Din varukorg är för närvarande tom!
Våra odlingshelger på Färna 2023 – februari och mars.

Välkommen till våra odlingshelger 2023 på Färna Herrgård i Bergslagen. Kombinationen av fantastisk mat, avkopplande SPA och odling har visat sig vara en lyckoträff. Till och med så bra så att flera deltagare ibland dyker upp två gånger. Välkommen! Nu stänger vi snart webbshoppen till den första helgen den 18 – 19 februari, så passa på om du vill vara med på en februari helg som tillfredställer alla sinnen.
Vi blandar teori med praktik och livsnjutning. Under flera år har vi bedrivit odlingskurser på Färna Herrgård. Förutom allt som berör odlandet har vi valt att skämma bort flera sinnen genom fantastisk mat och SPA. Vi tycker att denna kombination passar som handen i handsken till våra odlingskurser. Ett stort plus är att du kan blomma ut i ditt odlingsnörderi utan att någon tycker att det blir för mycket, vi har alla samma gränslösa fascination för det gröna.

Färna Herrgård ligger i Skinnskatteberg en bit utanför Västerås och är kända och prisade för sin fina service och underbara mat. Helgerna är intensiva och går fortare än vad man kan tro. Trots det kommer man märkligt nog därifrån med mer energi än vad man hade från början. Välkomnen till Färna 2023.

Att ge som gåva
Vad ger man fysiskt som gåva om man förbokat vår bok som present eller vill ge bort ett deltagande på vår odlingshelg med spa? Vi har ordnat presentkortsliknande kort som man lätt kan skriva ut och eventuellt klistra fast på ett mer stabilt papper. För den pyssliga, tas ett rosa, grönt eller svart tjockare och lite större papper som klistras fast bakom bilden. Då bildas en fin ram. Fram till dagen innan julafton går det bra att beställa våra hittills så uppskattade gåvokort helt gratis.
Behöver du presentkort: Klicka här
Läs mer här nedanför om de olika odlingshelgerna. Varmt välkomna
Odlingshelg 1 – Konsten att odla



18-19 februari 2023
Här får du odlingsinspiration i massor, mat med spännande smaker, avslappning i relaxen och en massa nya odlarvänner. Denna odlingskurs vänder sig till både dig som är nybörjarodlare och till dig som odlat grönsaker i några år och vill få en riktig odlingsboost.
Kursens innehåll
- jord och gödsel, kompostering och ljus
- olika odlingsplatser: inomhus, uteplats, växthus, friland, pallkragar mm
- genomgång av olika grönsaker, såtider, näringsbehov, skörd och lagring
- problemlösning i trädgården
- frösådd av grönsaker och blommor
- omplantering av växter till din odling
- fröbyte
Pris för en person i enkelrum: 5950 sek inkl moms.
Pris för två personer i dubbelrum: 10950 sek inkl moms.
I priset ingår fika, lunch, fyrarätters middag, frukost, övernattning i enkel- eller dubbelrum, inträde till SPA och odlingskurs med Farbror Grön.
Odlingshelg 2 – Få odlingen till en ny nivå



18-19 mars 2023
Odlingskursen vänder sig till både dig som gått vår första kurs och till dig som odlat grönsaker under flera säsonger och vill lära dig mer på detaljnivå. Utöver en massa odlingsinspiration kommer du få njuta av kulinariska måltider och välgörande SPA.
Kursens innehåll:
- fördjupad kunskap om jord, gödsel, biokol, kompostering, täckodling
- spännande och lite komplicerade ätbara växter
- skörda, lagra laga – tips och recept
- Odla i kris
- odla för eget frö och prova att tröska frön
- skadedjursbekämpning och växtsjukdomar
- deltagarnas trädgårdsfunderingar och tips
- fröbyte, ta gärna med frön om du vill byta.
- frösådd av grönsaker och blommor
- omplantering av växter till din odling
Pris för en person i enkelrum: 5950 sek inkl moms.
Pris för två personer i dubbelrum: 10950 sek inkl moms.
I priset ingår fika, lunch, fyrarätters middag, frukost, övernattning i enkel- eller dubbelrum, inträde till SPA och odlingskurs med Farbror Grön.
Varmt Välkomna till våra odlingshelger på Färna 2023
Johanns Wätterbäck & Theres Lundén
Har du några frågor, maila oss gärna: kontakt@farbrorgron.se
Våra senaste inlägg
- Koka kronärtskocka och ät med citronsmörDet mest klassiska att göra med sina nyskördade kronärtskockor är att koka dem med citronjuice och äta med citronsmör. Här berättar vi hur vi gör. Ingredienser: Till citronsmöret: Gör såhär: Klipp bort stjälkarna… Läs mer: Koka kronärtskocka och ät med citronsmör
- Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvaraNu är den största skördetiden här. Vissa grödor behöver skördas så fort de nått sin skördestorlek, för att inte bli övermogna, medan andra mår bättre av att stå kvar i landet eller på… Läs mer: Grödor att skörda i rätt tid och sedan kylförvara
- 7 spännande morotsreceptHar du börjat skörda morötter än? Eller har du ett gäng i kylen som du vill använda till något gott? Här kommer våra bästa morotsrecept. Vi älskar morötter och har nästan alltid några… Läs mer: 7 spännande morotsrecept
- Vad gör du med dina tomater?Vet du inte vad du ska göra med dina tomater? Här kommer en artikel med recept på tomatprodukter för dig som gillar att leka länge och väl med dina grödor i köket. Sätt… Läs mer: Vad gör du med dina tomater?
- Vinterns kurser med Farbror GrönNu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Vinterns kurser med Farbror Grön
- Smart skördetips för morötter som växer tättVäxer dina morötter väldigt tätt? Här berättar vi om ett smart tips för tätväxande morötter som både ger mer plats och fin skörd. Morotsfrön är otroligt små, och alla som har sått egna… Läs mer: Smart skördetips för morötter som växer tätt
- Frys in persilja – enkelt och gottVi odlar gärna mycket persilja så att vi kan frysa in och ha tillgång till under resten av året. Det är både roligt och gott att odla sina egna kryddväxter, och persilja är… Läs mer: Frys in persilja – enkelt och gott
- Läcker smörgåstårta med medelhavssmakerGillar du medelhavssmaker och smörgåstårta? Då kan kanske denna matiga tårta passa? I vår enkla smörgåstårta har vi feta, soltorkade tomater, oliver, gurka och kapris. Fyll i din mailadress och få en mailnotis… Läs mer: Läcker smörgåstårta med medelhavssmaker
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar