Din varukorg är för närvarande tom!
Kom igång med vintersådd

Mycket av det vi odlar drivs upp i vår kallväxthus under vintern. Vi tycker att det är en superbra metod. Så här gör vi.
För den som odlar mycket blir lätt fönsterbrädor och andra platser i hemmet snabbt fyllda med småkrukor och tråg. Genom att så en stor del av sina grödor på vintern utomhus i kallväxthus, kallbänk eller i plastlådor kan man undvika att inomhusytan blir alltför belamrad.
Alla växter klarar inte att sås i kallt väderlag. Växter som chili, aubergine, gurka och zucchini mm kräver värme och behöver sås inomhus för att får en bra start. Men kålväxter, många örter, sallat och en del rotfrukter klarar av att ligga i kall jord och sedan väckas till liv när jord och utomhusklimatet blir varmare under våren.

När fröna gror och växer, blir de per automatik även vana med dagsljus och temperaturen utomhus. När de vuxit till sig till önskad storlek kan de planteras ut direkt, utan avhärdning eller skördas.
För oss har vintersådderna ofta förvånat oss. De flesta har tittat upp långt tidigare än vi trott. På så sätt kan man säga att vintersådd liknar ett naturligt förfarande, då växter själva väljer när tiden är inne för att gro och växa.
Ett varningens tecken, är vintern väldigt mild eller bjuder på kraftiga värmeomslag, kan fröna gro när det är varmt i luften för att sedan dö när kylan kommer åter. Vi brukar därför aldrig så alla våra frön på vintern. Resten av fröna sås på våren och fram till högsommaren, för att få en spridning på skörd.
I vår bok Alla fingrar gröna, finns stegvisa beskrivningar för varje grönsak som kan sås på detta vis. I filmerna nedan visar vi hur det går till i praktiken.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Gör din egen fläderchampagneNär fläderbuskarna blommar för fullt är det dags att plocka blomklasarna. De är perfekta att göra saft av – men om du vill göra drycken lite mer vuxen kan du testa att göra… Läs mer: Gör din egen fläderchampagne
- Hjälp, jag har glömt att gödsla!Glömt att gödsla? Ingen fara – det är inte för sent att rädda skörden! Här får du tips på hur du kan tillföra näring i efterhand och ge dina växter ny kraft att… Läs mer: Hjälp, jag har glömt att gödsla!
- Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsongDet låter nästan för bra för att vara sant – men det fungerar. Genom att serieodla grönsaker kan du få två eller till och med tre skördar på samma plats under en och… Läs mer: Serieodla – flera skördar på samma plats, under samma säsong
- Så får du stora rabarberplantorAtt kunna skörda mycket rabarber från maffiga plantor är något som många odlare hoppas på. Men inte sällan hör vi om människor som tagit över en trädgård med gamla rabarberplantor och blivit besvikna… Läs mer: Så får du stora rabarberplantor
- Fixa en köksträdgård till semesternFör många är den ultimata sommarkänslan att kunna njuta av egenodlade grönsaker. Men vad gör man om man inte kommit igång med odlingen än – är det för sent? Absolut inte! Här kommer… Läs mer: Fixa en köksträdgård till semestern
- Så får vi läckra och stora sallatsplantorVill du odla sallat som blir riktigt stor, frodig och smakrik? Det handlar inte bara om att så fröna – utan också om hur du planterar plantorna. Vi delar med oss av enkla… Läs mer: Så får vi läckra och stora sallatsplantor
- Spenatpaj med röd pesto-cremeDet här är en underbart god spenatpaj som hela vår familj älskar. Att servera den med pesto-creme och en god sallad gör pajen till en festmåltid man inte vill eller kan sluta att… Läs mer: Spenatpaj med röd pesto-creme
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
Ett svar till ”Kom igång med vintersådd”
[…] Kom igång med vintersådd […]
Lämna ett svar