Din varukorg är för närvarande tom!
Palak paneer – gryta med indisk kryddning

Under höstarna brukar vi vilja laga mustiga rätter. Inte sällan blir det grytor med indisk kryddning. Palak paneer är en gryta med spenat, tomat och paneer.
Paneer, eller panir, är en ost som är lite som en blandning av halloumi och tofu. Vi gör alltid paneeren själva, eftersom det är så lätt. För att osten ska bli så bra som möjligt brukar vi göra den dagen innan, eller så att den åtminstone kan ligga i kylskåpet några timmar innan den hamnar i palak paneer grytan.
Ingredienser till 4 personer
- 200g hackad spenat fryst eller färsk
- 1-2 vitlöksklyftor
- 1-2 msk tomatpuré
- 1 burk finkrossade tomater gärna Polpa eller egengjorda
- 1-2 tsk riven färsk ingefära
- Paneer gjord på 1.5 liter standardmjölk (kan bytas ut mot halloumi)
- 1/2 tsk svarta senapsfrön
- 1 krm hing (för mer info, läs nedan)
- 1/2 – 1 msk garam masala
- 1/2 tsk gurkmeja
- 1/2 tsk hel spiskummin
- Chilli, färsk finhackad eller pulver efter person och smak.
- Ghi eller rapsolja till stekningen
- Salt efter tycke och smak
- Kokt ris till serveringen, gärna basmatiris
- Naturell yoghurt till servering
- Sötstark chutney till servering
Gör så här: Hetta upp ghi eller rapsolja i en kastrull och häll i de svarta senapsfröna och lägg på ett lock. När de börjar att poppa så häller ner spiskummin och låter dem bubbla ett tag. Tillsätt sedan hing, spenat, ingefära, pressad vitlök, gurkmeja, salt, chili, tomatpuré och de krossade tomaterna, se till att det går snabbt mellan alla kryddor så att de inte bränns. Låt det puttra i 10 min. Skär därefter upp paneeren i ca 2 cm stora kuber och lägg dem i grytan och låt grytan småputtra i ytterligare 10 min. Smaka av med salt och ev lite socker. Servera grytan tillsammans med en klick yoghurt, basmatiris och en sötstark chutney.
Hing (dyvelsträck) är en krydda som används i fram för allt indisk matlagning. Man hittar en i väl sorterade asiatiska matbutiker. Kryddan luktar inte så gott, men ger en fin smak då den påminner i smak om lök och vitlök. Som ersättning kan man alltså ha lite finhackad lök eller vitlök.
Johannes Wätterbäck
Våra senaste inlägg
- Fixa en grönsaksodling på din balkongMan behöver inte ha en stor trädgård för att odla egna grönsaker. Har du en balkong kan du odla massvis med ätbart. Här berättar vi mer. Vad kul att du vill börja odla… Läs mer: Fixa en grönsaksodling på din balkong
- Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde! Tänk om man kan vårplantera vitlök utan att ens behöva köpa utsäde? På så sätt kan man skippa höstplanteringen och göra det mycket enklare och billigare? Det… Läs mer: Vårplantera gratisvitlök – slippa köpa utsäde!
- Vad kan man odla i pallkrage?Pallkragar har visat sig vara fantastiska för grönsaksodling, ja odling överlag. Här berättar vi om sådant du kan odla i pallkrage. En gång i tiden var det inte särskilt vanligt med pallkrageodling. Första… Läs mer: Vad kan man odla i pallkrage?
- Köpa plantor på nätetDå och då köper vi plantor på nätet, på Klostra.se. Det är smidigt när man vill utöka sitt bestånd av växter utan att behöva göra hela resan från frö till slutplantering. Använder du koden… Läs mer: Köpa plantor på nätet
- Odla kallt – vårså mangoldMangold passar ypperligt för kall vårsådd. För att förhindra blomning är det bra att invänta våren innan sätter igång med att vårså mangold. Här berättar vi mer och varför. När vi odlar mangold köper… Läs mer: Odla kallt – vårså mangold
- Ta groddar från potatisar och gör nya plantorVill du få dubbelt så mycket potatis att skörda utan att behöva köpa mer utsäde? Eller äta upp kakan och samtidigt behålla den, alltså dina fasta fina knölar som skjuter groddar men ändå… Läs mer: Ta groddar från potatisar och gör nya plantor
- Vi sår alla ettåriga blommor kallt!Vi sår alla ettåriga blommor kallt och slipper springa ut och in för att avhärda våra växter innan utplantering. Det var ett vanligt och smått omständigt scenario när vi sådde dem inomhus. I… Läs mer: Vi sår alla ettåriga blommor kallt!
- Vi odlar sockerrörVi odlar sockerrör : Jag behöver spännande grödor som driver mig framåt. När jag fick tag på frön till sockerrör gnistrade det till i mitt odlarhjärta. Tänk att göra eget socker! Undrar hur… Läs mer: Vi odlar sockerrör
Våra kommande evenemang 2025
Januari
- 19 Alvesta Hotell Rådmannen – Odlingsdag
Februari
- 15-16 Skinnskatteberg Färna Herrgård – Odlingshelg
- 17 Villaägarna bergslagen – Webbföreläsning
- 23 Stockholm Hälsans hus – Odlingsdag.
Mars
- 4 Årjäng – föreläsning
- 8 Finland Korsholm – föreläsning
- 15 Hillared
- 19 Göteborg (Redbergsteatern) – föreläsning
- 27 – 30 Stockholm (Nordiska trädgårdar) Besök oss i vår monter och prata odling, vi har böcker och gröna frön med oss.
April
- 2 Borås
Maj
- 3 Västerås Björnögården – odlingsdag.
- 5/5-6/5 Rättvik (Stiftgården) – kurs
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Juni
- 28/6 Jönköping – föreläsning
Länkar till arrangörernas hemsidor uppdateras löpande. Listan kan även komma att fyllas på med fler evenemang.
Hoppas vi ses!
Lämna ett svar