Din varukorg är för närvarande tom!
Förbered jorden med biokol – erbjudande

Det här inlägget är ett samarbete med Grillkol.se och deras biokol på säck. I inlägget berättar vi hur man kan tillsätta biokol i sin odlingsjord under hösten. På så sätt förbereder man jorden inför kommande odlingsprojekt.
Under snart 10 år har vi tillfört biokol i våra odlingsjordar. Biokolen gör både jorden lucker och fukthållande samt skapar en varaktig volym. Särdeles bra är den i lätta jordar och i pallkragar i synnerhet.
Att ha ett gäng pallkragar färdiga för sen eller tidig sådd, lite beroende på när man anser att odlingsåret börjar och slutar, är sannerligen en investering. Vi frösår ett gäng grödor direkt i pallkragarna varje vinter och då är det smidigt att ha pallkragarna klara när tjälen bitit sig fast i dem, och de klåfingriga gröna fingrarna vaknar till liv. Har du även löv, kompost, ogräsensilage, ensilage och fallfrukt kan du också tillföra dessa material och blanda runt i odlingsjorden.
Tidigt under 2020 inledde vi ett samarbete med Grillkol.se som förutom grillkol även tillverkar biokol. Under de senaste snart 10 åren har vi odlat med biokol i våra jordar med riktigt bra resultat. I år använder vi Skogens biokol i våra odlingar.
Under oktober erbjuder företaget 10% i rabatt i webbshoppen vid beställning av biokol. Skriv rabattkoden: höstgrönt10. Erbjudandet gäller till den 31 oktober 2020.

Höststädar försiktigt och tillför biokol.
När vi höststädar i våra odlingar är det mest för att vi ska så eller plantera något strax därefter. Ju mer man kan lämna orört i sin odling desto mer kan man skörda under vinter och vår, ja även under sommaren om man har tur. Kvarlämnad kål, persilja, stjälkselleri mm samt missad potatis kan många gånger överleva för att ge skörd ända in på nästkommande kalenderår.
Men skörd av vissa växter som potatis, bondbönor, rotselleri, ärtor och vitlök lämnar tomma platser och pallkragar efter sig. På dessa platser planterar vi en ny omgång med vitlök, oftast efter potatisen, och sår frön till spenat, dill, persilja och rotfrukter under sen höst eller tom under vintern på tjärad jord. Det är med dessa pallkragar jag jobbar med just nu, tillför biokol, näring och organiskt material. Jag gör dem redo för nya grödor, för nya äventyr.

Egen vitlök
I två pallkragar, där det tidigare vuxit potatis, har vi bestämt att vi ska odla vitlök. Vi fick en fin och stor skörd av våra Sibiriska vitlökar i år, så pass mycket att vi även fick över till eget utsäde, ca 45 stora fina klyftor.
Det första vi gör när vi förbereder en pallkrage är att luckra jorden med en grep, ta bort ogräs och i det här fallet samtidigt leta efter kvarglömda potatisar. Efter det tillför vi en säck biokol till vardera pallkrage om vi inte tidigare i vår tillsatt biokol. När det gäller vitlök gödslar vi även med 1, 5 liter pelleterat hönsgödsel i vardera pallkrage och bladar runt det hela ner till 10 – 15 centimeters djup.
Förbereder du pallkragen eller en odlingsplätt för sådd av tex spenat eller rotfrukter eller för tidig odling av sallat, behöver du inte ta lika mycket hönsgödsel, då räcker det med en tredjedel.

Fakta biokol
Biokol är rätt och slätt träkol i en finare fraktion än den kol man grillar med och ofta med tillsats av något slags gödsel. Gör man kolet själv i majbrasan är det enklaste sättet att ladda biokolet genom att tillföra guldvatten ( kissa i det) eller tillföra koncentrerat hönsgödselvatten. Biokolet från Grillkol.se är redan laddat med hönsgödsel och har också ett tillskott av alger, stenmjöl och effektiva mikrober. Färdigt att använda närhelst du behöver det.
Träkol i jorden skapar en lucker jord, det kompost och olika gödsel även skapar. Fast istället för att få en effekt på 2 – 3 år kvarstår biokolets effekt i jorden i hundratals år. En av de största fördelarna med biokol är att det suger åt sig fukt och gör att speciellt pallkragejord som annars kan bli rätt torr behåller vätan betydligt bättre.
I det här erbjudandet får du 10% rabatt när du skriver rabattkoden: höstgrönt10 i webbshoppen vid beställning av biokol. Erbjudandet gäller till den 31 oktober.


Våra senaste inlägg
- Jag hade en trädgård som väntade på mig
Föga visste jag som barn och ung att mitt framtida liv, mitt största intresse och hela min livsstil fanns bara en meter framför verandan. Det var där min skola, mitt universitet och min… Läs mer: Jag hade en trädgård som väntade på mig - 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor
Oktober 2025. Vi kan nu summera de senaste 13 månaderna: 125 gnagare tagna i slagfällor i stugan vid skogsträdgården. Det är ofantligt många – ett nytt personligt rekord. Aldrig tidigare har vi haft… Läs mer: 125 gnagare senare – ett år av tugg, tålamod och fällor - GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter
Det blir en ny bok i vinter, en bok som vi länge haft i våra tankar att vi måste göra. Den heter ”GRATISODLA – bli rik på frön, plantor, blommor och grönsaker” och… Läs mer: GRATISODLA – ny bok ser dagens ljus i vinter - Egen glögg på svagdricka
I många år har jag tänkt att vi borde göra vår egen glögg. Vi brygger ju öl, gör vin, vinäger och tar tillvara på det mesta vi kan odla och förädla – så… Läs mer: Egen glögg på svagdricka - Skörda kallt – så mycket kyla tål våra grönsaker
Att kunna skörda färska grönsaker under årets kalla tid är en lyx! Men vilka grönsaker kan man skörda kallt och hur mycket kyla tål dem? Här berättar vi om våra upptäckter gällande både… Läs mer: Skörda kallt – så mycket kyla tål våra grönsaker - Förvara potatis
Att förvara, i synnerhet vinterförvara potatis kan vara en utmaning. Har man ingen jordkällare eller en potatislår stående i något dragit uthus får man tänka till och finna andra platser. Genom årens lopp… Läs mer: Förvara potatis - Odlingskurs 14/ 12 Stockholm fullbokad – ny 25 januari
Vinterns Odlingskurs på Hälsans hus i Stockholm den 14/12 är fullbokad men vi har en ny i januari. Välkommen på Endagskurs & Odlingsdag på Hälsans Hus, Stockholm – 25 januari 2026 Januari är… Läs mer: Odlingskurs 14/ 12 Stockholm fullbokad – ny 25 januari - Välkommen på odlarhelg på Färna Herrgård 2026
Välkommen till 2026 års odlarhelg på Färna Herrgård i Bergslagen där vi går på djupet i odlandets konst. Under odlingskursen på Färna Herrgård med Farbror Grön går vi på djupet i odlandet under… Läs mer: Välkommen på odlarhelg på Färna Herrgård 2026
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
4 svar till ”Förbered jorden med biokol – erbjudande”
Hej och tack för intressanta och lärorika inlägg.
Är det samma biicool som man använder i bokashi-hinken?
MvhNej det är inte samma produkt / Johannes
Försöker beställa kolen med rabatt, men den har redan gått ut…???
Mvh
LindaAjdå, vi kommer ev göra flera grejer ihop med dem under våren. Håll utkik. / Johannes











Lämna ett svar