Vi testade non-stick stekpannor i flera år – nästan alla misslyckades

Vilka non-stick stekpannor håller måttet?

Vi har testat non-stick stekpannor i flera år – och blivit allt annat än nöjda. Som odlare och självhushållare lagar vi mest vegetarisk mat. Vi tänkte länge att vi inte ställde särskilt höga krav på våra stekpannor. Men kanske är det precis där det blivit fel? Det verkar nämligen som att vi som lagar mycket grönsaker, ägg och vegetariskt har svårast att hitta pannor som faktiskt håller.

Den här artikjeln är uppdaterad under mars 2026

(Inlägget är inte sponsrat.) Bra att veta. Vi har även gjutjärnspannor. Den här artikeln handlar inte om dem. Men vill du rekommendera en gjutjärnspanna eller en non stick panna som är bra, är du varmt välkommen att göra det.

Ett evigt köp-och-släng

Jag vet inte hur många non-stick-pannor vi släpat hem genom åren. Efter 6–12 månader har de flesta hamnat i bakluckan på bilen, på väg till återvinningen.En ganska trist och ohållbar procedur.Till slut tröttnade vi. Vi bestämde oss för att göra ett ordentligt test. Kunde vi hitta en panna som faktiskt höll mer än ett år?Testet bygger både på pannor vi köpt de senaste två åren och sådana vi använt tidigare och minns väl.

Vill du göra oss extra glada, prenumerera gärna på vår sida så får du en notis på din mail när vi publicerar nya artiklar. Du finner rutan för prenumeration när du scrollat ner nedanför det här långa inlägget.

Läs mer om hur vi odlar våra växter: Vi odlar kallt

Enkla krav – tycker vi

Vi vill egentligen bara kunna steka hårt, medelhårt och låta saker puttra en stund tillsammans. Inga konstiga krav när det gäller stekpannor, tycker vi.

Vi är fyra personer som lagar mat i pannorna 2–3 gånger per dag. Skapligt normal användning skulle vi vilja påstå. Men det har visat sig svårt att finna non-stick-pannor som håller mer än ett halvår – om de ens gör det.

Vissa fungerar bara under några veckor eller månader, och andra inte ens det. En panna blev underkänd efter första gången och en annan under den andra stekningen.

Vi äter mest grönt – och det verkar vara problemet

Vi äter mest vegetariskt med inslag av ägg och fisk och har tänkt att det inte är särskilt komplicerad mat att steka.

Att vi valt non-stick-pannor är för att vi inte velat använda överdrivet med fett, undvika att mat fastnar och att de ska vara lätta att skölja ur och diska.I flera år köpte vi relativt billiga upp till medeldyra pannor för ca 199–600 kr. Vi brukade ofta köpa på oss någon pjäs i mataffären eller hitta pannor på IKEA.

Första tiden fungerade de flesta pannorna riktigt bra, bortsett från några undantag, men sedan dog de mer eller mindre sakta men säkert. Vi brukade ofta diska pannorna i diskmaskinen, och det tog mellan 6–12 månader innan non-stick-behandlingen var spårlöst borta.

När beläggningen inte längre fungerar är pannan sämre än sämst.

Vill du komma till alla våra recept? Tryck här: Receptgalleri

Scanpan, IKEA och Fiskars – nya försök

Vi tröttnade verkligen på att köpa och slänga och köpa och slänga. Så vi bestämde oss för att ge det en ärlig chans en gång för alla och köpa riktigt bra pannor.

Vi frågade runt på sociala medier om vilka pannor som var bäst. Vi fick många intressanta tips och fastnade främst för två märken: Scanpan och IKEA. Dessutom fick vi tag på en guldfärgad Fiskars-panna med någon slags magisk beläggning. Vi köpte en stor och en liten panna från både Scanpan och IKEA.

Alla pannorna var fantastiskt bra de första 20 gångerna. Scanpannorna var rejält dyra och kändes verkligen professionella. IKEA-pannorna var inte alls så tokiga med tanke på det lägre priset.

Fiskars-pannan hade vi i stugan till en början och den kändes också gedigen, trots att den saknade ett hål i handtaget – något som störde oss, eftersom vi gillar att hänga upp våra pannor på väggen.

Vi måste bara berätta

I fredags landade vår nya bok Gratisodla, både de som ska till oss i Västerås, som vi under helgen signerar och lägger på lådan, och de som ska ligga på vårt lager i Falun som senare går vidare ut till alla boksajter och bokhandlare. De var verkligen en speciell känsla, nästan overklig. Efter allt arbete – skrivande, fotograferande, letande i bildmappar och redigerande – kommer vi äntligen få se boken på riktigt. Och alldeles snart börjar vi skicka ut den till er. Planen är att de första exemplaren går iväg redan på måndag.

Vi har den med uppe på Nordiska Trädgårdar i år 2026, glöm inte koden Farbrorgron25 för 25 % rabatt på vuxenbiljett online

Läs mer om vår nya bok här: Gratisodla

Den gled runt som en glad segelbåt

Den första vegetariska burgaren stekte vår son i en av Scan-pannorna. Det var ren och skär glädje, jäklar vad bra det gick, den liksom gled runt som en glad segelbåt på ytan och alla stod vid spisen och log.

Det här bådar gott för framtiden tänkte vi och vi bestämde oss samtidigt för att aldrig diska dessa i diskmaskinen. Att göra allt vad vi kunde för att de skulle behålla sin glatta yta . IKEA-pannan var också bra, mycket billigare än Scan-pannan men i samma klass. I stugan blev vi även överraskade av Fiskars-pannan de få gånger vi använde den.

___________________________________

… fortsättningen på denna artikel kan läsas av dig som är Premium-läsare.

 

Vi som skriver artiklarna på farbrorgron.se heter Johannes Wätterbäck & Theres Lundén. Allt vi skriver om är baserat på våra egna upplevelser, erfarenheter, experiment och kunskaper. Det tar tid att skriva en artikel. Vi hoppas därför att du som besöker vår sida gärna vill stötta vårt arbete genom att betala för en Premium-prenumeration och därmed få tillgång till allt vårt material. Det finns flera alternativ att välja mellan.

Läs mer under knappen nedan.

Logga inMer om prenumerationer

Hälsningar Johannes & Theres

 


Våra senaste inlägg

Kommande föreläsningar 2026

Februari

4 februari – Tierp
14–15 februari – Färna Herrgård
21 februari – Göteborg, Odlingsdag
23 februari – Fjärdhundra (fullbokad)

Mars

April


Kommentarer

15 svar till ”Vi testade non-stick stekpannor i flera år – nästan alla misslyckades”

  1. Profilbild för Marianne Johansson
    Marianne Johansson

    Gjutjärn e nog min favvo, har haft det så länge jag lagat mat själv … är som er i matvalet. Vegetarisk för d mesta 😉
    Har t om en gammal Husqvarna stekpanna från min farmor , jag e snart 60 😉 som funkar än idag. Men jag får ju ha smör å oljor i såklart
    Har haft en nonstick för 20 år sen minst, men den vart inte långlivad 🙁

  2. Profilbild för Charlotte Gustafsson
    Charlotte Gustafsson

    Hej, ja vad trist det är med stekpannor, svindyra och dåliga! Köpte en av Scanpans nya idag till en av sönerna som älskar att laga mat, får se vad han tycker. Själv har jag en Onyx och den fastnar allt i🤬, testar idag, efter tips, att ta en scotch brite grön och gnugga bort proteinbeläggningen som kunde orsaka att det fastnar.
    Vilket bra test ni gjort👏🏻!
    Charlotte

  3. Hej
    Har ni provat Green Pan?

  4. Profilbild för Ingrid Marie A********
    Ingrid Marie A********

    Använd inte nonstick.
    Jag kan inte förklara varför, bara vet att det är inte bra.
    Läst om dom,men som sagt kan inte förklara.

    Riktiga gjutjärnspannor rekommenderar jag.

  5. Profilbild för Sarah Carleson
    Sarah Carleson

    När ni är redo att gå över till gjutjärn kan jag rekommendera lättviktspannor från Ronneby bruk, har haft dem i flera år och funkar utmärkt.
    Har en non stick från Greenpan som jag också använder sporadiskt, har märkt att när det blir en beläggning i den går det fint att få bort med fläcksuddare.

  6. Hej
    Intressant läsning av era tester. Jag använder inte non stick. Inte hälsosamt att få i sig rester vid stekning! Sedan några år använder jag två olika storlekar av Satake stekpannor. En moderniserad form av gjutjärnspanna. Funkar perfekt med lite olja. Ska handdiskas men det gör jag gärna.

  7. Så som jag har förstått det så klarar inte non- stick pannor för höga temperaturer och inte att bli upphettade för fort. Det förstör beläggningen.

  8. För ca 10 år sedan tröttnade jag på slit och släng bon stick, kändes olustigt när ser lossnar beläggning och ovärdigt kort livslängd. Går hur bra som helst utan, gjutjärnet har kompletterats med kolstål som blir lite åt non stick när pannan körts in. Lättare att hantera också. Ikeas kolstål var vad jag hade råd med och det funkar fint.

  9. Är nöjd med scanpan När vi köpte den sa hon att man inte får sätta på högsta värmen direkt utan på typ femman ett tag först.

    Har haft den över ett år.

    Man kanske ska göra så med alla non-stick? Ingen som sagt förut.

  10. Profilbild för Kerstin Lundgren
    Kerstin Lundgren

    Vi är nöjda med pannorna vi köpt på Lidl….

  11. Profilbild för Else-Marie Larsson
    Else-Marie Larsson

    Tack tack för allt ni delar

  12. Välj keramisk beläggning i stekpannan, plastbeläggning (nonstick) och hög värme är ingen bra kombination.

  13. Tänk också på att non-stickneläggningen oftast innehåller farliga kemikalier. Jag trodde non-stickeran var förbi!

    1. Profilbild för Farbror Grön
      Farbror Grön

      Den verkar inte vara förbi men snart är den det för oss, eftersom kvaliten är så dålig. Det dyker upp fler och fler beläggningar som är giftfria.

  14. Om ni mot förmodan vill prova nonstick igen: finns ett kit från tefal med olika pannor/kastruller som går att använda som ugnsformar eller ba slänga på ett plastlock så slipper man använda matlåda i ett. Perfekta då dom går att diska i diskmaskin men annars superlätta att ba skölja av och diska snabbt. Sen avtagbara handtag så det är lätt att stapla dom!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *