och samtidigt upplyftande dag där odlandet ligger… Läs mer: Odlingskurs med Farbror Grön i Västerås lördagen den 3 maj
- Fleråriga lökarFleråriga lökar: Lök är en ovärderlig ingrediens i matlagning. I våra odlingar odlar vi en massa olika lökväxter, vissa odlar vi endast en säsong och andra är perenna och lever år efter år… Läs mer: Fleråriga lökar
- Odla egen svampAtt odla egen svamp sätter guldkant på odlar- och självhushållartillvaron. Det är ett intressant komplement till grönsaker både när det gäller skörd och smak, och framförallt när det gäller spänning. Man kan odla… Läs mer: Odla egen svamp
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
- Odla kallt – vårså mangoldMangold passar ypperligt för kall vårsådd. För att förhindra blomning är det bra att invänta våren innan sätter igång med att vårså mangold. Här berättar vi mer och varför. När vi odlar mangold köper… Läs mer: Odla kallt – vårså mangold
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Chilisådd 2 Nu tittar de upp.”
Underbar syn! Mina har också börjat kika upp. Ser fram emot sommaren när man får pyssla om dom på altanen.
Härligt! Jag drog upp de flesta av mina chilis redan i december, i ett litet uppvärmt drivhus. I veckan ska jag dock testa att så 24 frön i ett annat miniväxthus utan värme för att se skillnaden, har alltid kört uppvärmt annars.Ska dessutom se om jag kan få tillgång till lite utomhusyta av Ikano för att odla, håller tummarna.
Lämna ett svar