Din varukorg är för närvarande tom!
Våra odlingshelger på Färna 2023 – februari och mars.

Välkommen till våra odlingshelger 2023 på Färna Herrgård i Bergslagen. Kombinationen av fantastisk mat, avkopplande SPA och odling har visat sig vara en lyckoträff. Till och med så bra så att flera deltagare ibland dyker upp två gånger. Välkommen! Nu stänger vi snart webbshoppen till den första helgen den 18 – 19 februari, så passa på om du vill vara med på en februari helg som tillfredställer alla sinnen.
Vi blandar teori med praktik och livsnjutning. Under flera år har vi bedrivit odlingskurser på Färna Herrgård. Förutom allt som berör odlandet har vi valt att skämma bort flera sinnen genom fantastisk mat och SPA. Vi tycker att denna kombination passar som handen i handsken till våra odlingskurser. Ett stort plus är att du kan blomma ut i ditt odlingsnörderi utan att någon tycker att det blir för mycket, vi har alla samma gränslösa fascination för det gröna.

Färna Herrgård ligger i Skinnskatteberg en bit utanför Västerås och är kända och prisade för sin fina service och underbara mat. Helgerna är intensiva och går fortare än vad man kan tro. Trots det kommer man märkligt nog därifrån med mer energi än vad man hade från början. Välkomnen till Färna 2023.


Att ge som gåva
Vad ger man fysiskt som gåva om man förbokat vår bok som present eller vill ge bort ett deltagande på vår odlingshelg med spa? Vi har ordnat presentkortsliknande kort som man lätt kan skriva ut och eventuellt klistra fast på ett mer stabilt papper. För den pyssliga, tas ett rosa, grönt eller svart tjockare och lite större papper som klistras fast bakom bilden. Då bildas en fin ram. Fram till dagen innan julafton går det bra att beställa våra hittills så uppskattade gåvokort helt gratis.
Behöver du presentkort: Klicka här
Läs mer här nedanför om de olika odlingshelgerna. Varmt välkomna
Odlingshelg 1 – Konsten att odla






18-19 februari 2023
Här får du odlingsinspiration i massor, mat med spännande smaker, avslappning i relaxen och en massa nya odlarvänner. Denna odlingskurs vänder sig till både dig som är nybörjarodlare och till dig som odlat grönsaker i några år och vill få en riktig odlingsboost.
Kursens innehåll
- jord och gödsel, kompostering och ljus
- olika odlingsplatser: inomhus, uteplats, växthus, friland, pallkragar mm
- genomgång av olika grönsaker, såtider, näringsbehov, skörd och lagring
- problemlösning i trädgården
- frösådd av grönsaker och blommor
- omplantering av växter till din odling
- fröbyte
Pris för en person i enkelrum: 5950 sek inkl moms.
Pris för två personer i dubbelrum: 10950 sek inkl moms.
I priset ingår fika, lunch, fyrarätters middag, frukost, övernattning i enkel- eller dubbelrum, inträde till SPA och odlingskurs med Farbror Grön.
Odlingshelg 2 – Få odlingen till en ny nivå







18-19 mars 2023
Odlingskursen vänder sig till både dig som gått vår första kurs och till dig som odlat grönsaker under flera säsonger och vill lära dig mer på detaljnivå. Utöver en massa odlingsinspiration kommer du få njuta av kulinariska måltider och välgörande SPA.
Kursens innehåll:
- fördjupad kunskap om jord, gödsel, biokol, kompostering, täckodling
- spännande och lite komplicerade ätbara växter
- skörda, lagra laga – tips och recept
- Odla i kris
- odla för eget frö och prova att tröska frön
- skadedjursbekämpning och växtsjukdomar
- deltagarnas trädgårdsfunderingar och tips
- fröbyte, ta gärna med frön om du vill byta.
- frösådd av grönsaker och blommor
- omplantering av växter till din odling
Pris för en person i enkelrum: 5950 sek inkl moms.
Pris för två personer i dubbelrum: 10950 sek inkl moms.
I priset ingår fika, lunch, fyrarätters middag, frukost, övernattning i enkel- eller dubbelrum, inträde till SPA och odlingskurs med Farbror Grön.
Varmt Välkomna till våra odlingshelger på Färna 2023
Johanns Wätterbäck & Theres Lundén
Har du några frågor, maila oss gärna: kontakt@farbrorgron.se
Våra senaste inlägg
- Så får du stora rabarberplantorAtt kunna skörda mycket rabarber från maffiga plantor är något som många odlare hoppas på. Men inte sällan hör vi om människor som tagit över en trädgård med gamla rabarberplantor och blivit besvikna… Läs mer: Så får du stora rabarberplantor
- Fixa en köksträdgård till semesternFör många är den ultimata sommarkänslan att kunna njuta av egenodlade grönsaker. Men vad gör man om man inte kommit igång med odlingen än – är det för sent? Absolut inte! Här kommer… Läs mer: Fixa en köksträdgård till semestern
- Så får vi läckra och stora sallatsplantorVill du odla sallat som blir riktigt stor, frodig och smakrik? Det handlar inte bara om att så fröna – utan också om hur du planterar plantorna. Vi delar med oss av enkla… Läs mer: Så får vi läckra och stora sallatsplantor
- Spenatpaj med röd pesto-cremeDet här är en underbart god spenatpaj som hela vår familj älskar. Att servera den med pesto-creme och en god sallad gör pajen till en festmåltid man inte vill eller kan sluta att… Läs mer: Spenatpaj med röd pesto-creme
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar