Din varukorg är för närvarande tom!
Klätterstörar – våra vackraste och bästa växtstöd
Med slingrande växter i odlingen behövs bra, men också snygga växtstöd. Så här gör vi våra favoritstöd som återkommer i varje odlingskvarter.
När jag lärde känna Johannes och fick följa med till skogsträdgården de där första gångerna, inramades tomten av en gärdesgård. Inte en sån där vanlig med fyra eller fler störar på snedden. Nej, denna variant var av en mycket enklare modell där det bara var två störar eller kanske tre. Med tiden blev den ännu glesare då vissa av störarna ruttnade i nederänden.
Jag minns hur vi då och då kollade in annonser för gärdesgårdsstörar, krakstörar eller hässjestörar för att kunna renovera staketet, men det blev aldrig av att inhandla ett gäng med nya störar. Tillslut tog vi bort hela rasket.
Alla störar samlades i en hög. De störar med alltför porösa ändar sågades av en bit. Vårt första år då vi odlade tillsammans användes några av dessa störar som växtstöd till högväxande bönor, sk störbönor. Vi har testat en hel del andra varianter, särskilt sådana växtstöd som är specialgjorda att passa för pallkragar. Växter har kunnat klättra bra, men odlingen har liksom inte sett lika fin ut.

Så här gör vi växtstöden
För att växterna lätt ska kunna klättra behövs något som de slingrande rankorna kan ta tag i. Höns- eller kycklingnät fungerar ypperligt för att ge kommande rankor och slingriga stjälkar något att ta tag i. Det enklaste tycker vi är att klippa en lång bit nät som är ungefär 20 cm bred. När nätremsan är avklippt kan man om man önska dra ut den så att den blir ännu längre.
Man behöver inte fästa nätet på något speciellt sätt utan bara klämma till det så sitter det kvar. Det gör inget om några ståltrådsbitar sticker ut här och där. De gör ont att ta på, men är bra att hänga upp stjälkar på om de av någon anledning hänger ner i stället för att klättra upp.

Förankra växtstöden
För att stöden ska stå pall för både växtlighet, vindar, gravitation och annat som kan göra att de välter, behöver de förankras väl. Vi använder alltid ett spett som vi skapar ett djupt hål med. Med en stör som är två meter hög behövs ett ca 20-30 cm djupt hål. Gör inte hålet för stort, utan bara precis så stort så att stören får plats. Trampa sedan ihop jorden runt stören.

Till vilka växter använder vi stöden?
Vi gillar att skapa lite dynamik i våra odlingar. Därför väljer vi ofta ärtor och bönor som är högväxande. Dessa får alltid slingra sig uppåt på en eller flera störar. Det händer att främst ärtor behöver lite hjälp med slingrandet och då knyter vi ett snöre runt om dem. Det fungerar bra att peta ner femton bönor eller ärtor runt varje stör eller plantera lika många förkultiverade plantor.
I våra blomsterrabatten återkommer också störar på vissa håll. Hässjestören som den vita klematisen fick slingra sig runt, ramlade för något år sedan. Är man inte snabb med att åtgärda en sådan händelse, hinner ofta slingerväxter trassla ins sig i något annat i närheten. I år tog jag äntligen tag i eländet. Kanske skulle jag ha klipp ner hela klematisen, men den var mitt i blomningen när jag tog mig an återupprättandet. Jag passade på att stabilisera det hela och gjorde ett trefotsliknande stöd, av tre störar.
Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Stekta lila morötter med persilja och jordnötterVi älskar morötter! Något som är otroligt gott och kan ätas som en sidorätt eller mellanmål är stekta morotsskivor, toppade med persilja och jordnötter. Vi odlar ofta morötter, gärna i olika färger. I… Läs mer: Stekta lila morötter med persilja och jordnötter
- Rotselleri – skörda, lagra, lagaNär är det dags att skörda rotselleri och hur ska man lagra och tillaga den? Här kommer våra bästa tips. Under september växer rotsellerin som mest och i oktober är den redo att… Läs mer: Rotselleri – skörda, lagra, laga
- Möt oss på Nordiska Trädgårdar HöstNu är hösten på intåg och snart är det dags för höstens trädgårdsmässa Nordiska Trädgårdar Höst på Stockholmsmässan i Älvsjö. Vi kommer som vanligt hålla föredrag, prata odling i vår monter och sälja… Läs mer: Möt oss på Nordiska Trädgårdar Höst
- Potatisbladmögel – hur man räddar knölarnaPotatisbladmögel eller brunröta som det också kallas är ett gissel som kan drabba både potatis och tomater. Under alla år vi odlat har vi knappt haft några angrepp som verkligen skadat potatisarna –… Läs mer: Potatisbladmögel – hur man räddar knölarna
- Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakesoVi älskar sallad och olika typer av sallader! Ibland har vi dem som sidorätter och ibland som hel maträtt. Här har vi blandat till en sallad med vintersallat, gurka, zucchini och tomater. Till… Läs mer: Sallad med zucchini, vintersallat, tomat och basilikakeso
- Odla steg för steg – ärterAtt odla ärter är enkelt, roligt och väldigt givande. Dessutom är de en perfekt gröda för både nybörjaren och den mer erfarna odlare. Här berättar vi om hela odlarvägen från frö till skörd.… Läs mer: Odla steg för steg – ärter
- Arbetskläder att leva i – året om i trädgårdenDetta inlägg är gjort i samarbete med Operose. Vi har använt deras arbetskläder i många år och kan med handen på hjärtat säga att de är slitstarka, bekväma och fungerar året om i… Läs mer: Arbetskläder att leva i – året om i trädgården
- Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025Äntligen är det dags att kliva ut i världen och bli mer utåtriktad rent fysiskt. Under 14 år har vi, främst jag Johannes, rest land och rike, ja i hela Norden runt och… Läs mer: Föreläsningar, evenemang och kurser hösten 2025
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
2 svar till ”Klätterstörar – våra vackraste och bästa växtstöd”
Hej,
Ni skriver intressant och delar fina bilder av störar i naturmaterial. Kan ni ge förslag på var man köper längre störar, ca 275 cm långa och 55-65 mm i diameter? Jag är på jakt efter sju stycken. .. har hört mig för här i Halland utan större framgång.
// Anders
Det var länge sedan vi köpte våra. Ibland finns annonser på blocket, där går störarna under namnet ”granslanor”, ”staketpinnar” eller ”danska pinnar”. Lycka till!
Lämna ett svar