
Ses vi på Nordiska trädgårdar mellan den 27 – 30 mars? Varmt välkomna till oss på plats A21:34. Det ska bli så kul att bygga oss ett eget bås som vi ska förgrönska och göra till en trivsam plats!
I år har vi med oss våra barn, Gröna Frön som kommer att sälja plantor av våra fem favorit tomater: Kennets Piennolo, Mochas Cherry, Rio Grande, Garden Peach och Artic Rose, även fuchsia och kålplantor kommer finnas till salu. Ett litet antal av utsäde till den underbara potatissorten Anya kommer även att finnas och alla Gröna fröns frön förstås till tomat, piplök, eternell, vallmo, linnétagetes, störböna, strandkål mm.


Föredragen med Farbror Grön på Nordiska trädgårdar
Så lyckas du med din grönsaksodling ( tryck på respektive dag så kan du läsa mer och se var scenerna ligger)
”Det är lätt att säga att man vill odla egna grönsaker. Men hur gör man för att lyckas och få rikliga skördar? Välkommen på en intensiv stund där vi delar med oss av det viktigaste du behöver veta för 43 grönsaker från sådd till skörd. Föreläsningen utgår från boken ”Den gröna handboken i grönsaksodling”.
- Torsdagen den 27/3 kl 17:00 – 17:25 kunskapsscenen A01:50
- Fredagen den 28/3 kl 14:30-14:50 inspirationsscenen A29:30
- Lördagen den 29/3 kl 09:30-09:55 kunskapsscenen A01:50
- Söndagen den 30/3 k 11:00-12:20 inspirationsscenen A29:30
Boka din biljett här: Biljett Nordiska trädgård (glöm inte koden Farbrorgron25)




Vi ser fram emot att träffa er på Nordiska trädgårdar i montern A 21:34 och prata odling och visa upp vår nya bok ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Anger du koden Farbrorgron25 får du 25% rabatt när du köper vuxenbiljett online till trädgårdsmässan.
Johannes, Theres, Moses och Tora
Lämna ett svar