Din varukorg är för närvarande tom!
Vår i vår stadsodling

Precis bredvid växthuset stod det en häck tidigare som Mimer föryngringsbeskurit. Nu ser vi både Jakobsbergsgatan och Millenniegatan härifrån och våra odlingar får en mer tydlig urban prägel. Vi fick också belysning till växthuset från Mimer vilka syns i överkant på den här bilden.


När vi planterat alla lökar, dahlior, gladiolus mm så ställde vi in dem i växthuset för att få till en tidigare start än om vi hade grävt ner dem direkt. I maj ska vi plantera ut alla blommor på friland.

På långfredagen när vi alla odlare i vår tillsammasodling var ute och arbetade var det fantastiskt väder. Här grävs grässvålen bort från en slänt som ska bli vår jordgubbsodling. Egna plantor och sticklingar (revor med rötter på) har vi mängder av.
Här sås olika örter och kryddor i kruka för att kunna ställas in i växthuset. Det blir kompaktare plantor som får gro när de tycker att det är bäst för dem att gro. Jag tycker att det blir bättre plantor på det här sättet än när de står inomhus i 22 grader. Så här har jag sått kryddor de senaste 15 åren i växthuset vid stugan i Södermanland.
Bara att vattna och titta till dem då och då. Så här års har man ju inte jättemycket med saker i växthuset så plats brukar finnas.
Rabarberlandet rensas från ogräs. Rensar man ogräs i april och maj så är det enklast och man behöver inte rensa så mycket framöver. Här tänker vi dessutom täckodla, vilket vi kommer göra i alla odlingar i mån om organiskt material.
Den första riktigt varma dagen i april kom Christophers och mitt växthus till Västerås. Det här ska monteras uppe på takfarmen och är på 15 kvadrat.
Rutorna fick bäras en och en och ställas på pallar uppe på taket tills vi fick upp emballagelådan så att vi kunde stuva in alla i den igen
Våra senaste inlägg
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
- Jordgubbs- och rabarbersylt med vaniljTänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till… Läs mer: Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Vår i vår stadsodling”
Hur går det för dina manchuriska valnötter, har de grott ännu? Fick några från samma ställe som du i höstas 🙂
/JennyDe står i trädgårdslandet i krukor men har inte tittat upp än 🙁
Lämna ett svar