Din varukorg är för närvarande tom!
Ekologiska fröer på Nordiska Trädgårdar

Sedan en tid tillbaka samarbetar vi med enligt oss, ett av Sveriges intressantaste fröföretag, Runåbergs fröer. Under Nordiska trädgårdar, scandinaviens största trädgårdsmässa, finns de på plats i montern A12:20.
Inte nog med att Runåbergs påsar kanske är de allra vackraste i all sin enkelhet, att det är samma pris på alla påsar 30 kr styck i deras monter under Nordiska trädgårdar, att de är ekologiska eller att de har många av våra favoritsorter. De är något särskilt med kvalitén på dessa frön, de är liksom på en högre nivå.
Under Nordiska trädgårdar kan ni träffa människorna bakom Runåbergs fröer i verkligheten och botanisera i deras fröhyllor i montern A 12:20. Förutom alla våra favoriter som tex zucchinin Costata romanesco, sallaten Little gem och tomaten Principe Borghese har de även packat med en del nyheter som brytbönan Marona som är en jättefin god sort som är sen med att bilda trådar och tomatnyheten sweet aperitif.
Det är inte helt omöjligt att ni även hittar oss i deras hyllor, i monter A 12:20, letandes efter några påsar extra för säkerhetsskull.

Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!












Lämna ett svar