Din varukorg är för närvarande tom!
Så här tvångspollinerar jag mina plantor
Under växtbelysningen i vår odlingskällare frodas chili, paprika och en del andra värmeälskande växer. I den här filmen visar jag hur jag skyndar på fruktsättning genom tvångspollinering.
Vill man skörda frukter tidigt från paprika och chili är tvångspollinering en riktig bra väg. Det är ljuset som ställer till det för dessa plantor, det är först i augusti och september de verkligen börjar att producera. Det beror på att de är precis som du och jag, dvs de behöver sova hela natten för att orka arbeta på dagarna. I vårt klimat med kanske 2 timmar natt i juni och juli blir de stressade. Vem av oss skulle orka arbeta riktigt bra med så lite sömn?
Tidig skörd
Har man pollinerat och växterna utvecklat fruktembryon, som inte ramlat av pga ljus- eller näringsbrist, väntar belöningen redan i juni. Vill man skörda extra tidigt, kan man skörda chilin eller paprikorna när de fortfarande är omogna och gröna eller så väntar man ett tag. Personligen gillar jag verkligen paprika när den är grön, speciellt spetspaprikor som jag steker snabbt i en panna med olja och flingsalt. Hastigt stekta spetspaprikor blir som milda Pimentos de padron peppar, helt garanterat utan styrka. Perfekt när man vill att hela familjen ska kunna njuta. Väntar man med att skörda så kommer frukterna att så småningom utveckla sin mognadsfärg.
Lästips: Tvångspollinera chili och paprika för tidig skörd, Vilka chili-sorter ska man välja?, Odla chili – från sådd till skörd
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Så tar du sommarsticklingar av vindruvaVindruva kan förökas med sticklingar vid två tillfällen – vintertid från de vedartade grenarna, och sommartid från färska årsskott. Sommaren är en utmärkt tid att ta sticklingar, särskilt när plantorna breder ut sig… Läs mer: Så tar du sommarsticklingar av vindruva
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar