Din varukorg är för närvarande tom!
Potatissallad med basilika och parmesan

Vi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger är en av familjens stora favoriter. Om barnen får välja är det denna sallad som hamnar på första plats. Stort tack till Elisabeth som lärde mig, Johannes, att laga denna någon gång i början av millenniet.
När man tänker på potatissallad får man oftast upp en klassiska vita potatissalladen i huvudet. Den som innehåller potatisar i kuber eller skivor och som blandas med cremè fraiche eller gräddfil och lite majonäs, purjolök, kapris, dill eller rödlök. Ibland, när den är hemlagad kan den vara fantastisk och när man köper den färdig helt ok.
Vill du göra den vita salladen klickar du här: Enkel och god potatissallad


Men den här salladen som baseras på små små hela potatisar, gärna färskpotatisar och som blandas med basilika och parmesan är något helt annat. De Italienska smakerna tar över och lyfter de små knölarna till en ny nivå.
Den här potatissalladen passar utmärkt till grillbuffen, rökta laxen, grillad hallumi, sparris eller till picknicken – lika god nygjord som kylskåpskall och håller i ett par dagar i kylskåpet.
Ingredienser
- 1 kg små färskpotatisar eller små vanliga, potatisarna ska skrubbas rena, skalet ska vara kvar
- ½ dl solroskärnor, pumpakärnor eller pinjenötter ( kan också uteslutas)
- ½-1 dl riven parmesan
- basilikablad


Vinägrett
- 1 dl finhackad färsk basilika
- 1 dl olivolja
- ½ dl vinäger den du har hemma, en vit vinäger färgar inte salladen.
- 2 pressade vitlöksklyftor
- ½ tsk salt
- 2 krm peppar
Gör så här: Borsta potatisen väl och koka med skalen på. Blanda ingredienserna till vinägretten. Häll den över den varma väl avrunna potatisen och låt kallna. Rosta pinjenötterna/solroskärnorna i het torr panna och blanda försiktigt i dem, osten och grovt strimlade basilikablad i salladen. Rör om med en slickepott för att inte ha sönder potatisen. Njut!
Läs mer om att göra egen vinäger här: Egen äppelcidervinäger – grunden, Egen äppelcidervinäger -hela processen


Tips på topping: På några av bilderna, den längst upp och en av de längst ner kan du skönja rödlöksklyftor. Det är något vi börjat med på senare år, att först steka rödlöksklyftor varsamt i olivolja med lite salt och blanda ner när de svalnat. Rödlöksklyftorna ger ytterligare en smakdimension och fgör dessutom salladen än mer vacker.
Läs mer om hur vi odlar lök: Odla lök som Farbror Grön



Tidigare måltider med denna underbara basilika och parmesanpotatissallad.
Du finner flera potatissallader här: Potatissallad – på 5 olika vis
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Frys in persilja – enkelt och gottVi odlar gärna mycket persilja så att vi kan frysa in och ha tillgång till under resten av året. Det är både roligt och gott att odla sina egna kryddväxter, och persilja är… Läs mer: Frys in persilja – enkelt och gott
- Läcker smörgåstårta med medelhavssmakerGillar du medelhavssmaker och smörgåstårta? Då kan kanske denna matiga tårta passa? I vår enkla smörgåstårta har vi feta, soltorkade tomater, oliver, gurka och kapris. Fyll i din mailadress och få en mailnotis… Läs mer: Läcker smörgåstårta med medelhavssmaker
- Lagringstips – frys in bondbönorHar du skördeklara bondbönor och funderar på ett bra sätt att lagra dem? Vi brukar både torka och frysa in bondbönor – här berättar vi hur! Att odla egna bondbönor känns som en… Läs mer: Lagringstips – frys in bondbönor
- När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller kryddaNär koriandern blommar tror många att odlingssäsongen är över, men det är snarare då det roliga börjar. Vi brukar ta tillvara både blommor och frön till krydda eller till nästa års sådd. Här… Läs mer: När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller krydda
- Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igångNu blommar vallmon – och med det drar vår årliga ”vallmoteater” igång. Nya blommor gör entré varje dag, medan tidigare favoriter lämnar efter sig sina dekorativa fröställningar. Att njuta av vallmo som snittblommor… Läs mer: Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igång
- Så tar du sommarsticklingar av vindruvaVindruva kan förökas med sticklingar vid två tillfällen – vintertid från de vedartade grenarna, och sommartid från färska årsskott. Sommaren är en utmärkt tid att ta sticklingar, särskilt när plantorna breder ut sig… Läs mer: Så tar du sommarsticklingar av vindruva
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar