Din varukorg är för närvarande tom!
Så på sommaren och skörda under sensommar och höst.
Ofta kan man pusta ut en aning när sommaren tillslut är här. Det är ju mest vattning och skadedjursjakt och lite ogräsrens under högsommarmånaderna, eller? Nja för oss som vill ha fler färska grönsaker och inte kan få nog av att fröså nya plantor finns det en hel del att arbeta med under sommarmånaderna.
Vi odlar en serie av olika grönsaker på samma plats under samma odlingssäsong, sk serieodling. Oftast kan det bli två olika grödor men ibland tre efter varandra på samma odlingsyta. Ibland odlar vi samma gröda på stora områden med målet att kunna skörda allt samtidigt. Efter skörden återstår en stor tom plats att plantera ut en ny gröda. Lika ofta sår vi eller planterar olika grödor lite här och där i landen och när någon gröda är skördad finns då ett litet utrymme för en ny.
För att skynda på, brukar vi så de nya grödorna i krukor eller andra typer av behållare. När platsen i landen är lediga, har vi redan plantor att plantera ut. Det är inte nödvändigt, man kan också så direkt på platsen, men vi tycker att det är smidigast.
Vi brukar sikta på att så ungefär tre veckor innan planerad skörd. Alltså, när vi vet att tex vitlöken ska skördas om tre fyra veckor, så ser vi till att så nytt i god tid. Då har vi plantor klara tills dess.
Vad brukar vi så på sommaren?
Vi brukar tänka att växter med kort utvecklingstid fungerar utmärkt för sommarsådd. Det är tex dill, rucola, sallat, rädisor, dansk körvel, koriander, basilika. Spenat kan fungera bra, men vi brukar vänta tills augusti eftersom den lätt går upp i blom när dygnen är för ljusa.
Det finns också ett antal grödor som växer bra en bit in på hösten som passar bra att så, tex sockerärtor, störbönor, betor, fänkål, persilja, sallatskål, majrova, grönkål, vitkål, rödkål, svartkål, spetskål.
Att tänka på vid sommarsådd
Så relativt snabba grödor, nästan alla bladgrönsaker är snabba, många kryddor likaså. Testa grödor du gillar att odla även om jag inte nämnt dem här, odla dina favoriter. Det är bättre och roligare att testa än att inte göra det. Undvik långdragna grönsaker som potatis, vintermorötter och andra rotfrukter så som palsternacka, svartrot och persiljerot.
Alla kålplantor passar för sommarsådd, men tänk då på att de kanske inte blir lika stora som de du köper i livsmedelsaffärerna, men vad gör väl de när det är hemodlat? Ett löst vitkålshuvud på 0,5 kg i trädgårdslandet tycker vi är värt mer än ett på 2 kg i grönsaksdisken.
Se till att gödsla precis innan plantering, kålväxter behöver mer näring än kryddor, sallat och rädisor men gödsla hellre lite för mycket än lite för lite.
Vattna gärna ett par liter i planteringshålet om det är förkultiverade växter du planterar ut. Täckodla gärna med det du har runt i kring plantorna så att fukten hålls kvar.
Direktsår du på sommaren kan du behöva vattna mer och oftare än när du sår samma slags gröda på våren. Titta till dina nysådda ytor ofta.
Har du problem med mördarsniglar kan de vara ett stort hot mot sommarsådderna under sommarnätterna och mulna dagar. Mördarsniglar älskar tagetes och om du planterar ut tagetes lite här och där blir det lättare att finna dem vid dessa plantor och eliminera sniglarna där. Googla på mördarsniglar så hittar du mängder av tips på hur du ska bekämpa dem.
Glöm inte bort att det är när man tänjer på gränserna man faktiskt kan lyckas med det man trodde var omöjligt. Unna dig att leka med odlandet. Våga testa nya grödor och nya sätt att odla. Det är när vi leker och är kreativa vi kan upptäcka nya sanningar och slå hål på de gamla.
Johannes Wätterbäck & Theres Lundén
Våra senaste inlägg
- Potatissallad med basilika och parmesanVi älskar potatissallad och tycker att potatissallad passar till så himla mycket. Det är svårt att välja vilken variant vi tycker är godast men potatissalladen med basilika, parmesan och balsamico eller egen vinäger… Läs mer: Potatissallad med basilika och parmesan
- Dags för serieodling – fyll på med fler frön!Nu är det dags för serieodling och att så framtidens skördar. När vi har sått, planterat om och planterat ut allt, då är det faktiskt dags att börja tänka framåt – och på… Läs mer: Dags för serieodling – fyll på med fler frön!
- Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!Nu är höstens och vinterns kurser öppna för bokning! Välkommen in i vår gröna, sköna värld – en värld där odling får vara fri från regler, krav och prestation. Här får du istället… Läs mer: Nu är höstens och vinterns odlingskurser öppna för bokning!
- Skörda spenat – så här gör viNu växer spenaten snabbt, och det är hög tid att börja skörda hos oss. Här berättar vi hur vi brukar skörda spenat – både vad vi lärt oss genom åren och våra bästa… Läs mer: Skörda spenat – så här gör vi
- Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödselDe senaste åren har det varit lite klurigt att hitta bra och giftfria gödsel i handeln. I ett samarbete med Tergent provar vi nu deras KRAV-märkta gödsel GrönTrädgård Allgödsel – ett gödsel som… Läs mer: Gödsla vid utplanteringen med pyralidfritt gödsel
- Binda upp tomaterTomater behöver man oftast stödja seller binda upp, vare sig de växer i växthus, inomhus eller i krukor utomhus. Här berättar vi om våra bästa tips kring uppbindning och stöttning. Det som är… Läs mer: Binda upp tomater
- Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigtDet är inte ovanligt att medodlare runt om i hela landet får för sig att så gurkväxter, så som gurka, melon, zucchini och pumpa, lite för tidigt. Gurkväxter växer i en rasande fart.… Läs mer: Så räddar du yviga gurkväxter sådda för tidigt
- Den gröna handboken i grönsaksodlingI år släppte vi vår andra bok på eget förlag ”Den gröna handboken i grönsaksodling”. Det är inte vilken bok som helst, utan vår odlingsbibel för 44 grödor från jord till bord. Det… Läs mer: Den gröna handboken i grönsaksodling
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar