Din varukorg är för närvarande tom!
En morgon i stugan

Lördagmornarna är lite småkyliga i stugan vid skogsträdgården så här års. Vad passar då bättre att starta dagen med kalljästa bröd samtidigt som kökspannan ökar i temperatur och sprider värme och ljuvliga dofter. Doften av nybakt bröd, kaffe och lite vedrök från pannan är ljuvlig.
Theres slängde ihop en kalljäst deg igår eftermiddag som vi tog med till stugan. Jag gick upp allra först och tände i pannan och stjälpte ut degen på ett mjölat bakbord. På med ugnen på 250 grader och 15 minuter senare små läckra mästerverk! Jag smög fram till barnen där de sov i soffan i vardagsrummet och öppnade ett bröd precis vid deras ansikten så att deras första medvetna andetag skulle bli en försmak om något underbart som komma skall.
Vill du testa våra kalljästa bröd: Kalljästa bröd med mjöl från Warbro kvarn
Medan bröden svalnar
Det blev även en hundpromenad i vårt frusna land, – 5 ( ja jag vet att det alltid är någon som har det kallare) när bröden låg och svalnade och jag klev ut på ett hygge. Det där är dubbelt för mig, jag vill att skogarna ska vara kavar för skogarna och djurens skull (även min), men tycker samtidigt att det är spännande med nya ytor. Av alla de 13 skogar som avverkats härikring stugan de senaste 45 åren har jag minnen av dem alla, jag kan blunda och transformera mig dit igen till olika favoritplatser. Men det är också fint att se när naturen återerövrar den kala marken med digitalis, hallon och björk.


Minns att det INTE är hur man har det utan hur man tar det som är själva grejen, gör ett KASAM test och se vem du är. Googla så hittar du test på nätet? KASAM mäter känsla av sammanhang, i vilken utsträckning man har en känsla av tillit till sin egna förmåga att möta motgångar. En del föds med en sådan känsla, andra brottas varje dag med att bara få ett sniff av den. Memento mori = minns att du är dödlig, klockan tickar på…….
Läs tips: När skogen försvinner, Det är i vardagen vi lever våra liv, Kris- vår livstil är det en parantes?
Lyssnartips: Kommer du ihåg
Våra senaste inlägg
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
- Binda upp tomaterTomater behöver man oftast stödja seller binda upp, vare sig de växer i växthus, inomhus eller i krukor utomhus. Här berättar vi om våra bästa tips kring uppbindning och stöttning. Det som är… Läs mer: Binda upp tomater
- Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigtDet är inte ovanligt att medodlare runt om i hela landet får för sig att så gurkväxter, så som gurka, melon, zucchini och pumpa, lite för tidigt. Gurkväxter växer i en rasande fart.… Läs mer: Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigt
- Den gröna handboken i grönsaksodlingI år släppte vi vår andra bok på eget förlag ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Det är inte vilken bok som helst, utan vår odlingsbibel för 44 grödor från jord till bord. Det… Läs mer: Den gröna handboken i grönsaksodling
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”En morgon i stugan”
Låter som en härlig lördagsmorgon
Jag ska prova receptet i veckan 😍Den var toppen 🙂 Tack
Lämna ett svar