Din varukorg är för närvarande tom!
Jordförbättring hur gör man?
Den bästa jorden att odla i som är både näringsrik och lucker är en mullrik jord. Det är den jord som alla odlare eftersträvar.
En mullrik jord blir till, när maskar och mikroorganismer förvandlar organiskt material till jord.
Den mullrika jorden skapar man i en kompost eller på plats direkt i odlingen genom att kontinuerligt tillsätta olika typer av organiskt material. En bra jord är en levande jord där maskar hela tiden har något att arbeta med.
Lyckliga är de som har gräsmatta där de kan få gräsklipp. Gräsklippet ger helt klart den bästa effekten på sikt. Framgångsrika odlare som regelbundet tillför gräsklipp i sina odlingar behöver nästan aldrig gödsla. Gräsklippet tillför en mängd näringsämnen till jorden.
Har man en näringsfattig jord, ingen kompostjord och inte så mycket gräsklipp, kan man köpa kogödsel på säck och blanda ner i jorden och därefter fylla på med gräsklipp efter varje gräsklippning. Vi har tyvärr ingen tillgång på gräsklipp, varken vid vår stuga eller i stadsodlingarna i Västerås, men vi använder traditionell kompost vid vår stuga och bokashikompost i stadsodlingarna. Sedan tillför vi alltid pelleterad hönsgödsel eller något grönsaksgödsel inför sådd. Några gånger under sommaren gödselvattnar vi våra plantor. Varje höst krattar vi ihop alla nerfallna löv. En del myllar vi ner direkt i våra odlingar och en del sparar vi i papperssäckar och sparar till kommande vår och sommar. Efter utplantering av våra förkultiverade plantor lägger vi de torkade löven mellan plantorna (täckodling). Hälsningar Farbror Grön
Våra senaste inlägg
- Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän
Du finner alla våra böcker i vår webbutik och de går att beställa som signerade närsomhelst under årets alla månader. Vill du ge bort någon av våra kunskapsdrypande böcker i julklapp, kan det… Läs mer: Farbror Gröns böcker i julklapp, till dig själv eller till en vän - Hur hinner du/ni med allting?
Ja, hur hinner man leva, njuta, ha tid för barnen, odla, skriva en låt då och då, göra böcker, skriva artiklar, fotografera, filma, ha tjugo dialoger igång samtidigt, driva ett företag, gå en… Läs mer: Hur hinner du/ni med allting? - Chilisådd i december
I december är det dags att så de chilisorter som behöver längst utvecklingstid för att hinna bära frukt innan höstens frost tar dem. Hit hör de flesta av de riktigt heta sorterna, som… Läs mer: Chilisådd i december - Vi har skaffat bastu
Igår kom den äntligen, vår bastu som vi på sätt och vis har längtat efter under hela våra liv. Under de senaste 10 åren har bastu stått högt upp på önskelistan och vi… Läs mer: Vi har skaffat bastu - Kalljästa ostfrallor
Att baka kalljästa ostfrallor är enkelt och går snabbt. Det är bara att slänga ihop degen på kvällen och på morgonen därpå är degen klar för gräddning. Dessa läckerheter som dessutom får en… Läs mer: Kalljästa ostfrallor - Sorgmyggor – hotet från jorden
Sorgmyggor kan ibland dyka upp när man förodlar inomhus och kan resultera i att ens plantor dör. Det är myggornas larver som ger sig på de små plantornas rötter och äter upp dem.… Läs mer: Sorgmyggor – hotet från jorden - Högre makter krossade vår kompost!
Vi hade verkligen sett fram emot att börja varmkompostera, men universum – eller vad man nu vill kalla det – hade andra planer. Det var bara att acceptera läget och gå vidare. Aldrig… Läs mer: Högre makter krossade vår kompost! - Pumpasoppa
Det här är utan tvekan den godaste pumpasoppa vi lagat! Vi använder sorten Uchiki Kuri (även kallad hokkaido), som har ett sött, nötigt och koncentrerat kött. Men självklart fungerar andra sorter också. På… Läs mer: Pumpasoppa
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Jordförbättring hur gör man?”
Gösla med hönsgösel. När ska man bäst göra det i pallkrage och land? Innan man planerar, efter man planerat och sått? Vilket är bäst slänga på pellets eller blöta upp och vattna ut hönsgödseln?
Vi gör det i samband vid planteringen om den är brunnen eller pelleterad.












Lämna ett svar