Din varukorg är för närvarande tom!
Sommarså fänkål och skörda i höst

Kan man verkligen sommarså fänkål? Ja, det kan man. Har man tur blir knölarna riktigt stora, men annars får man nöja sig med lite mindre exemplar. Så här gör vi.
När vi odlar fänkål är det främst knölen vi är ute efter. Trots att det finns trögblommande sorter som sägs ge kraftiga knölar (knölfänkål), kan det under högsommaren i alla fall lätt bli missbildade knölar på grund utav blomning. Som så många andra grönsaker påverkar ljuset och värmen så pass mycket att även trögblommande växter drar sig mot ljuset, utvecklar blommor och i och med detta får en konstig form och tappar lite av både smak och konsistens.
Genom att sommarså fänkål minskar man risken för blomning, men knölarna kanske inte hinner bli så stora. Detta kan man kompensera med att så ganska många frön så att skörden i alla fall blir ganska stor. Små fänkålsknölar är väldigt läckra och mjälla.

Förkultivera plantorna
Vi brukar så utomhus i små krukor eller i någon plastlåda med hål i botten. Plantorna är så små och spensliga i början att de lätt försvinna bland ogräs i fall man direktsår dem. Fyll krukorna/lådan med planteringsjord och fördela fröna. Eftersom plantorna kommer planteras en och en sedan kan man så flera frön i samma behållare. Strö över ett tunt lager jord och vattna igenom jorden ordentligt.
Våra sommarsådder står oftast i växthuset eller på någon skyddad plats i trädgården tills de är stora nog att bli utplanterade. Om man ställer sådden i ett odlingstråg eller på en bricka med höga kanter kan man lätt se till att sådden hålls med vatten. Vi vattnar mestadels i tråget så att jord och plantor kan suga upp vattnet underifrån. Det är dock viktigt att plantorna med jämna mellanrum får suga upp allt vatten och torka lite då och då. Eftersom rötter behöver syre, kan det i värsta fall bli dränkta om de får stå i vatten en längre tid.
Slutplantering på friland, i pallkrage eller i kruka
När fänkålsplantorna är ungefär en decimeter höga kan man plantera dem på sitt friland eller i någon pallkrage. Man kan också plantera om plantorna i varsin lite större kruka om man inte har tillgång till friland eller pallkrage. Hur som helst behöver alltid jorden berikas med extra näring. Det kan vara någon typ av brunnen gödsel från djur eller pelleterat gödsel.

Eftersom fänkålens karaktäristiska smak och konsistens finns hos växten redan från början, kan man börja skörda när man vill. Men ju längre man väntar desto mer skörd får man. Fänkål är lite känslig för kyla så allt för länge kan man ju inte vänta innan skörd såklart. Vi har dock kunnat skörda i oktober och även i november.
Läs mer om fänkål – från frö till skörd.
Theres Lundén & Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
- Binda upp tomaterTomater behöver man oftast stödja seller binda upp, vare sig de växer i växthus, inomhus eller i krukor utomhus. Här berättar vi om våra bästa tips kring uppbindning och stöttning. Det som är… Läs mer: Binda upp tomater
- Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigtDet är inte ovanligt att medodlare runt om i hela landet får för sig att så gurkväxter, så som gurka, melon, zucchini och pumpa, lite för tidigt. Gurkväxter växer i en rasande fart.… Läs mer: Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigt
- Den gröna handboken i grönsaksodlingI år släppte vi vår andra bok på eget förlag ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Det är inte vilken bok som helst, utan vår odlingsbibel för 44 grödor från jord till bord. Det… Läs mer: Den gröna handboken i grönsaksodling
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Sommarså fänkål och skörda i höst”
Hejsan!
Undrar inför nästa sommar, går det bra att förodla fänkål i pluggbrätten?
Tänkte förodla i växthuset & sedan sätta ut på land.Absolut det fungerar, men vi odlar det mesta i odlingsbyttor i stället, de håller fukten bättre och risken för uttorkning minimeras. Se denna länk: https://farbrorgron.se/sa-fran-fro-basta-odlingsbehallaren/
Johannes
Lämna ett svar