Odla kallt – vinterså timjan

Man kan vinterså de flesta örter, däribland timjan. Timjan är perenn och kan leva i många år. Vi brukar vinterså timjan nästan varje år eftersom vi vill kunna skörda mycket och utöka vårt bestånd. Vi kan inte få nog av timjan!

Att ha perenna ätbara växter i sin trädgård är riktigt trevligt. Trivs de på sin växtplats kan de ge skörd under många år. Överlag brukar perenner klara sig utan så mycket underhåll. Bara lite extra vatten under högsommaren och en liten skvätt med gödeslvatten då och då. Perenner är också oavsett om de är blommor eller kryddor väldigt uppskattade av våra pollinerande insekter.

Varför så kallt?

För oss har det blivit lite av en rutin att så alla fleråriga växter under vintern. Allt började med den söta blomman Primula. När Johannes upptäckte blomman och ville odla den själv förstod han att den behövde en särskild behandling för att kunna gro. Stratifiering hette det, vilket innebar att fröna behövde utsättas för omväxlande plus- och minusgrader under en tid. Med andra ord – en vanlig vinter i Mälardalen. Förfarandet med att låta sådden står utomhus med ett lager snö ovanpå, som efterhand smälte och behövde fyllas på, fungerade ypperligt.

Det började med perenner

Nyfikenheten gjorde att flera perenner, som inte hade stratiefieringsbehov, fick prova på vintersådd, däribland timjan. Det visade sig att det gick jättebra. Det var tur, för på så sätt kunde många av våra försådder göras utomhus istället för inomhus och därmed blev det lättare att leva. Ett belamrat vardagsrum och kök varje vår är en jobbig historia!

Efter flera års testande med olika starttider för vintersådder har vi landat i att mitten av februari (eller senare) är en bra tid.  

Det finns en stor fördel med vintersådda plantor – de blir oerhört fina och kompakta. Dessutom behöver man aldrig avhärda utomhussådda plantor. De är från början helt anpassade till utomhusklimatet.

Lite kort om hur sådd av timjan går till hos oss

Någon gång mellan mitten av februari och mitten av mars är det vintersåddernas tid för våra grönsaker. Efter det brukar det vara vår hos oss och då kallar vi våra sådder för kalla vårsådder. Om man inte hinner vinterså timjan i februari kan man så senare, ja, hela våren och början av sommaren.

När det gäller sådden fyller vi krukor, eller plastbehållare med hål i botten, med planteringsjord. Vi vill att timjan ska växa i tuvor så därför lägger vi fröna i grupper om 10-20 frön. Det är bra om det är ett par centimeter mellan varje grupp. I en liten kruka kanske det bara får plats en grupp eller ett par, men en vindruvsplastförpackning rymmer betydligt fler grupper. Över frögrupperna strör vi ett tunt jordtäcke.

Läs mer om planteringsjord: Behöver man så i såjord?

Plats för vintersådden

När vi vintersår ställer vi våra sådder i vårt kallväxthus. Men det går lika bra att låta sådden stå på en balkong, i en kallbänk, i en pallkrage eller direkt på marken vid en södervägg. Om vi har snö lägger vi ett tjockt snötäcker över sådden, finns ingen snö vattnar vi rikligt med vatten istället. Vi täcker inte sådden med lock eller plast, utan låter naturen ha sin gång. Möjligen kan vi använda fiberduk ibland om vi har sådden utomhus, för att skynda på att plantorna tittar upp.

För att plantorna ska bli extra fina brukar vi plantera om dem en gång i större kruka och ny jord innan vi planterar ut dem. Välj då en plats där de kan få växa i flera år då timjanplantor kan bli riktigt gamla. Vår äldsta planta står i ett kargt stenparti och planterades ut på 1990-talet.

Läs mer om platsen: Odla kallt utan växthus

Theres Lundén & Johannes Wätterbäck


Fyll i din mailadress och få en mailnotis varje gång i publicerar en ny artikel.


Våra senaste inlägg

Våra kommande evenemang 2025

Januari

Februari

Mars

  • 4 Årjäng – föreläsning
  • 8 Finland Korsholm – föreläsning
  • 15 Hillared
  • 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
  • 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.

April

  • 2 Borås

Maj

  • 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
  • 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Juni

  • 28/6 Jönköping – föreläsning

Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.

Hoppas vi ses!


Kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *