Din varukorg är för närvarande tom!
Earthboxes på olika ställen

Vi/ Farbror Grön odlar på flera sätt och på flera ställen. I pallkragar, på friland, i vatten, inomhus, i odlingsbäddar, på balkongen, i växthus mm. En låda som vi testat i ett år nu heter Earthbox och vi tycker att den är jättebra. Vi kommer fortsätta att odla i dessa i år och testa flera grödor det här året. 2012 odlade vi uteslutande tomater i dem. Kombinationen täckodling i hjulförsedd låda med underbevattning och ekologisk gödsel fungerar mer än väl. Den är lika bra inomhus som utomhus, i växthus, på landet eller mitt i stan. I år kommer också ”Nätverk stadsodling Västerås” odla i Earthboxes mitt i staden, men mer om det senare.
Inomhus på en arbetsplats med två Tinytim tomatplantor i en Earthbox..
Dessa Earthboxes står på förskolan Emilia Öst i västerås. I varje låda växer tre ”Tiny tim” tomatplantor.
Efter att vi planterat tomatsticklingarna i Earthboxarna så placerades de mitt i byggnaden och lapar nu sol i ett söderfönster. Pedagoger och barn sköter uppbindning, vattning och pollinering.
I vintras övervintrade vi en tomatplanta i en Earthbox. Då kommer man igång mycket snabbare med inomhustomatodlingen, eftersom man sticklingsförökar istället för att dra upp från frö. Man tjänar ca 1,5 mån i tid.
Så här såg det ut i vår stadsodling v27 2012. De är tre höga busktomatplantor i varje Earthbox.
På Margaretas altan
Johannes Wätterbäc
Våra senaste inlägg
- Så tar du sommarsticklingar av vindruvaVindruva kan förökas med sticklingar vid två tillfällen – vintertid från de vedartade grenarna, och sommartid från färska årsskott. Sommaren är en utmärkt tid att ta sticklingar, särskilt när plantorna breder ut sig… Läs mer: Så tar du sommarsticklingar av vindruva
- Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!Visst kan man sätta potatis efter potatis. Så snart man har skördat ett parti knölar, på friland, i pallkrage eller i hink, kan man sätta en ny omgång med knölar på samma plats.… Läs mer: Sätta potatis efter potatis – två skördar på samma plats!
- Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNixSedan flera år tillbaka bekämpar och förebygger vi angrepp av skadedjur med hjälp av MyrNIX. MyrNIX är ett pulveriserat kiselgur, en bergart bestående av kiseldioxid. Produkten är helt giftfri och kan användas både… Läs mer: Bekämpa och förebygg skadedjur med MyrNix
- Hjälp – broccolin blommar!Det kan kännas som en stor besvikelse om man upptäcker att broccolin blommar. Här berättar vi om hur du kan undvika blomning och vad du ska göra om blomningen redan är ett faktum.… Läs mer: Hjälp – broccolin blommar!
- Falafel med broccoli, persilja och korianderVi brukar göra supergod falafel på vår egenodlade broccoli som hela familjen äter med glädje. I år testar vi detta recept på ett nytt sätt. I stället för att fritera de underbara skapelserna… Läs mer: Falafel med broccoli, persilja och koriander
- Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!Vi har odlat purjolök i flera år – och vi vet hur det känns när plantorna ser ut som tanig gräslök mitt i sommaren. Men det finns en anledning till varför det är… Läs mer: Växer purjolöken dåligt? Misströsta inte!
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar