Din varukorg är för närvarande tom!
Odla kallt – vinterså anisisop

Aldrig har vi haft så många humlor i trädgården som när vi odlar anisisop. Troligen har dess blålila eller vita blommor något extra gott i sig som lockar till sig alla dessa pollinatörer.
På något viss känns det extra bra att ha snygga blommor som förutom sin prakt också lockar till sig humlor. En trädgård med en massa humlesurr känns som en härligare än en trädgård utan, eller hur?
Här finner du vår bok : Odla kallt
Anisisop eller lakritsmynta?
Denna kära växt har två vardagsnamn, anisisop och lakritsmynta. Det vetenskapliga namnet är Agastache foeniculum. Växten kan räknas som flerårig, men vad vi har märkt är den som allra maffigast sitt första år och därefter blir den lite fjuttigare för varje år. Därför ser vi till att odla nya exemplar varje år. Bladen på anisisopen är ätbara och smakar lite åt lakritshållet. Det mest vanliga är att använda bladen i te.


Varför så kallt?
Anisisop klarar kall vintersådd mycket bra, men det är inte nödvändigt att starta redan i januari. Vill man vänta går det lika bra att göra det, men vi tycker det är smidigt att fixa iordning alla våra vintersådder av perenner samtidigt. Då är de liksom klara på ett kick och så behöver man inte tänka så mycket mer på det. Och just detta, att inte behöva tänka så mycket är en av de stora fördelarna med vintersådd. När fröna ligger i jorden, ev under ett snötäcke, kan de när villkoren är de rätta titta upp. Från att de ser dagens ljus förförsta gången är de anpassade för utomhusklimat. Att kallsådda plantor blir mer kompakta och motståndskraftiga är ett annat plus.

Sådden och hur den går till
Anisisopen och alla andra perenner sås i krukor eller byttor, sk förkultivering. Det blir helt enkelt bäst så. Lätta att hålla koll på och så får vi färdiga plantor att plantera ut under våren. Våra såbyttor eller krukor fyller vi planteringsjord i och över ytan lägger vi anisisopfrön i små högar. Då kommer det sedan växa upp som buskiga tuvor. Över fröna strör vi ett tunt lager med jord och sedan är det dags för vattning.
Om vi inte har tillgång till snö, vattnar vi med vanligt vatten i stället. Men vi tycker att snö är att föredra, och om vi har snö, så blir det ett tjockt lager över såbyttan. Cartefter solen ligger på på dagarna så smälter snön succesivt. Eftersom vi har ett växthus så ställer vi alla våra kallsådder där, men har man inget växthus kan man ställa sådden på en balkong, i ett pallkrageväxthus, i en stor transparant låda med dräneringshål eller helt utan skydd i trädgården. Om snön smälter eller jorden verkar torr vattnar vi igen med snö eller vatten. Så det är bra att då och då titta till sådden.
Läs mer om vintersådd: Frågor och svar – vintersådder
Omplantering
De flesta växter som förkultiverats tjänar på att planteras om en gång innan utplantering. Plantorna blir märkbart kraftigare. Vi brukar plantera om i slutet av april eller i maj och då blir det ny planteringsjord och enskilda krukor, en tuva i varje kruka.

Under sommaren
Vi tycker om att ha anisisop både i perennarabatterna och i pallkragarna blandat med grönsaker. Utplanteringen sker när vi planterar ut annat, oftast i maj eller i juni. Att ha den tillsammans med violetta kålsorter är bara så vackert tycker vi, se bilden högst upp. Anisisop blommar redan första året och hos oss är det den allra vackraste blomningen, åren därefter blir inte blomningen inte lika kraftfull och inte heller lika färgstark av någon anledning. Det bara är så, den kanske är mer fåfäng det första året?

Mer om anisisopen: Den vackra anisisopen lockar till sig pollinerare,
Johannes & Theres
I boken Odla kallt finns allt du behöver veta om vintersådd och odling i låga temperaturer.
Våra senaste inlägg
- Hur hinner du/ni med allting?
Ja, hur hinner man leva, njuta, ha tid för barnen, odla, skriva en låt då och då, göra böcker, skriva artiklar, fotografera, filma, ha tjugo dialoger igång samtidigt, driva ett företag, gå en… Läs mer: Hur hinner du/ni med allting? - Chilisådd i december
I december är det dags att så de chilisorter som behöver längst utvecklingstid för att hinna bära frukt innan höstens frost tar dem. Hit hör de flesta av de riktigt heta sorterna, som… Läs mer: Chilisådd i december - Vi har skaffat bastu
Igår kom den äntligen, vår bastu som vi på sätt och vis har längtat efter under hela våra liv. Under de senaste 10 åren har bastu stått högt upp på önskelistan och vi… Läs mer: Vi har skaffat bastu - Kalljästa ostfrallor
Att baka kalljästa ostfrallor är enkelt och går snabbt. Det är bara att slänga ihop degen på kvällen och på morgonen därpå är degen klar för gräddning. Dessa läckerheter som dessutom får en… Läs mer: Kalljästa ostfrallor - Sorgmyggor – hotet från jorden
Sorgmyggor kan ibland dyka upp när man förodlar inomhus och kan resultera i att ens plantor dör. Det är myggornas larver som ger sig på de små plantornas rötter och äter upp dem.… Läs mer: Sorgmyggor – hotet från jorden - Högre makter krossade vår kompost!
Vi hade verkligen sett fram emot att börja varmkompostera, men universum – eller vad man nu vill kalla det – hade andra planer. Det var bara att acceptera läget och gå vidare. Aldrig… Läs mer: Högre makter krossade vår kompost! - Pumpasoppa
Det här är utan tvekan den godaste pumpasoppa vi lagat! Vi använder sorten Uchiki Kuri (även kallad hokkaido), som har ett sött, nötigt och koncentrerat kött. Men självklart fungerar andra sorter också. På… Läs mer: Pumpasoppa - Vilken rökelse ska man välja
Att använda rökelse är som att måla hemmet i dofter. Lampor, tapeter, musik och möbler i all ära, men när fler sinnen får spela med – särskilt doftsinnet – fördjupas trivseln på ett… Läs mer: Vilken rökelse ska man välja
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar