Din varukorg är för närvarande tom!
Vår mustiga vegofärssås till pasta

En härligt mustig vegofärssås till nykokt pasta är ljuvligt gott. Hos oss blir rätten en extra lyxig vardagsmiddag eller så blir det en helgmiddag med ett glas rött till.
För att göra en riktigt god sås med krossade tomater som grund behöver den småkoka länge, gärna upp till en timme. Använder man vegofärs tycker vi att färsen inte vinner i smak att koka så länge. Därför tillsätter vi färsen mot slutet.
Ingredienser till 4 portioner
- spagetti eller tagliatelle + vatten till kokning
- 1 pkt finkrossade tomater eller 400-500 gr egen tomatsås
- 2 lite mindre morötter eller en stor
- 1 bit rotselleri eller en stjälk blekselleri
- 1-2 schalottenlökar
- 1-2 vitlöksklyftor
- 2 buljongtärningar + några dl vatten eller motsvarande mängd egen buljong
- 1-2 msk tomatpuré
- en rejäl skvätt rött vin eller en mindre skvätt balcamico
- en skvätt japansk soja
- en påse vegetarisk färs, tex quorn
- salt, svartpeppar och smulad oregano
- riven parmesan till servering
Gör så här: Finhacka lök och vitlök, grovriv rotselleri och morot. Blanda tillsammans med krossade tomater i en stor kastrull eller mindre gryta. Tillsätt tomatpuré, buljong, vin och 2-3 deciliter vatten. Låt småkoka i minst ca 30 minuter på låg värme och rör då och då så att det inte bränns vid. Det går bra att tillsätta mer vatten om man tycker det verkar för stabbigt.
Koka upp pastavattnet. Häll i den vegetariska färsen i såsen. Tillsätt en skvätt soja, salt, peppar och några teskedar smulad oregano. Blanda runt och tillsätt vatten tills det blir en lagom konsistens.
Koka pastan enligt förpackningens anvisning.
När pastan är färdigkokt och såsen kokat ihop sig och smakar mustigt och gott är middagen redo att serveras. Är din vegofärssås lite tam i smaken kan man prova med lite mer salt, peppar, buljong eller soja. Man kan också hälla i lite mer vin eller balsamico.
Tips!
Gör dubbel sats och använd som fyllning på varma smörgåsar eller i en lasagne vid ett senare tillfälle.
Theres Lundén
Flera läckra pastarecept: Tomatpasta med mozzarella, Lyxig pastarätt med ugnsrostade grönsaker och pestosås, Cannelloni – på egen pastadeg med krämig fyllning, Svartkålspasta
Våra senaste inlägg
- Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bärVem vill inte ha ett jordgubbsland som dignar av solmogna bär? Här berättar vi hur du kan göra drömmen verklig. När jag (Theres) var liten hade vi ett jordgubbsland som gav bär varje… Läs mer: Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bär
- Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?Varje dag är en pizzadag — även om det i Sverige finns två riktigt stora pizzahögtider: nyårsdagen och midsommardagen. Då flockas vi till våra lokala pizzerior, trötta, lätt bakfulla och med ett tydligt… Läs mer: Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?
- Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör duVisste du att du med enkla medel kan få kryddväxter från matbutiken att ge en extra skörd – ibland till och med fler än så? Vi gör nästan alltid så här med köpta… Läs mer: Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör du
- Så får du stora gräslöksplantorHar du en lite tanig gräslöksplanta som du vill ska växa till sig? Här berättar vi hur vi gör för att få riktigt stora gräslöksplantor. Gräslök är en perenn växt, vilket betyder att… Läs mer: Så får du stora gräslöksplantor
- Skörda basilika hela sommarenBasilika är en av våra mest älskade örter – doftande, smakrik och oumbärlig i allt från pesto till pasta. Med rätt knep kan du skörda basilika i mängder hela sommaren. Här får du… Läs mer: Skörda basilika hela sommaren
- Gör din egen fläderchampagneNär fläderbuskarna blommar för fullt är det dags att plocka blomklasarna. De är perfekta att göra saft av – men om du vill göra drycken lite mer vuxen kan du testa att göra… Läs mer: Gör din egen fläderchampagne
- Hjälp, jag har glömt att gödsla!Glömt att gödsla? Ingen fara – det är inte för sent att rädda skörden! Här får du tips på hur du kan tillföra näring i efterhand och ge dina växter ny kraft att… Läs mer: Hjälp, jag har glömt att gödsla!
- Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsongDet låter nästan för bra för att vara sant – men det fungerar. Genom att serieodla grönsaker kan du få två eller till och med tre skördar på samma plats under en och… Läs mer: Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsong
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar