Din varukorg är för närvarande tom!
Turnéplan våren 2024

Turnéplan våren 2024: En del av vårens föreläsningar och kurser är redan bokade och klara och några evenemang väntar på att sammanställas och slutligen spikas. Flera nya kommer även att tillkomma under våren. Här är vår lista av de föreläsningar och kurser som just nu, i slutet av december, är helt klara. Inlägget uppdateras löpande så smit in här och kolla då och då om du vill hålla dig uppdaterad. Nytt för i år: Under vissa valda tillfällen under 2024 är det både jag och Theres som dyker upp.
Turnéplan våren 2024
Saknar du oss i din närmaste stad? Ta kontakt med ditt studieförbund, trädgårdsförening eller bibliotek mm så kanske vi dyker upp i närheten av dig under 2024 eller 2025. Tryck på den markerade texten på respektive arrangemang nedanför så finner du mer info.
- 13/1Endagskurs Herrljunga
- 20/1 Kungsbacka
- 21/1 Knivsta föreläsning
- 28/1 Hälsans hus dagskurs
- 30/1 Södertälje föreläsning
- 3/2 Endagskurs Sundsvall
- 6/2 Föreläsning 1 Umeå och föreläsning 2 Umeå med mat och mingel
- 17/2 – 18/2 Färna Herrgård Helgkurs 1 person enkelrum och 2 personer dubbelrum
- 25/2 Hälsans hus dagskurs
- 6/ 3 Nora föreläsning ( info kommer)
- 19/ 3 Hälsans hus föreläsning
- 20/ 3 Åtvidaberg föreläsning ( info kommer)
- 21/3 – 24 /3 Nordiska trädgårdar ( mer info om scener och tider kommer)
- 9/4 Stenungsund föreläsning ( info kommer)
- 27/4 – 28/4 Nolia trädgård Umeå ( Mer info om scener och tider kommer)
- 4/4 Björnö, Västerås endagskurs.
- 22/ 5 Tumba, biljettförsäljning öppen
Lite kort om oss : Jag, Johannes, har odlat i över 30 år ,allt från perenner till grönsaker och sommarblommor. Odlingarna har jag och Theres Lundén sedan 16 år tillbaka lite överallt, i staden, på landet, inomhus, utomhus, i källaren och tidigare även på ett tak, själva och tillsammans med andra. Grönsakerna vi odlar, väljs med omsorg – vi vill ha delikata ingredienser till våra gröna middagar och vi älskar att experimentera. 95% av alla växter vi odlar startar kallt och genom att vi serieodlar får vi ut två till tre skördar på samma plats under samma säsong. Det är ingen överdrift när vi säger att vi odlar överallt och under hela året. Speciellt tekniken att odla kallt har förenklat vårt odlande enormt.
Sedan 2012 driver vi tillsammans bloggen farbrorgron.se och där skriver vi om våra odlingsäventyr och recept. Vi har över 1000 artiklar / inlägg och använder du sökrutan för att leta kan du hitta en hel del. Vi dyker också upp på instagram, facebook och Tik Tok. Sedan en tid driver vi en populär facebook-grupp “Farbror Gröns Trädgårdsland”. Denna facebookgrupp är likt våra odlingar fri från regler, i skrivande stund är vi 64 000 odlingsnördar på olika ställen i livet och i odlandet som inspirerar varandra.
Mitt odlande ( Johannes) startade i den igenvuxna trädgården vi kallar för Skogsträdgården och som jag tog över och tag tag i när jag var i tjugoårsåldern. Efter några spadtag blev jag fast och har inte efter de kunnat sluta. Här kan ni läsa mer om hur resan tog sin början: Mitt trädgårdsliv – den genetiska förklaringen och olyckan





Våra böcker
Under våren 2015 lanserades vår första bok Alla fingrar gröna, våren 2018 kom vår uppföljare Flera fingrar gröna inte långt efter Skörda lagra laga . Under början av 2023 kom vår fjärde bok ut “Odla kallt”. ut. Under februari 2024 kommer Serieodla ut som är vår femte bok. Serieodla är den första boken vi gör helt själva.
Vi är ständigt på jakt efter lokaler runt om i Sverige att hålla kurser och föredrag i, tipsa oss gärna.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
- Jordgubbs- och rabarbersylt med vaniljTänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till… Läs mer: Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj
- Försommarens sista föreläsning – JönköpingFörsommarens sista föreläsning med mig Johannes / Farbror Grön sker i Jönköping på Rosenlundsherrgård. Föreläsningen är gratis. 13.30 – 14.15 Farbror Grön, föredrag om odling. (Johannes Wätterbäck har sysslat med odling i över… Läs mer: Försommarens sista föreläsning – Jönköping
- Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bärVem vill inte ha ett jordgubbsland som dignar av solmogna bär? Här berättar vi hur du kan göra drömmen verklig. När jag (Theres) var liten hade vi ett jordgubbsland som gav bär varje… Läs mer: Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bär
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
5 svar till ”Turnéplan våren 2024”
Men hallå! Vill man förespråka kallodling ska man ju föreläsa i norrbotten! Umeå är mest norrut du kommer på turné vad jag kan se?
Nejdu,det stämmer inte, det fungerar i hela vårt land och även i våra grannländer. Norrbotten är inget krav men helt klart en möjlighet. Tala med ditt närmaste bibliotek eller trädgårdsförening så kanske vi syns just i dina trakter. Vi kommer gärna till Luleå, Piteå, Kiruna, Jokkmokk, Arvidsjaur, Gällivare, Ammarnäs, Dorotea mm. Här kan du läsa mer om vår resa uppåt: https://farbrorgron.se/farbror-grons-tillbakablick-2022/
Hej! Jag har antecknat Västerås 4/5 för länge sedan men frågan är har jag anmält mig? Kan du se det? Det var isåfall i dec 23.
Hej Inga! Du har köpt en plats på odlingskursen. Välkommen!
Absolut, men undvik fröna 😉
Lämna ett svar