Din varukorg är för närvarande tom!
Tomatdjungel i vardagsrummet
I ett av våra fönster odlar vi tomater. Fönstret är i österläge och helt utan tillskottsljus. Idag när jag räknade tomaterna så räknade jag till 165 tomater på 4 ”Tiny Tim” plantor, en ”Funsu” och en ”Pixied striped”. Jag använder plastkrukor mellan 4-8 liter och lägger i 3-4 msk ekologisk algomin, 2 msk hönsgödsel och en skvätt vedaska i varje kruka. Sedan gödselvattnar jag med biobact lite då och då. Underbart att skörda hemodlade och solvarma tomater i början på maj. Sparar man bara ett par plantor över vintern så att man kan ta tomatsticklingar ,så funkar det alldeles utmärkt.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar
Sedan 1990-talet har vi experimenterat oss fram i odlingens värld. Det som började som nyfikenhet, misstag, upptäckter och envisa fröförsök utvecklades med tiden till en helt egen odlingsteknik: att odla kallt. En metod… Läs mer: Odla kallt – vår prisbelönta odlingsteknik som förenklar - Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar
Jag vet inte hur många gånger jag har sett de där små chiliplantorna kämpa sig upp ur jorden – bara för att fastna i fröskalet. Om skalet inte lossnar stannar plantan i utvecklingen… Läs mer: Så räddar du chili och paprikaplantor när fröskalet fastnar - Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi?
Välkommen på odlingskurs med Farbror Grön 2026. I år dyker vi upp i Bergslagen, Göteborg, Malmö, Stockholm, Västerås och Östersund. I bergslagen , på Färna Herrgård ingår spa, övernattning och Sveriges i särklass… Läs mer: Välkommen på odlingskurs i vinter – i vilken stad ses vi? - Inlagda citroner – en ny krydda i köket
Det började med att jag hörde någon läsa upp en lista över smarriga ingredienser. Inlagda citroner dök upp – och jag tyckte att det lät så lyxigt och gott, trots att jag aldrig… Läs mer: Inlagda citroner – en ny krydda i köket - Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn?
När jag och Theres fick barn bestämde jag mig direkt: min pappa och våra barn – hans barnbarn – skulle få den bästa möjliga starten tillsammans. Jag hade sett, både nära och på… Läs mer: Hur skapar man en bra kontakt med sina barnbarn? - Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter
Att bygga egna små miniväxthus är busenkelt. Så länge jag kan minnas har jag konstruerat sådana här små underverk och fått mängder av fina plantor. I den här artikeln berättar vi hur vi… Läs mer: Bygg miniväxthus för frösådd på 2 minuter - Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med?
Under flera år har vi sått spenaten kallt i pallkragar och på friland under januari. Det är en av våra enklaste och mest pålitliga odlingsrutiner – och en fantastisk start på odlingsåret. På… Läs mer: Vi sår spenaten – och sallaten – kallt i januari. Är du med? - Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Vi har sett en hel del artiklar det senaste året om att de gemensamma tvättstugorna är på väg att försvinna. Tydligen vill allt fler ha egna tvättmaskiner i sina lägenheter, och byggbolagen vill… Läs mer: Gemensam tvättstuga, är den på väg bort!
Våra kommande evenemang 2025
September
- 6 Enköping (Drömparken) – föreläsning under Trädgårdsdagen
- 7 Västerås (Vallby friluftsmuseum) – föreläsning under Höstfesten
- 11 Kungsbacka (Vallda trädgårdstad) – föreläsning
- 25 Orust Henån (Kulturhuset Kajutan) – föreläsning
- 27 Linköping ( Huvudbiblioteket ) – föreläsning under beredskapsveckan
- 30 Västerås (Talarkväll I Thomaskyrkan) – föreläsning
Oktober
- 7 Vänersborg (Bibilioteket Gröna salen) – föreläsning
- 10-12 Stockholm, Älvsjö (Stockholmsmässan) – föreläsning, monter (21:36) och försäljning under Nordiska trädgårdar höstmässa. Fokus under mässan ligger på att odla kallt.
November ( Norrbottenturné)
- 3 Gällivare
- 4 Jokkmokk – föreläsning (mer info kommer)
- 5 Piteå – föreläsning (mer info kommer)
- 6 Luleå ( Fiolkets bio Royal) – föreläsning, köp din biljett på biletto, tryck här.
December
- 7 Göteborg (First hotel) – endagskurs
- 14 Stockholm( Hälsans hus) – endagskurs
Februari
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Listan fylls på kontinuerligt fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Kommentarer
4 svar till ”Tomatdjungel i vardagsrummet”
Hej F.G.!
Ditt tips om fönsterodling borde läsas av alla som inte har trädgård/växthus/balkong mm. Jag kommer själv att försöka mig på detta till /vintern.
När sår du de plantor som står i fönstret under vintern?
Jag länkat ditt inlägg i min blogg.
/AnjaFörlåt Indigo Rose heter den/ inte black iris. Den finns att köpa på Albinus frö Här är länken: https://www.albinusfro.dk/shop/tomat-indigo-rose%92lycopersicon-829p.html
Jag sådde fröna till dessa plantor i februari 2012 och övervintrade en tomatplanta i en earthbox i källaren med lysrörsljus på 14h intervall. I princip skulle man inte behöva så några tomater alls utan övervinta plantor istället. Man kan ju också byta sticklingar med varandra och skapa en bred bas av sorter. Mitt mål är att spara några fler sorters tomater över vintern iår samt en del chiliplantor. Viktigt att ge dem tillskottsljus, de dukar annars väldigt lätt under för bladmögel i nov/dec. Tack för länkningen. Kul att du sprider detta enkla knep. Den tomatsort jag hoppas på mest iår är Black Iris. Kanske får vi se den sätta frukt i ett fönster våren 2014? 😉
Min övervintrade ligger snäppet efter. Fina gröna stora kulor som borde skifta till rött snart. De plantor jag sådde i år blommar för fullt. Längtar efter solmogna tomater! Hela köksfönstret är fullt av tomater. Så härligt!












Lämna ett svar