Din varukorg är för närvarande tom!
Bekväma trädgårdsskor – lätta att glida i och ur.


I våras testade vi ett par nya trädgårdsskor i ett samarbete med Gjordnära. En vattentät låg stövelliknande sko som är lätt på foten och lätt att glida i och ur och som har ett bra grepp bland stockar, stenar och lera.
Trädgårdsskorna MudR
När vi i våras upptäckte att Gjordnära hade trädgårdsskor i sitt sortiment, en sort som heter ”MudR” och som är specifikt anpassade för trädgårdsarbete, blev vi nyfikna. Bra arbetsskor för trädgården är ofta inte det enklaste att finna. Oftast har det blivit enkla stövlar, kängor eller avlagda gympaskor genom åren. Men dessa skor är annorlunda. De är snabba att glida i och ur, de är inte hala på sliskigt material och har en grovmönstrad sula där skit inte fastnar så lätt. Detta gör att man törs smita in med dem utan att ta med halva trädgårdslandet in, ni vet när man bara ska hämta en kopp kaffe eller ett par fröpåsar. Skorna fungerar lika bra i sommarvärme som när temperaturen krupit ner under nollan. Då stolekarna är generösa är det inga problem med ett par extra strumpor.
Redan efter en veckas användning bestämde vi oss för att skaffa oss ytterligare varsitt par, så att vi har ett par till skogsträdgården och ett par till tillsammansodlingen. Det här är det bästa som hänt mina trädgårdsfötter sedan jag preparerade mina seglarstövlar med iläggssulor.
Erbjudande 10 %
Det här inlägget är ett samarbete med Gjordnära tunnelväxthus. Företaget saluför en mängd intressanta produkter, tex odlingslådan berberis men som kanske mest är kända för sina robusta tunnelväxthus. Genom att att ange koden geggadojja ( med små bokstäver) i fältet rabatt med kupong i deras webbshop erhålles, fram till den 10 november 2020 10 % rabatt när du handlar MudR-skor.

Grov sula
Den grovmönstrade sulan gör att inte jord och annat fastnar på undersidan. Det verkar också som att denna grovmönstring ger en bra stötdämpning. MudR-skorna kan sitta på fötterna under bra många timmar utan att fötterna blir trötta. Riktiga glidarskor som dessutom är så pass rymliga att man med fördel kan ha dubbla strumpor.

Fungerar för oss båda
Både Theres och jag ä nöjda med MudR skorna. Jag som mest skuttat runt i seglarstövlar, gympaskor och stora kängor väljer hellre dessa när jag ska ut och vattna, så några frön eller fånga blommor och grönsaker med kameran.
Johannes Wätterbäck
Gjordnära tunnelväxthus är ett företag som saluför en mängd intressanta produkter, tex odlingslådan berberis men som kanske mest är kända för sina robusta tunnelväxthus. Genom att att ange koden geggadojja (med små bokstäver) i fältet rabatt med kupong erhålles 10 % rabatt när du handlar MudR-skor.
Våra senaste inlägg
- Fixa en köksträdgård till semesternFör många är den ultimata sommarkänslan att kunna njuta av egenodlade grönsaker. Men vad gör man om man inte kommit igång med odlingen än – är det för sent? Absolut inte! Här kommer… Läs mer: Fixa en köksträdgård till semestern
- Så får vi läckra och stora sallatsplantorVill du odla sallat som blir riktigt stor, frodig och smakrik? Det handlar inte bara om att så fröna – utan också om hur du planterar plantorna. Vi delar med oss av enkla… Läs mer: Så får vi läckra och stora sallatsplantor
- Spenatpaj med röd pesto-cremeDet här är en underbart god spenatpaj som hela vår familj älskar. Att servera den med pesto-creme och en god sallad gör pajen till en festmåltid man inte vill eller kan sluta att… Läs mer: Spenatpaj med röd pesto-creme
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Bekväma trädgårdsskor – lätta att glida i och ur.”
Hej!
Är skorna till och med så bekväma att man kan ta en skogspromenad i dem? Hur mycket väger skorna ungefär?Jo faktiskt, en mindre promenad
Lämna ett svar