Din varukorg är för närvarande tom!
Poddavsnitt om våra uppfinnarpappor
När människor frågar mig om varifrån jag fått mitt odlarintresse, brukar svaret bli ”Från min mamma och mormor”. Båda tillbringade mycket tid i sina blomsterrabatter och köksland. Min pappa har i princip aldrig tagit ett enda spadtag i trädgården och avskyr allt som har med trädgårdsarbete att göra. Han brukar säga att det beror på att han som ung fick gallra betor i Skåne på sommarloven. Men ändå syns i allra högsta grad spår av honom i mitt odlande.
Min pappa är uppfinnare och en riktig idéspruta. Under min uppväxt har experimenten avlöst varandra och min pappas devis har varit ”Ingenting är omöjligt”. Det fanns ingen hejd på skapandet. Många produkter blev succéer, medan andra bra idéer var svåra att hitta finansiärer till.
Theres brukar berätta om en gång hon och pappa var ensamma och han öppnade sin portfölj och skrattande visade en del av sina ritningar. ”Här är en odlingsanläggning för Sahara….men det blev det inget av” , ”Här är specialgjorda korvbröd så att inte korvarna ska trilla ur…men det blev det ingenting av.”, ”Här är ett slags pessar…men det blev det ingenting av.”
Att växa upp tillsammans med en uppfinnare sätter sin prägel. När jag och Sara Bäckmo plötsligt en dag började prata om våra fäder slog det oss att vi hade samma erfarenheter. Saras pappa är nämligen också uppfinnare.
I detta avsnitt pratar vi om hur vårt odlande har påverkats av våra uppfinnarpappor. Sponsorer är Eldgarden.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!Nu när rabarbern är som allra finast är det ett perfekt tillfälle att skörda och frysa in rabarber. Att ha färdigskuren rabarber i frysen är guld värt när suget efter en rabarberpaj, rabarberlemonad… Läs mer: Frysa in rabarber – enkelt, smart och gott!
- 32 grönsaker att sommarsåUnder sommaren passar vi på att sommarså många nya växter – sådana som vi hoppas kunna skörda under hösten och vintern. Ofta får dessa växter växa på platser där vi nyligen har skördat… Läs mer: 32 grönsaker att sommarså
- Jordgubbs- och rabarbersylt med vaniljTänk dig sommarens allra bästa smaker samlade i en burk – söta jordgubbar, syrlig rabarber och en touch av vanilj. Det här är sylten som doftar solvarma dagar och som smakar ljuvligt till… Läs mer: Jordgubbs- och rabarbersylt med vanilj
- Försommarens sista föreläsning – JönköpingFörsommarens sista föreläsning med mig Johannes / Farbror Grön sker i Jönköping på Rosenlundsherrgård. Föreläsningen är gratis. 13.30 – 14.15 Farbror Grön, föredrag om odling. (Johannes Wätterbäck har sysslat med odling i över… Läs mer: Försommarens sista föreläsning – Jönköping
- Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bärVem vill inte ha ett jordgubbsland som dignar av solmogna bär? Här berättar vi hur du kan göra drömmen verklig. När jag (Theres) var liten hade vi ett jordgubbsland som gav bär varje… Läs mer: Så skapar du ett jordgubbsland fullt av bär
- Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?Varje dag är en pizzadag — även om det i Sverige finns två riktigt stora pizzahögtider: nyårsdagen och midsommardagen. Då flockas vi till våra lokala pizzerior, trötta, lätt bakfulla och med ett tydligt… Läs mer: Dags för pizza, men vilken pizzamänniska är du?
- Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör duVisste du att du med enkla medel kan få kryddväxter från matbutiken att ge en extra skörd – ibland till och med fler än så? Vi gör nästan alltid så här med köpta… Läs mer: Få mer skörd från butikens kryddväxter – så här gör du
- Så får du stora gräslöksplantorHar du en lite tanig gräslöksplanta som du vill ska växa till sig? Här berättar vi hur vi gör för att få riktigt stora gräslöksplantor. Gräslök är en perenn växt, vilket betyder att… Läs mer: Så får du stora gräslöksplantor
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar