Din varukorg är för närvarande tom!
Mördarsniglar! Vi testar ett nytt vapen.
Under de sista två åren har mördarsniglarna verkligen ökat markant i vår Tillsammansodling.
2015 testade jag natriumsilikat metoden, vilket fungerade bra. Den går ut på att man stänger ute sniglarna med en inhägnad modell mindre där man stryker natriumsilikat som en barriär mot sniglarna. Men att bygga ett helt staket runt vår stadsodling kring vårt hyreshus fungerar tyvärr inte för oss och det har ingen positiv effekt på snigelbeståndet mer än att sniglarna ökar i antal och beger sig in till grannarna istället. Mördarsniglarna har blivit för många. Nu måste de bort!
I år fick jag en #Slugmaster av företaget som tillverkar dem och jag har givit mig ut på jakt. Jag är nöjd, ett mycket bra redskap.Visst, den sköter sig inte själv, du måste engagera dig några timmar. Men den underlättar verkligen eliminerandet och det går snabbt. Verktyget är konstruerat så att man spetsar sniglarna med spikarna längst fram och därefter trycker på en knapp så att snigeln åker av. Man kan plocka upp till 5 sniglar innan man behöver trycka på knappen.
Det jag tycker fungerar bäst är att gå på jakt på kvällarna, gärna i anslutning till regn eller fuktig väderlek. Sätt på dig en pannlampa, hämta en hink och greppa Slugmastern. För att minska lidandet rekommenderar jag att ni plockar sniglarna och lägger dem i en hink där ni då ni är klara med jakten, slår på ett par liter kokhett vatten.
Under 4 kvällar plockade jag ca 400 mördarsniglar. Den första kvällen över 150 st och den fjärde kvällen bara 20 st. Jag utvidgade jaktområdet så att jag rörde mig över en större yta för varje kväll. Efter ett tag blir man ganska duktig på att lista ut var man kan hitta fler sniglar. Dessutom har jag upptäckt 14 Leopard sniglar i trädgården som attackerar och äter mördarsniglar.
För att verkligen hålla nere antalet mördarsniglar och skydda odlingarna rekommenderar jag att man använder sig av flera metoder nematoder, natriumsilikat, slugmaster, snigelbaren Matilda och att leta ägg i komposten.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Frys in persilja – enkelt och gottVi odlar gärna mycket persilja så att vi kan frysa in och ha tillgång till under resten av året. Det är både roligt och gott att odla sina egna kryddväxter, och persilja är… Läs mer: Frys in persilja – enkelt och gott
- Läcker smörgåstårta med medelhavssmakerGillar du medelhavssmaker och smörgåstårta? Då kan kanske denna matiga tårta passa? I vår enkla smörgåstårta har vi feta, soltorkade tomater, oliver, gurka och kapris. Fyll i din mailadress och få en mailnotis… Läs mer: Läcker smörgåstårta med medelhavssmaker
- Lagringstips – frys in bondbönorHar du skördeklara bondbönor och funderar på ett bra sätt att lagra dem? Vi brukar både torka och frysa in bondbönor – här berättar vi hur! Att odla egna bondbönor känns som en… Läs mer: Lagringstips – frys in bondbönor
- När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller kryddaNär koriandern blommar tror många att odlingssäsongen är över, men det är snarare då det roliga börjar. Vi brukar ta tillvara både blommor och frön till krydda eller till nästa års sådd. Här… Läs mer: När koriandern blommar – ta frö till utsäde eller krydda
- Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igångNu blommar vallmon – och med det drar vår årliga ”vallmoteater” igång. Nya blommor gör entré varje dag, medan tidigare favoriter lämnar efter sig sina dekorativa fröställningar. Att njuta av vallmo som snittblommor… Läs mer: Nu blommar vallmon – och vallmoteatern är igång
- Så tar du sommarsticklingar av vindruvaVindruva kan förökas med sticklingar vid två tillfällen – vintertid från de vedartade grenarna, och sommartid från färska årsskott. Sommaren är en utmärkt tid att ta sticklingar, särskilt när plantorna breder ut sig… Läs mer: Så tar du sommarsticklingar av vindruva
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar