Din varukorg är för närvarande tom!
Bli av med bananflugor – Våra bästa tips!

Under sensommaren och hösten dyker det upp bananflugor, fruktflugor i stort antal hos oss. Bekämpar man dem inte systematiskt förökar de sig lavinartat och du får leva ditt liv bland mängder av flygande varelser. Men hur bär man sig åt för att verkligen få ner antalet, kanske helt och hållet, och hur kommer det sig att de blir så många på så kort tid?
Bananflugor finns där frukter och grönsaker finns, i synnerhet bland bananer, men de trivs också i närheten av förädlingsprocesser som syrning och jäsning. Det enklaste man kan göra för att slippa dem är att undvika allt som kan locka dem, speciellt att ha frukt och grönsaker framme. Men om man inte vill eller kan undvika frukt och grönsaker och dessutom älskar att odla och pyssla med olika förädlingar, kan man behöva ta upp striden mot dem på ett effektivare sätt. I mitt fall blev det att bygga en ny slags fälla för att skapa en plats dit jag kunde locka dem för att senare döda dem och det fungerar mycket bra.
Förstå din fiende – bananflugor
Det finns flera metoder man kan använda sig av för att begränsa bananflugor. Genom att se till att frukter och grönsaker som blir dåliga inte ligger inomhus och drar till sig flugor begränsar man deras möjligheter att bli fler. Det är nämligen där och i närheten av dessa dåliga frukter och grönsaker som bananflugorna föder upp sina barn och det är när vi förstår deras forplantningsprocess vi verkligen kan börja kriga målmedvetet och på allvar decimera dess antal.

Bananflugor Fortplantningen
Det var när jag upptäckte hur bananflugorna skötte fortplantningen, ja var deras barn placerades, som jag kunde få ner flugornas antal. Det är nämligen så att dessa odågor har en förkärlek för tomater som ger upp. Så fort det finns en skada på en tomat eller när de börjar bli gamla kommer det honor och lägger sina ägg i de skadade eller halvruttna grönsakerna. På ett dygn kan det ha placerats ett gäng ägg som för ögat är mycket svåra att se. Efter ett tag kläcks äggen och ut kommer små larver, som inte heller är så lätta att upptäcka då de inte krälar runt så mycket. Dessa larver förpuppar sig ganska snart både på de skadade frukterna där de tidigare levt som ägg och larver, men också bredvid och runt i kring de dåliga grönsakerna som tex på tallrikar, brickor, fönsterbrädor mm. Ett vant öga kan upptäcka dem om man vet vad man ska leta efter. De ser ut som ett gäng mini-kumminfrön och i varje liten puppa ligger en ny individ redo att kläckas.
Att inte se hela processen
Denna procedur från ägg, via puppa till färdig organism kallas för fullständig metamorfos. Många gånger kan det vara denna stegvisa förvandling som gör det svårt att verkligen minimera antalet flugor. Man tappar lätt bort sig mitt i transformeringen och ser inte orsak och verkan så tydligt. Att flugorna liksom gömmer sig i ett förpuppningsstadie och man då tror att man fått ner antalet tills de blossar up igen. Det spelar ju ingen all om man dränker mor och far om de innan det har lyckats para sig och lägga mängder med ägg som kläcks efter ett par dagar. Det är därför det kan kännas hopplöst när man, samtidigt som man tittar ner i sina fällor och upptäcker mängder med drunknade flugor, aldrig liksom verkar bli av med dem.

Mitt bästa vapen mot bananflugor
Mitt bästa vapen är dammsugaren och en tomat som håller på att ge upp. Jag ser till att locka de små liven till det de verkligen är ute efter och dräper dem mitt i kläckningen och i fortplantningen. Då vi lagrar ett par hundra kilo tomater inomhus under hösten är det aldrig något problem att finna tomater påväg till tomathimlen. Förvarar man tomater inomhus på brickor och fat hittar man dem där det verkar uppehålla sig flest flugor. Det är ganska lätt att finna dåliga tomater med hjälp av bananflugorna innan man själv märker att de börjar bli dåliga. Ju tidigare man upptäcker de dåliga grönsakerna desto snabbare utrotar man flugorna. Jag brukar ta just den tomaten / tomaterna där flugorna uppehåller sig och placerar den/dem på ett fat på ett ställe där jag lätt kan bevaka flygtrafiken och dammsuga lite då och då. På bilden ovanför är det en gul Brandywine och det är i dess sprickor den börjar bli dålig och just sådana här små sprickor verkar bananflugorna älska.
Trägen vinner
När jag sitter hemma och arbetar svänger jag förbi med dammsugaren strax ovanför tomatfällan var och varannan timme. Jag brukar i samband med damsugningen knacka lite på fatet och då brukar det flyga upp ytterligare ett gäng med flugor som tidigare lyckats hålla sig fast i tomaten. Jag låter dammsugaren vara på i ca en minut efter att jag är klar, för att säkerhetsställa att flugorna verkligen dör. Jag har några gånger satt på en genomskinlig plastpåse och en gummisnodd på dammsugarmunstycket, bara för att se om de lyckas med att överleva och krypa ur dammsugaren, men har aldrig upptäckt några flugor.



Andra vapen
Det finns som sagt många olika lösningar (vapen) mot bananflugorna och man får laborera sig fram till vilka man tycket fungerar bäst. Min rekommendation när det gäller allsköns skadedjur är att man bör använda sig av flera tekniker samtidigt för att uppnå bäst effekt. Tidigare har jag främst testat två tekniker parallellt med gott resultat. Dels olika slags vinäger / alkohol-blandningar stående i glas med en skvätt diskmedel i, så att flugorna dränker sig, samt klisterlappar för att de ska fastna och dö svältdöden. Dessa två tekniker tillsammans med dammsugartekniken ger ett riktigt bra resultat.
OBS!
Har du dessa bananflugproblem utan att vara en odlare går det alldeles utmärkt att byta ut den dåliga tomaten mot en brun banan som du med fördel skär ett litet snitt i.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Gör din egen buljong på dina resterMånga gånger kan man faktiskt sno ihop en grönsaksbuljong av bara farten, av lite skal, fula blad, några ledsamma rotfrukter och en och annan torkad lök. Gratismat utan någon större ansträngning och otroligt… Läs mer: Gör din egen buljong på dina rester
- Farbror Grön – NorrbottenturnéUnder V 45 gör jag Johannes en Norrbottenturné och föreläser på 4 olika ställen i de riktigt höga zonerna. Den 3 november besöker jag biblioteket i Gällivare, den 4 november Folkets hus i… Läs mer: Farbror Grön – Norrbottenturné
- Vi dukar upp för höstens fåglarVid den här tiden på året brukar vi börja tänka på våra flygande vänner, fåglarna. I ett samarbete med pippifoder.se berättar vi mer om årets fågelmat hos oss. Dessutom får du som läsare… Läs mer: Vi dukar upp för höstens fåglar
- Stekta lila morötter med persilja och jordnötterVi älskar morötter! Något som är otroligt gott och kan ätas som en sidorätt eller mellanmål är stekta morotsskivor, toppade med persilja och jordnötter. Vi odlar ofta morötter, gärna i olika färger. I… Läs mer: Stekta lila morötter med persilja och jordnötter
- Rotselleri – skörda, lagra, lagaNär är det dags att skörda rotselleri och hur ska man lagra och tillaga den? Här kommer våra bästa tips. Under september växer rotsellerin som mest och i oktober är den redo att… Läs mer: Rotselleri – skörda, lagra, laga
- Möt oss på Nordiska Trädgårdar HöstNu är hösten på intåg och snart är det dags för höstens trädgårdsmässa Nordiska Trädgårdar Höst på Stockholmsmässan i Älvsjö. Vi kommer som vanligt hålla föredrag, prata odling i vår monter och sälja… Läs mer: Möt oss på Nordiska Trädgårdar Höst
- Potatisbladmögel – hur man räddar knölarnaPotatisbladmögel eller brunröta som det också kallas är ett gissel som kan drabba både potatis och tomater. Under alla år vi odlat har vi knappt haft några angrepp som verkligen skadat potatisarna –… Läs mer: Potatisbladmögel – hur man räddar knölarna
- Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakesoVi älskar sallad och olika typer av sallader! Ibland har vi dem som sidorätter och ibland som hel maträtt. Här har vi blandat till en sallad med vintersallat, gurka, zucchini och tomater. Till… Läs mer: Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakeso
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
5 svar till ”Bli av med bananflugor – Våra bästa tips!”
Hej!
Hur lång tid tar det från att ägget lagts till att en ny fluga flyger omkring och kan lägga nya ägg?Oj, det har jag faktiskt inte någon koll på.
En liter kokande vatten i varje köksvask på kvällen, som det sista man gör i köket, är ett bra komplement. Det har dragit ner ytterligare på mängden bananflugor hos oss. Ägg som lagts nära vattenlåsen koagulerar då enligt uppgift.
🙂 Tack
[…] 9. Bli av med bananflugor – bästa tipset! | Farbror Grön […]
Lämna ett svar