Din varukorg är för närvarande tom!
Smörgås med sparris och egen Hollandaise
När våren nalkas blir jag ofta sugen på sparris. Detta är en läcker anrättning, särskilt med egengjord Hollandaise.
Ingredienser till 4 smörgåsar
1 knippe färsk sparris
olivolja
1 stor tomat
50 g smör
1 vitlöksklyfta
4 st brödskivor
Hollandaise
3 äggulor
3 msk vitt vin
150 g smör
1 ½ msk pressad citron
salt vitpeppar
Gör så här: Skär sparrisen i bitar och fräs i smör och olja tills det är mjuka. Blanda smör och pressad vitlök med lite salt. Finhacka tomaten. Bred vitlökssmöret på brödskivorna och fördela tomater och sparris jämnt. Gratinera i ugnen på 225 grader tills tomaterna fått färg. Man kan med fördel vänta med att gratinera smörgåsarna tills man kommit igång med såsen. Den ska hällas på precis innan servering och då vill man ha allting varmt.
När såsen ska tillredan börjar man med att smälta smöret och låter det sedan stå och kallna. Sedan börjar man vispa äggulor och vin i ett vattenbad. Det enklaste sättet är att ta en stor kastrull och fylla till hälften med vatten. Ställa den på spisen och låta det börja sjuda. Äggen och vinet har man i en mindre kastrull som man håller i den större kastrullen samtidigt som man vispar. När vinet och äggulorna börjar tjockna tar man av kastrullen. Nu är det dags att tillsätta smöret droppvis eller i en tunn stråle medan man vispar. Häller man för mycket smör eller vispar för dåligt finns risk att såsen skär sig. När smöret är ihällt ska man smaksätta såsen med citron, salt och peppar innan den är klar. Om smörgåsarna inte är klara kan såsen hållas varm i vattenbadet, under förutsättning att det inte blir för varmt där.
Theres Lundén & Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
- Jordgubbs- och rabarbersylt med vaniljTänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till… Läs mer: Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj
- Försommarens sista föreläsning – JönköpingFörsommarens sista föreläsning med mig Johannes / Farbror Grön sker i Jönköping på Rosenlundsherrgård. Föreläsningen är gratis. 13.30 – 14.15 Farbror Grön, föredrag om odling. (Johannes Wätterbäck har sysslat med odling i över… Läs mer: Försommarens sista föreläsning – Jönköping
- Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bärVem vill inte ha ett jordgubbsland som dignar av solmogna bär? Här berättar vi hur du kan göra drömmen verklig. När jag (Theres) var liten hade vi ett jordgubbsland som gav bär varje… Läs mer: Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bär
- Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?Varje dag är en pizzadag — även om det i Sverige finns två riktigt stora pizzahögtider: nyårsdagen och midsommardagen. Då flockas vi till våra lokala pizzerior, trötta, lätt bakfulla och med ett tydligt… Läs mer: Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?
- Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör duVisste du att du med enkla medel kan få kryddväxter från matbutiken att ge en extra skörd – ibland till och med fler än så? Vi gör nästan alltid så här med köpta… Läs mer: Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör du
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
Ett svar till ”Smörgås med sparris och egen Hollandaise”
Åh, så gott!!! Självklart ska man vispa sin egen hollandaise. Nu har jag lagt ut alla mina egna sparrisrecept. Hälsningar Nina, mellan lera och blom ;).
Lämna ett svar