Din varukorg är för närvarande tom!
Vi vill odla vårt eget te

Så kom den där dagen äntligen! När teplantorna anlände till paketombudet och timmarna gick i slow motion innan jag fick tag på bilen och kunde hämta dem. Då vi redan har en 5 år gammal kaffeplanta som ger oss bönor kändes det en aningen naket att inte ha te. Nu har vi äntligen både te och kaffe!
Jag hade försökt att få tag på te under flera år. Först jagade jag efter plantor utan någon som helst framgång. Jag ringde runt till olika trädgårdsbutiker, talade med en tehandare som hade kontakter i Iran och med vänner som reste runt jorden, men mitt sökande ledde inte mot faktiska teplantor, allt rann ut i sanden. Rätt som det var råkade jag på en man på ett gemensamt event och vi började prata om te. Jag vet inte riktigt hur vi kom in på min jakt efter teplantor men plötsligt rann orden över mina läppar. Det visade sig att han hade kontakter i Kina som odlade te och han frågade sin vän om han kunde skicka några frön till mig. Två månader senare damp det ner ett kuvert i brevlådan med en hel drös av frön.
Tefröna från Kina var stora som kikärtor och kändes som värdefulla ädelstenar. Jag såg framför mig ett helt fönster med teplantor som jag kunde skörda från. Jag sådde allihopa, några krukor stod varmt på värmemata under lysrören och några krukor stod där ibland efter att de fått åka in i kylen lite då och då för att väckas till liv. Samtliga frön blötlades innan sådd, några av dem försökte jag till och med väcka med varmt vatten. Efter tre månader och mycket ängslan kunde jag konstatera att inga frön hade grott. Jag kände mig slagen men inte besegrad men släppte där och då mitt begär efter teplantor. Två år senare hörde jag talas om ett teodlingsprojekt på Gotland och det är genom detta och Kränku tehandel i Visby som jag äntligen lyckats med att bli en ägare till ett par fina teplantor. När det var möjligt att köpa plantor i höstas köpte jag två stycken. Plantorna kostade då 189 kr st.
Teplantorna var omsorgfullt förpackade och såg mycket bra ut när jag packade upp dem. Te är precis som Amerikanska blåbär och Rhododendron, en växt som vill ha lite lägre ph-värde i jorden. Därför är det alltid en god idé att använda Rhododendronjord som i sitt ursprungsläge är sur. När jag grundat terrakottakrukorna med rhododendronjord planterade jag dem så att de hamnade strax under krukans övre kant med teplantans övre kant, sedan fyllde jag på med jord så att krukan blev helt fylld. Det stod någonstans på sidan som Kränku länkade till att man helst skulle vattna sina teplantor med regnvatten, då regnvatten är mycket mjukare ( har lägre ph – värde) än kranvattnet. Jag har dessvärre inte haft tid , plats eller energi till att samla regnvatten men tänker att jag ska ta ta in lite snö och smälta under vintern och skämma bort dem lite. Plantorna verkar i alla fall må bra av kranvattnet än så länge.
Den ena krukan placerades i ett österfönster och den andra i ett västerfönster. Plantan i österfönstret är en aningen frodigare än den som står i väst. Ingen av plantorna har fått extrabelysning än så länge men om de ser ut som att de kommer att dö kommer jag göra allt som står i min makt för att rädda dem. Tills vidare låter jag dem stå där de står.
Två månader efter att plantorna omplanterades och fick leva sitt liv i vårt hem började de att blomma. Precis när det var dags för blommorna att slå ut så vissnade de och ramlade av. Men blomningen fick mig att känna hopp inför framtiden, vem vet vad som händer i vår när ljuset kommer åter. Kanske får vi egna frön och de ska ju gro bäst när de är färska. Framöver ska jag ta reda på mer hur teplantorna vill leva ska liv. Om de ska gödslas, beskäras och när man kan börja skörda av den.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Stekta lila morötter med persilja och jordnötterVi älskar morötter! Något som är otroligt gott och kan ätas som en sidorätt eller mellanmål är stekta morotsskivor, toppade med persilja och jordnötter. Vi odlar ofta morötter, gärna i olika färger. I… Läs mer: Stekta lila morötter med persilja och jordnötter
- Rotselleri – skörda, lagra, lagaNär är det dags att skörda rotselleri och hur ska man lagra och tillaga den? Här kommer våra bästa tips. Under september växer rotsellerin som mest och i oktober är den redo att… Läs mer: Rotselleri – skörda, lagra, laga
- Möt oss på Nordiska Trädgårdar HöstNu är hösten på intåg och snart är det dags för höstens trädgårdsmässa Nordiska Trädgårdar Höst på Stockholmsmässan i Älvsjö. Vi kommer som vanligt hålla föredrag, prata odling i vår monter och sälja… Läs mer: Möt oss på Nordiska Trädgårdar Höst
- Potatisbladmögel – hur man räddar knölarnaPotatisbladmögel eller brunröta som det också kallas är ett gissel som kan drabba både potatis och tomater. Under alla år vi odlat har vi knappt haft några angrepp som verkligen skadat potatisarna –… Läs mer: Potatisbladmögel – hur man räddar knölarna
- Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakesoVi älskar sallad och olika typer av sallader! Ibland har vi dem som sidorätter och ibland som hel maträtt. Här har vi blandat till en sallad med vintersallat, gurka, zucchini och tomater. Till… Läs mer: Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakeso
- Odla steg för steg – ärterAtt odla ärter är enkelt, roligt och väldigt givande. Dessutom är de en perfekt gröda för både nybörjaren och den mer erfarna odlare. Här berättar vi om hela odlarvägen från frö till skörd.… Läs mer: Odla steg för steg – ärter
- Arbetskläder att leva i – året om i trädgårdenDetta inlägg är gjort i samarbete med Operose. Vi har använt deras arbetskläder i många år och kan med handen på hjärtat säga att de är slitstarka, bekväma och fungerar året om i… Läs mer: Arbetskläder att leva i – året om i trädgården
- Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025Äntligen är det dags att kliva ut i världen och bli mer utåtriktad rent fysiskt. Under 14 år har vi, främst jag Johannes, rest land och rike, ja i hela Norden runt och… Läs mer: Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Vi vill odla vårt eget te”
Hej,
Jag är nyfiken på om du har klurat ut hur man bäst sköter en teplanta?(ser att inlägget är från 2017) Jag har två varav en har vissnat ganska ordentligt men den andra ser fin ut. Men den är spretig.. funderar på när, om och hur jag bör beskära den eller inte. Mina plantor har också blommat en gång, köpte dom förra våren från Kränku så jag antar att det är samma som du har.Hej, vi fick till slut slänga alla teplantor då det var omöjligt att få bort sköldlössen. Japp det är från detta ställe vi köpte våra. Ledsen att jag inte kan ge bättre coachning. Håller tummarna för dig.
Lämna ett svar