Din varukorg är för närvarande tom!
Veckor i film – uggleholkar, spenat och maskrosknopp

Det händer en hel del när det gäller film hos oss, minst en film varje dag dyker upp på våra plattformar på ett flertal sociala medier och då och då väljer vi att lägga upp ett urval här på farbrorgron.se Välkommen till två händelserika veckor i både stad och koja där vi berättar med rörligt material vad vi håller på med, planerar och tänker.
Flera av er som prenumererar och läser den här bloggen följer oss troligtvis även på Instagam och TikTok samt på våra två plattformar på facebook Farbror Grön samt Farbror gröns trädgårdsland. Och gör du inte det redan så är du varmt välkommen dit. Vi har länkat och fetmarkerat våra olika ställen i denna text så att du lätt kan ta dig dit och kika.



När vi lägger upp filmer här är det enklast för oss att bädda in dem med TikTok, då lägger sig filmerna här som vi vill och som vi tänker är lätt för er att klicka in er på. Hör av er ifall det skulle vara några problem med att titta på filmerna, alltid värdefullt med information från er angående det tekniska ifall det inte fungerar eller är optimalt.
Klicka dig in till våra 12 filmer här nedanför
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Odla med växtbelysning
Under vintermånaderna använder vi växtbelysning till våra växter inomhus. Vi gillar när belysningen är enkel och lätt att använda, att den går snabbt att plocka fram och bort. I den här artikeln berättar… Läs mer: Odla med växtbelysning - Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!











Lämna ett svar